Druhé referendum o brexitu? Podporu nemá jenom v Británii, ale i ve Španělsku

Před dvěma lety si Britové v referendu odhlasovali vystoupení z EU. Nyní svého rozhodnutí litují a chtějí druhé hlasování. Britská premiérka Theresa Mayová, které jde momentálně o krk, o něm ale nechce ani slyšet. Nesouhlas s její politikou ale nevyjádřili pouze britští voliči, nýbrž i samotný španělský premiér Pedro Sánchez. Informoval o tom server Politico.eu.

"Kdybych já byl na místě Theresy Mayové, okamžitě bych se snažil vyvolat druhé referendum, a to bez dalšího přemýšlení," řekl Sánchez v rozhovoru pro server Politico.eu. Ačkoliv jiní evropští lídři pravidelně vyjádřili svou lítost nad brexitem, téměř nikdo z nich si netroufl vyzvat britskou vládu k vypsání dalšího hlasování. Buď jim přišlo kontroverzní se takto otevřeně míchat do vnitřních záležitostí Velké Británie, anebo ještě pamatovali, jak Irsko po neúspěšném prvním referendu o ratifikaci Lisabonské smlouvy, okamžitě uspořádalo druhý plebiscit, v němž už se irští voliči rozhodli "správně". Jedinými státníky, kteří otevřeně vyzvali Londýn, aby umožnil britským voličům ještě přehodnotit své rozhodnutí, byli český premiér Andrej Babiš a maltský premiér Joseph Muscat. 

Přestože většina průzkumů veřejného mínění ukazuje navzdory neúspěšným vyjednáváním mezi Londýnem a Bruselem, že by v případě druhého referenda hlasovala "remain" pouze těsná většina voličů, pokud vůbec, a to napříč všemi volebními obvody, podpora dalšího hlasování minimálně o podmínkách brexitu má u Britů velkou podporu. Všanc tomu dala i nesmlouvavá politika Theresy Mayové, která tuto myšlenku rázně odmítla, a abdikace britského ministra zahraničí Borise Johnsona. Oba tyto faktory stály za masovou demonstrací v Londýně, jíž se účastnilo téměř 700 tisíc lidí.

Johnson, ač zastánce brexitu, sám přiznal, že Mayová nedělá svou politiku vůbec dobře, a že zemi svým jednáním nutí k volbě mezi "vazalstvím" a "chaosem". Obojí patrně nikomu neprospívá. Sám proto řekl, že když premiérka nedokáže vyjednávat s Bruselem, měli by mít voliči právo minimálně rozhodnout o tom, zda souhlasí s postavením Británie mimo EU. Jak moc má být brexit tvrdý? Má se zavést vízová povinnost vůči členským zemím? Má Británii zůstat zachován přístup k celní unii a volnému trhu? Kolik za to bude muset platit? Například Norsko sice není členem EU, ale může čerpat jejích výhod výměnou za to, že bude štědře přispívat do jejích fondů. Mohou si ale Britové dovolit a vydat se norskou cestou?

Ale zpět k Sánchezovi. Podle socialistického premiéra nezasáhne odchod Velké Británie z EU pouze Brity, ale i celou Evropu. "Je pravda, že se momentálně nacházíme ve fázi podpisu dohody o přechodné době. I přesto bych ale rád viděl ochotu britské vlády alespoň vyvolat druhé referendum o brexitu. Nemyslím teď, ale v dohledné budoucnosti, aby měla ještě pořád šanci vrátit se zpět do EU," řekl Sánchez. K faktickému opuštění EU dojde sice už v březnu 2019, ale Velká Británie zůstane ve fázi takzvané přechodné doby, kdy jí zůstanou zachovány všechny benefity členství v EU, a kdy se bude dále jednat o jejím dalším postavení. Druhé hlasování by to ale mohlo ještě zvrátit.

Sánchez se možná obává i o osud španělské ekonomiky, která přeci jenom žije z cestovního ruchu. Tvrdý brexit by mohl vyústit v odliv britských turistů, kteří tvoří podstatnou část zahraniční klientely, a tím pádem mít negativní dopad i na samotné Španěly. Zemi momentálně zmítá vysoká míra nezaměstnanosti, nízké důchody, problém s katalánskými separatisty a v neposlední řadě i korupční a jiné skandály předchozího španělského premiéra Mariana Rajoye.

Britští i evropští vyjednávači pracovali celý víkend na dokončení definitivního dokumentu o podmínkách brexitu. Ten musí ratifikovat nejen Londýn, ale i všechny parlamenty členských zemí. Z tohoto důvodu si někteří politici myslí, že by přeci jenom bylo druhé referendum tím nejlepším možným řešením, pokud se Mayové nepodaří získat dostatečnou podporu pro její verzi odchodu z EU. Mayová se toho samozřejmě bojí jako čert kříže, protože by to mohlo znamenat pád její vlády, která je už beztak po předčasných volbách velmi nestabilní, a musí se opírat o hlasy severoirských unionistů, kteří na ní taktéž velmi tlačí, protože se obávají o další eskalaci konfliktu v Severním Irsku.

Pokud nebude Belfast spokojený s podmínkami brexitu, může hrozit i jeho připojení k Dublinu. Zavedení hraničních kontrol mezi Irskou republikou a Severním Irskem by mohlo mít za následek rozdělení nejen celých rodin, nýbrž i samotných budov, z nichž část stojí na irské straně, a zbytek na severoirské straně. Je v něčím zájmu stavět další bariéry mezi lidmi? Nepoučili jsme se snad téměř 30 let od pádu berlínské zdi, že něco takového nikomu neprospívá?

Politologové jsou však toho názoru, že pád konzervativní vlády Theresy Mayové je nevyhnutelný. Ať už se stane cokoliv, postavení Velké Británie po odchodu z EU bude nepříznivé, a případný další návrat jí už nezajistí tak výhodné podmínky, jako tomu bylo doposud. I z tohoto důvodu by nebylo špatné spekulovat, zda by Mayová neměla přeci jenom se smířit se svým osudem, a případným druhým referendem o brexitu se ještě snažit zachránit, co se dá. Čí hájí zájmy? Britské, nebo své osobní?

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie Španělsko Pedro Sánchez Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

před 42 minutami

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Možnost použít ATACMS proti Rusku je klíčovým momentem války. USA se přímo zapojí do války, varuje Kreml

Rusko varovalo, že použití amerických raket dlouhého doletu proti jeho území vyvolá „odpovídající a hmatatelnou“ reakci. Podle ruského ministerstva zahraničí by takový útok znamenal přímé zapojení Spojených států a jejich spojenců do bojů proti Rusku. Uvedl to server BBC s tím, že rozhodnutí USA je klíčovým momentem války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy