Komentář Petra Šulky – Balkánská politika byla vždy symbolem té nejhorší politické kultury a byla pro většinu světa varováním. Bezbřehý populismus, politické zmatky, podivné politické pakty, arogance ke slabším, neschopnost se domluvit, nevraživost, násilí, zmatky a chaos. Pokud se ovšem podíváme na dnešní Evropu zjistíme, že Balkán se nám rozšířil po celém kontinentě. A to nejen na národní úrovni, ale i v rámci organizací EU.
To, že Evropská unie, lidově řečeno hapruje, není žádným tajemstvím. Organizace se stala příliš složitou a snaží se mluvit do čím dál tím více věcí na různých úrovních. K její smůle se ukazuje, že EU a její úředníci jsou natolik odtrženi od reality, že jejich nařízení začínají čím dál více vadit i fandům unie. Nařízení, varování, normy evropských komisařů začíná čím dál více zemí ignorovat ba se mnozí začínají i vzpouzet proti nedotknutelným a nedefinovaným evropským hodnotám. A tak přichází na řadu vyhrožování, sankce a soudy. Na členy, na které by měly dopadnou, jako je Polsko nebo Itálie se autoritě Bruselu jen pošklebují. Brusel silně připomíná Bělehrad před pádem Jugoslávie v 80. letech. Naštěstí Brusel na rozdíl od Bělehradu nemá k dispozici k „umravňování armádu“.
Brusel však není jediný kdo se propadá do chaosu. Ve všech pilířích staré Evropy probíhají dosud nevídané věci. V sousedním Německu se pomalu ale jistě rozpadá dosavadní politický systém založený na dvou politických stranách. Zatímco CDU/CSU se stále drží nad 20 % hlasů, bývalí leader levice SPD se s velikou bídou drží na třetí místě za novou protiimigrační stranou AfD a na zadá jim dýchají i Zelení. A do hry se chystá další hráč. Svobodní voliči sbírají hlasy nespokojených pravicových voličů, kteří nechtějí volit AfD a jsou nespokojeni s CDU/CSU. S odstoupením Angely Merkelové, která i přes mnoho chyb, byla stálicí německé politiky, vplouvá loď německé politiky do hodně neznámých vod.
Německé trable jsou ovšem ničím vedle toho, co trápí Velkou Británii a Francii. Británie se propadla do totálního politického chaosu. To, že vláda v čele s Therese Mayovou bude před poslanci tajit právní rozbor Brexitu, tvrdit, že nic netají, a zveřejnila teprve poté, co poslanci odhlasovali, že vláda jimi pohrdá je skutečně fraška hodná nějakého zapadlého státu třetího světa. To, že teď Mayová hlasování o Brexitu stáhla, protože pro její řešení není ani její vlastní strana a chce s EU o něm znovu jednat, což Brusel odmítá, jen dokresluje zoufalou absurdnost, kam až to Británie dotáhla. Mayová spíše než o buducnost Británie, hraje o další den v čele vlády, a to, co bude v březnu se dnes nikdo neodvažuje ani hádat.
Vrcholného ztrapnění a naprosté marginalizace ovšem dosáhl prezident Emmanuele Macron. Po třech týdnech násilných demonstrací a silných slovech o tom, že nikdy neustoupí, prezident najednou otočil, začal zchudlé Francouze „chápat“. Vedle zrušení zvýšení daně na paliva, slíbil zvednout minimální mzdu o 100 eur, snížit zdanění důchodů nebo zrušit zdanění přesčasů. Tím se mu povedl skutečně husarský kousek. Odvolal, co slíbil, slíbil, co odvolal, neuspokojil nikoho a naštval všechny. Jeho tah dostane v příštím roce rozpočet země o dalších 23-25 miliard eur do schodku, a ten přesáhne 3 % HDP. Jeho výčitky Itálii kvůli nedodržování fiskálních pravidel EU z něj udělali asi jednu z nejkomičtějších postav evropského politického panoptika. A žluté vesty? Ty už prohlásily, že je to neuspokojilo. Jejich hnutí se navíc šíří i do Nizozemska, Belgie ba i Německa.
Dokonce i tak politicky klidná země jakou bylo dosud Švédsko je v obrovské politické krizi, ve které ani jedna ze stran nehodlá ustoupit. Švédské parlamentní volby proběhly již v září, ale země stále nemá, díky patu, které přinesly, vládu. Politici tradiční levice a pravice nejsou schopni se dohodnout na jakémkoliv kompromisu. Se Švédskými demokraty, stranou s extrémistickou pověstí, která však ve volbách brala téměř 20 % hlasů pak spolupracovat nechtějí. Vše tak spěje k opakovaným volbám. Co když však skončí stejně nebo Švédští demokraté ještě posílí?
Vedle politického chaosu a sociálních bouří se do Evropy vrátil strašák separatismu. Nejožehavější je situace ve Španělsku, kde pomalu jeden region za druhým do Madridu vzkazuje že chce více pravomocí a vůbec by mu nevadilo se z jeho vlády vymanit úplně. Vedle Katalánska, kde se Madridu po násilném potlačení referenda o nezávislosti se vytvořilo dokonalé podhoubí pro násilný odpor proti centrální vládě, se pomalu ozývají i vzpurní Baskové. Ti vedli dlouhá desetileté s Madridem boj. Jakékoliv jednání Madrid sveřepě odmítá. Pokud by ustoupil jedněm, bylo by jasné, že bude muset ustoupit všem. A podobné tendence jsou dnes i v Belgii nebo na severu Itálie.
Po Evropě se díky migraci rozšířil i jev dosud známý jen z Balkánu. Paralelní společnost. V přistěhovaleckých čtvrtích, podobně jako na mnoha místech Balkánů, prostě platí jin pravidla než ve čtvrtích, kde převládá původní obyvatelstvo. Obyvatelé jsou sice občany států, kde žijí, ale necítí se jimi a své okolí okázale ignorují. Obě skupiny sice žijí vedle sebe, ale nežijí spolu. Občas to dokonce vypadá, že vše pomalu ale jistě vede k ozbrojené konfrontaci, tak, jak jsme to zažili v 90. letech na Balkáně.
Z výše popsaného je jasné, že stará Evropa se změnila. Již to není ostrov sociálního a politického klidu uprostřed světového neklidu. Evropa se stala součástí tohoto světa. Politici se zakopali na pozicích a radikalizovali se. Vymýšlí stupidní výmluvy, proč něco nejde a proč něco zkrachovalo jen aby si udrželi moc. Leč změnilo se i obyvatelstvo. Nově příchozí lidé často demokracii naprosto negují a nejsou schopni se do společnosti zapojit, což vede k napětí mezi nimi a majoritní společností. A mnoha občanům z majoritní společnosti prostě už s politiky dochází trpělivost. Světlé zítřky ve spojené Evropě, které slibují už přes 30 let integrace, stále nikde nejsou ba naopak situace se pro mnohé z nich zhoršuje. Už neváhají vyjít do ulic a bojovat proti dříve nedotknutelným institucím. Evropa neintegrovala Balkán, ale Balkán integroval Evropu.
Související
Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
EU (Evropská unie) , Emmanuel Macron , Angela Merkelová , Švédsko , Španělsko , Francie , komentář
Aktuálně se děje
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
včera
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
včera
Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů
včera
Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný
včera
Počasí se změní. Za pouhé dvě hodiny se razantně ochladí, varují meteorologové
včera
Bradáčová bude novou nejvyšší státní zástupkyní. Fiala ocenil její zkušenosti
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
včera
Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit
včera
Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen
včera
Poslední rozloučení s Janou Synkovou. Na herečku vzpomínali kolegové z Ypsilonky
včera
Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog
včera
Inferno v Kalifornii: Scéna jako z Marsu, na evakuaci jsme měli 10 minut, popisují obyvatelé zasažených oblastí
včera
Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?
včera
Ve věznici Příbram zasahuje policie. Trestancům někdo dodává drogy
včera
Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku
včera
Deštivé počasí a zima způsobí potíže. Meteorologové opět varují před ledovkou
včera
Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost
včera
Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko
Evropská unie vyzvala proruské separatisty v Podněstří, aby přijali nabídku alternativních dodávek energie, zatímco politické napětí mezi Moldavskem a jeho odtrženým regionem dále eskaluje po rozhodnutí Ruska zastavit dodávky zemního plynu. Uvedl to server Politico.
Zdroj: Libor Novák