Brexit mohl přijít už dříve? Německo nikdy Velké Británii nevěřilo, tvrdí historik

Problémy s Velkou Británií tu byly vždy. Nynější brexit, který vypadá jako velké evropské psychodrama, není prvním okamžikem, kdy ostrovní království bylo na obtíž. Němci o tom vědí své, píše britský liberálně-levicový magazín New Statesman.

Nejlepší román o brexitu byl napsán před více než 50 lety. Spisovatel John le Carré využil britského pocitu zoufalství, s nímž vstupovalo do Evropského hospodářského společenství (EHS), jež předcházelo nynější Evropské unii (EU), aby napsal knihu o spiknutí, která se jmenuje: Městečko v Německu (A Small Town in Germany,1968).

Britský vstup je v románu ohrožen malým německým funkcionářem na britském velvyslanectví v Bonnu, který ukradl tajemství, jež –  pokud by bylo vydáno do nepřátelských rukou – by mohlo dostatečně rozčílit západní Němce, aby zablokovali britské členství pro nedostatek důvěry.

Spisovatel le Carré znal velmi dobře německou politiku. Dokonce i poté, co Charles de Gaulle již nebyl v cestě a Velká Británie vstoupila konečně do EHS v roce 1973, německé vlády nikdy plně nevěřily britským motivům, proč tam vůbec jsou.

Britové měli brexit ve svém řečišti, jaká bude Evropa bez nich?

Pro německé politiky nebylo ani tak otázkou, zda k brexitu dojde, nebo nedojde, ale jaká strana ho provede. Pod vedením premiéra Johna Majora a potom i Tonyho Blaira, Spojené království odmítlo euru a zaostávalo za integračním projektem. Každá britská vláda měla brexit ve svém krevním řečišti, píše historik Thomas Meaney z vídeňského Institut für die Wissenschaften vom Menschen (IWM).

Mnohem zajímavější otázkou totiž je, co Evropa bude znamenat bez Velké Británie. Někteří si myslí, že to bez ní bude mnohem lepší. „Brexit bude EU stabilizovat více, než oslabovat," píše Herfried Münkler, jeden z velkých německých stratégů. „Vnitřní rozpad bude pozastaven. Různé země, které také flirtují s odchodem, nyní vidí, jak je to riskantní. Advokáti brexitu se shodnou pouze na tom, že vystoupí. Je snadné budovat náladu proti Bruselu, ale mnohem těžší je dělat konkrétní politiku," domnívá se.

Pro Münklera je ale Německo především zemí, jež už dávno ztratilo chuť pro politické hry Cameronova druhu. Jeho představitelé jsou podle něj mnohem zodpovědnější, protože si dávají pozor na dějiny – nemají žaludek na to, aby vytvořili menšinovou vládu, protože to příliš zapáchá Výmarskou republice - ale také proto, že dobře vědí, že se EU může zhroutit, pokud by přijali v Berlíně podobné chybné rozhodnutí jako Britové. Přesto si člověk v dnešní době uvědomuje určitou prázdnotu při berlínských rozpravách o budoucnosti Evropy těchto dní.

Mluvit o evropské armádě vypadá dnes sice jako rozumný nápad, ale každý ví, že se to vbrzku nestane. Münkler je skvělý myslitel, ale nejpřesvědčivějším negativním příkladem může být pro Němce názor Hanse-Wernera Sinna, vlivného konzervativního ekonoma, který tvrdí, že Evropa se zásadně změní. „Lisabonská rovnováha bude zničena, protože blok severních států Evropské unie se po brexitu sníží o 25 procent," píše Sinn, „zatímco země Středomoří svůj podíl rozšíří na 42 procent. Mohou nyní vidět Evropu jako obchodní pevnost."

Sinn má obavy, že může dojít k propojení jižních států v opozici vůči Německu, jež jsou naladěny proti úsporným opatřením, jakými jsou Španělsko a Itálie, a skutečně socialistickými státy, jakými je například Portugalsko. Politiky z krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) duch brexitu těší, mají ale akutní starosti, že dojde k jižní dominanci států v EU, a někteří z nich skutečně želí odchod britských toryů s jejich hlasy proti latinským pijavicím.

Migrace je téma, jež zcela ovládá Evropu

Až se bude brexit vykládat v knihách za 100 let, jako jedna z podstatných odpovědí na otázku, proč k němu vůbec došlo, se bude uvádět migrace. Minulý prosinec se vládní belgická koalice rychle rozpadla poté, co politický prostor ovládla diskuse kolem podpisu Globálního kompaktu OSN o migraci. Minulý týden švédský premiér Stefan Löfven převzal úřad po volbách, ve kterých migrační otázka zcela zásadně proměnila politickou krajinu.

Od politické migrační krize roce 2015 se centristické vlády v Evropě snažily utišit migrační obavy různého druhu, jež připomínaly obavy z brexitu. To vedlo nejen k tučným platbám pro Ankaru a africké státy, aby držely migranty mimo Evropu, ale i k novým revolučním strategiím k uzavření kontinentu. Ale tam, kde je pravice a střed paranoidní, anarcho-levicová vize uprchlíků, kteří se v Evropě emancipují od kapitalismu, je možná stejně tak živoucí: mnozí imigranti chtějí utéct z chudé Afriky, ale v Evropě zůstávají i nadále chudí.

Loňského listopadu otevřely německé ozbrojené síly vojenskou základnu Nigeru, aby se připojily k francouzským a italským vojenským snahám o odstranění migrace hned u zdroje. Mezitím německé šíření úsporných opatření na celém kontinentu zhoršilo životní situaci a tím zvýšilo více i politickou citlivost vůči migraci.

Existuje ale i určitá míra zmatku ohledně migrace, i když se Němci snaží tento strach co nejvíce potlačit. Výrazně exotickým rysem brexitu je pro Němce povaha války elit v Británii - něco, co se v německé politice neděje, neboť tam vládne povětšinou konsensus. Částečně je to také kvůli tomu, že německá vládnoucí třída byla v druhé světové válce rozdrcena, a přeživší nikdy nedokázali vytvořit dosti politického odhodlání.

Neexistuje téměř žádný ekvivalent tomu, co znamenají ve Velké Británii absolventi prestižní Eton College, takřečení Staří Etoniáni. Vůdcovství vychází v Německu z víceméně náhodného základu: Gerhard Schröder byl synem uklízečky, Merkelová je dcerou pastora. Jak říká jedna postava v le Carrého Městečku: „V Německu jsou všichni ze střední třídy."

V Evropě vzhůru nohama, v níž je francouzský socialismus nepravděpodobně zaniklý a britský socialismus je nepravděpodobně živý, si chladné německé hlavy dělají své výpočty. Jak dlouho dokáží udržet Evropu jako dosud, a z britského odchodu vytvořit něco jako pouhý náraz na cestě zpět do „status quo ante" (stavu předtím)?

Související

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie) Německo Velká Británie

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 4 hodinami

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 5 hodinami

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 5 hodinami

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 7 hodinami

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 9 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy