Kardinál Philippe Barbarin, odsouzený ve Francii k šestiměsíční trestu odnětí svobody za to, že nevypověděl o sexuálním útoku spáchaném knězem na nezletilých, dnes oznámil, že papež František odmítl jeho rezignaci z důvodu presumpce neviny, píše agentura AFP.
Včera, během setkání s papežem Františkem ve Vatikánu, „jsem předal svou demisi do rukou Svatého otce," řekl lyonský arcibiskup ve svém prohlášení. „Odvolal se (papež) na presumpci neviny, a odmítl tuto rezignaci přijmout," dodal. „Dal mi svobodu, abych učinil rozhodnutí, které se mi zdá nejlepší pro život diecéze v Lyonu," vysvětlil.
„Na jeho návrh, a protože lyonská církev trpí tři roky, jsem se rozhodl na nějakou dobu odstoupit a nechat vedení diecéze moderátorovi generálního vikáře, otci Yves Baumgartenovi," upřesnil Barbarin.
Papež byl usměvavý, vzal kardinála Barbarina za paži
Papež František přijal v pondělí kardinála Philippa Barbarina, nejvyšší představitele francouzské katolické církve, který se rozhodl podat demisi po svém odsouzení 7. března na šest měsíců podmíněně za nepodání oznámení ze zneužívání, kterého se měl dopustit lyonský kněz Bernard Preynat v roce 2014 na mladých skautech, ačkoliv byl Barbarin jednou z obětí osobně informován.
Papež přijal kardinála Barbarina v luxusní knihovně Apoštolského paláce v Římě. Vatikán potvrdil schůzku mezi lyonským arcibiskupem a hlavou katolické církve, aniž by uvedl jakékoli podrobnosti. Papež se zdá být podle agentury velmi usměvavý, vzal Barbarina pod paží, a na sérii asi třiceti snímků, které umožnili fotografům vykonat, se zdál být Barbarin v závěru již mnohem uvolněnější.
Papež může svobodně přijmout nebo odmítnout rezignaci kardinála Barbarina, mohl by si dát také několik týdnů, než by přijal rozhodnutí pro přijetí nebo odmítnutí rezignace. Argentinský papež František již dlouhodobě francouzského kardinála osobně obhajoval, a to zejména v roce 2016, kdy měl pocit, že rezignace před výsledkem samotného soudního procesu by byla „špatná interpretace a neopatrnost". I v případě, že by papež František přijal rezignace, zůstal by i nadále Philippe Barbarin kardinálem.
Kardinál během soudního procesu tvrdil, že by se „nikdy nesnažil skrýt, mnohem méně, aby tyto hrozné skutečnosti zakryl". Rozsudek ho však obviňuje z toho, že se rozhodl nic neoznámit francouzským orgánům, aby „zachoval instituci" církve, a tím zabránil v „objevení velmi mnoha (dalších) obětí sexuálního zneužívání spravedlností".
Papež, odhodlaný postavit biskupy před jejich individuální a kolektivní odpovědnost tváří v tvář skandálům, se rozhodl Barbarinovu demisi nepřijmout. „Žádné zneužití by nemělo být nikdy zakryto, jak tomu bylo v minulosti, a podhodnoceno," řekl koncem února papež František, po bezprecedentním setkání o sexuálním zneužívání nezletilých, na nichž se shromáždilo 114 prezidentů biskupských konferencí z celého světa.
Papež František na závěr tohoto setkání řekl, že někteří členové kléru se „stávají nástrojem Satana". „Při zneužívání vidíme ruku zla, která se nezastaví ani před nevinností dětí," upřesnil.
Související
Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
Papež František , Philippe Barbarin (arcibiskup) , Francie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Britská monarchie čelí nařčením z ochrany Andrewa. Ozvala se Epsteinova oběť
před 1 hodinou
Útočník z Havířova není schopen výslechu. Vyšetřování tragédie se komplikuje
před 3 hodinami
Dva lidé mohou skončit za mřížemi kvůli tragickému požáru restaurace v Mostě
před 4 hodinami
Řidiče čekají zásadní změny. Mýtný systém je přežitý, vláda chystá modernizaci
před 4 hodinami
Tragédie na okraji Prahy. Do pole spadlo letadlo, dva lidé zemřeli
před 5 hodinami
Výhled počasí až téměř do konce června. Maxima budou stoupat jen pozvolna
před 6 hodinami
Politico: Pojištění ruské stínové flotily je navzdory válce kryto evropskými finančními trhy
před 7 hodinami
Počet obětí masivního ruského útoku vystoupal na 21. Mezi mrtvými jsou děti
před 8 hodinami
Srbsko zůstane vazalem Moskvy. Odmítá zrušit bezvízový styk pro Rusy
před 9 hodinami
Maďarsko přestane blokovat vstup Ukrajiny do EU
před 9 hodinami
Londýnské metro stojí. Doprava kvůli stávce v metropoli kolabuje
před 10 hodinami
Politická nejistotu v Dánsku končí. Frederiksenová stane v čele nové čtyřkoaliční vlády
před 11 hodinami
Tři měsíce od uzavření Hormuzského průlivu: Drastické dopady na globální trhy se prohlubují
před 12 hodinami
Svět se musí připravit na návrat klimatického jevu El Niño, varuje WMO
před 13 hodinami
Trump sprostě řval na Netanjahua
před 13 hodinami
Izrael a Libanon souhlasily s omezením bojů, tvrdí Trump. Obě strany přitom dál válčí
před 14 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev. Nejméně deset mrtvých
před 16 hodinami
Počasí bude do pátku nestálé. Slunečné dny bude střídat déšť a bouřky
včera
Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem
včera
Česko v neděli zasáhla dvě tornáda
Český hydrometeorologický ústav zveřejnil oficiální vyhodnocení uplynulého dne, během kterého se na území České republiky vyskytla dvě potvrzená slabší tornáda. Ke vzniku těchto jevů včera přispěla zejména vyšší vlhkost v přízemní vrstvě atmosféry a především výraznější střih větru v hladině do jednoho kilometru, což vyjadřuje rozdíl v proudění vzduchu mezi zemí a touto výškou. Svou roli při vývoji situace sehrála pravděpodobně také vzájemná interakce s okolními bouřkami.
Zdroj: Libor Novák