Řím - Zatímco nová italská vláda Enrika Letty skládala do rukou prezidenta Giorgia Napolitana přísahu, před jejím sídlem se střílelo. Na místě zůstali tři zranění lidé, dva policisté a jedna žena. Policie střelce zadržela, motiv jeho činu je ovšem zatím neznámý.
Muž ve věku 46 let v obleku s kravatou zničehonic vypálil z pistole minimálně sedm ran. Zasáhl dva policisty a jednu ženu. Stav jednoho policisty je vážný, kulka ho zasáhla do krku.Před palácem Chigi v centru Říma, kde sídlí vláda a její premiér, byly dopoledne stovky lidí, včetně turistů. Podle svědků tam útočník v obleku a kravatě náhle vytáhl zbraň a začal ze vzdálenosti asi pěti metrů pálit po policistech. Ti střelbu opětovali a střelce, který se vydal na útěk, prakticky okamžitě zatkli. Na místě vypukla panika.Jednoho z příslušníků polovojenské policie (carabinieri) zasáhla kulka do nohy, druhého do krku. Zranění jsou vážná, policisté ale nejsou v ohrožení života. Jedna ze střel lehce zranila těhotnou ženu, která se na místě procházela s rodinou. Zraněný je i pachatel.Policie uvedla, že střelcem byl 48letý muž ze severní Itálie, velmi pravděpodobně duševně nemocný. Při zatýkání ale působil klidně a byl zcela při smyslech, uvedla agentura ANSA. O jeho motivech zatím není nic známo a není ani jasné, zda měl čin nějakou souvislost s nástupem nové vlády.Starosta Říma Gianni Alemanno nicméně novinářům řekl, že politická krize posledních měsíců rozhodně mohla způsobit určité napětí ve společnosti.
Dramatický začátek kabinetu Enrika Letty jen podtrhuje jeho výjimečnost. Jednadvacetičlenná vláda velké koalice vznikla po dvou měsících od patových únorových voleb a vymyká se dosavadním standardům italské politiky.
Plných sedm ministerských křesel obsadí ženy, což je jedna z nejzásadnějších změn. Zástupkyně něžného pohlaví povedou ministerstvo pro integraci (Cécile Kyengová), ministerstvo sportu, mládeže a rovných příležitostí (Josefa Idemová), spravedlnosti (Anna Maria Cancellieriová), školství (Maria Chiara Carrozzová), zahraničí (Emma Boninová), zdravotnictví (Beatrice Lorenzinová) a zemědělství (Nunzia De Girolamová).
Cécile Kyengová , původním povoláním oční lékařka, bude první ženou tmavé pleti, která zasedla v italské vládě. Šéfka italské diplomacie Emma Boninová patří mezi výrazné feministky. Josefa Idemová je zase pětinásobná světová šampionka v rychlostní kanoistice a účastnice osmi olympiád.
Nový italský kabinetChybí v něm jak expremiér Silvio Berlusconi, tak odstupující vůdce levice Pier Luigi Bersani.
Související
Princezna Kate září na návštěvě Itálie. Poradce vysvětlil, čím je důležitá
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
Itálie , Enrico Letta , Policie Itálie
Aktuálně se děje
včera
Britská monarchie čelí nařčením z ochrany Andrewa. Ozvala se Epsteinova oběť
včera
Útočník z Havířova není schopen výslechu. Vyšetřování tragédie se komplikuje
včera
Dva lidé mohou skončit za mřížemi kvůli tragickému požáru restaurace v Mostě
včera
Řidiče čekají zásadní změny. Mýtný systém je přežitý, vláda chystá modernizaci
včera
Tragédie na okraji Prahy. Do pole spadlo letadlo, dva lidé zemřeli
včera
Výhled počasí až téměř do konce června. Maxima budou stoupat jen pozvolna
včera
Politico: Pojištění ruské stínové flotily je navzdory válce kryto evropskými finančními trhy
včera
Počet obětí masivního ruského útoku vystoupal na 21. Mezi mrtvými jsou děti
včera
Srbsko zůstane vazalem Moskvy. Odmítá zrušit bezvízový styk pro Rusy
včera
Maďarsko přestane blokovat vstup Ukrajiny do EU
včera
Londýnské metro stojí. Doprava kvůli stávce v metropoli kolabuje
včera
Politická nejistotu v Dánsku končí. Frederiksenová stane v čele nové čtyřkoaliční vlády
včera
Tři měsíce od uzavření Hormuzského průlivu: Drastické dopady na globální trhy se prohlubují
včera
Svět se musí připravit na návrat klimatického jevu El Niño, varuje WMO
včera
Trump sprostě řval na Netanjahua
včera
Izrael a Libanon souhlasily s omezením bojů, tvrdí Trump. Obě strany přitom dál válčí
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev. Nejméně deset mrtvých
včera
Počasí bude do pátku nestálé. Slunečné dny bude střídat déšť a bouřky
1. června 2026 22:02
Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem
1. června 2026 20:50
Česko v neděli zasáhla dvě tornáda
Český hydrometeorologický ústav zveřejnil oficiální vyhodnocení uplynulého dne, během kterého se na území České republiky vyskytla dvě potvrzená slabší tornáda. Ke vzniku těchto jevů včera přispěla zejména vyšší vlhkost v přízemní vrstvě atmosféry a především výraznější střih větru v hladině do jednoho kilometru, což vyjadřuje rozdíl v proudění vzduchu mezi zemí a touto výškou. Svou roli při vývoji situace sehrála pravděpodobně také vzájemná interakce s okolními bouřkami.
Zdroj: Libor Novák