Paříž/Haag - Z 202 tisíc přihlášených zájemců z celého světa o první cestu lidí na Mars bez návratu na Zemi se do užšího výběru dostalo 1058 uchazečů. Sdělila to podle webu deníku Le Figaro nizozemská společnost Mars One, která unikátní výpravu slibuje. Na závěr přísného výběru by podle ní mělo mít naději začít osídlovat Mars jen 24 osob.
Podle webu Mars One se mezi 202.000 přihlášenými objevilo i devět lidí z České republiky, dvě Češky a sedm Čechů ve věku 23 až 48 let. Z portálu ale není zřejmé, zda se někteří z nich dostali mezi kandidáty. Jedna z přihlášených Češek pod jménem Lucy ČTK sdělila, že do užšího výběru postoupila.
Zájemci, kteří se nyní stali z uchazečů vážnými kandidáty, pocházejí ze 107 zemí, především ze Spojených států (297), Kanady (75), Indie (62) a Ruska (52). Většina z nich je ve věku od 25 do 35 let. Je zde více mužů než žen, 586 ku 472, upřesnil web deníku Le Figaro.
První kolo selekce oddělilo ty, kteří mají podle odborníků Mars One fyzické a duševní předpoklady k podobné misi, od těch, kteří se tak nejeví či zjevně neberou misi moc vážně. "Dokonce jsme měli pár zájemců, kteří se na svých zaslaných videích představili nazí," uvedl web.
Další tři výběrová kola v příštích dvou letech, která vytvoří asi šest týmů po čtyřech osobách, budou podle Mars One vzrušující zkušeností pro kandidáty a místa jejich původu. Podrobnosti o průběhu letošní selekce se zveřejní po uzavření dohod s médii. "Očekáváme, že ze zbylých kandidátů se stanou celebrity v jejich městech a zemích. Bude to velmi zajímavé," citoval web Mars One svého hlavního představitele Base Lansdorpa.
Dobrovolníci riskují rakovinu
Vyslání materiálu potřebného k vybudování stanic na Marsu má začít za pomoci bezpilotních modulů v roce 2022. Cesta první skupiny "velvyslanců Země" k rudé planetě se plánuje na duben 2024 a měla by trvat 210 dní. Druhá skupina má vyrazit o rok později, upřesnil francouzský list.
Organizátoři projektu, který si podle nich vyžádá šest miliard dolarů, ale zatím zůstávají diskrétní ohledně stavu financování a řešení technických těžkostí, které s podobnou smělou misí souvisejí. "V tomto stádiu nikdo nemůže s jistotou tvrdit, že cesta k Marsu se opravdu uskuteční," poznamenal Le Figaro.
Odborníci v možnost realizace projektu moc nevěří, zpochybňují ho po finanční i praktické stránce. Největší riziko podle nich představuje vysoká úroveň radioaktivního záření, která by mohla prvním kolonizátorům Marsu zničit imunitní systém a vyvolat u nich rakovinu.
Pozemské laboratoře už před lety naznačily, že všudypřítomný prach na Marsu, který obsahuje jemná zrnka silikátů, by mohl ohrožovat lidské zdraví. Zdá se, že by po vdechnutí do plic reagoval s vodou, přičemž by se v plicích uvolňovaly nepříjemné chemikálie. Nejde ale jenom o silikáty. Vedoucí zdravotník NASA Richard Williams na konferenci H2M prohlásil, že se jako stále reálnější problém na povrchu Marsu ukazují chloristany, soli kyseliny chloristé, známé též jako perchloráty.
Inženýr Boeingu a vedoucí týmu systému podpory života na ISS Greg Gentry očekává, že by prach na Marsu mohl poškozovat důležité přístroje, jako jsou vzduchové filtry anebo čističky vody. Anderson z Paragon Space Development to nakonec vcelku trefně shrnul s tím, že největším problémem s prachem na Marsu je naše nevědomost, píše server osel.cz.
Nizozemský inženýr Bas Landrop, který v roce 2012 s projektem přišel, je ale stále optimista. Potřebné prostředky chce získat od partnerských firem a od sponzorů, včetně médií. Mimo jiné prý plánuje nepřetržitý videopřenos ze života kolonistů na způsob televizní reality show.
Související
Proč nemůžeme na Marsu najít mimozemský život? Před 50 lety jsme ho možná omylem zabili, tvrdí vědci
NASA odhalila kusy ledu v kráteru na Marsu
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Na lince metra C je výluka. Jezdí se náhradní tramvajovou dopravou
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).
Zdroj: Libor Novák