Ukradli relikviář s krví papeže, policie rozjela pátrání. A výsledek?

Řím - Italská policie objevila část relikviáře obsahujícího krev někdejšího papeže Jana Pavla II., který byl o víkendu ukraden z kostela svatého Petra nedaleko L'Aquily ve středoitalském kraji Abruzzo. Jde nicméně jen o železnou část schránky na relikvie, uvedla agentura ANSA. Co se stalo se zbytkem vzácného předmětu, již nesdělila.

Policisté v této souvislosti zadrželi dva lidi, kteří jsou údajně drogově závislí. Pátrají ještě po třetí osobě.

Zloději si kromě relikviáře odnesli z kostela i jeden kříž. Na světě jsou tři nádoby s krví Jana Pavla II., které mají pro věřící nesmírnou hodnotu. Jan Pavel II. zemřel v roce 2005 a letos v dubnu má být prohlášen za svatého.

Často navrhovanou otázkou je udělení Janu Pavlovi II. titulu "Veliký" (v latině Magnus), který dosud přísluší pouze třem papežům, Lvu I., Řehoři I. a Mikuláši I. Problém je v tom, že užívání tohoto titulu není dáno kanonickým právem, ale obecnou zvyklostí – patří zkrátka těm papežům, u kterých se ustálilo v užívání. 

Na počest Jana Pavla II. byla pojmenována celá řada organizací, institucí a míst. Ve světě jde například o Mezinárodní letiště Jana Pavla II. v Krakově, Poloostrov Jana Pavla II. na Livingstonově ostrově či Katolická univerzita Jana Pavla II. Velikého v San Diegu.

V České republice jde například o CSZŠ Jana Pavla II.. Jmenují se po něm náměstí například v Hradci Králové a Žilině na památku jeho návštěvy. Janu Pavlu II. je zasvěcena kaple v prachatickém hospicu a od 5. dubna 2013 je v kříži v kapli umístěna relikvie s jeho krví. Na podnět arcibiskupa Jana Graubnera má být Janu Pavlu II. zasvěcen i nový kostel v Bukovanech, který původně měl být zasvěcen svatému Martinu.[

Související

Jan Pavel II.

Poláci vyrazili do ulic. Pochodovali za pověst Jana Pavla II.

Tisíce Poláků dnes pochodovaly Varšavou a dalšími polskými městy, aby si připomněly výročí úmrtí papeže Jana Pavla II. před 18 lety. Informovala o tom agentura Reuters, podle které v současné době prohlubují rozpory v převážně katolickém Polsku obvinění, že zesnulý papež zatajoval zneužívání dětí. Agentura AFP o dnešní akci psala jako o pochodu na obranu pověsti Jana Pavla II., který byl v roce 2014 prohlášen za svatého.
Jan Graubner

Graubner se postavil za Jana Pavla II., připustil však i chyby

Pražský arcibiskup Jan Graubner se postavil za zesnulého papeže Jana Pavla II. Obvinění, že jako krakovský arcibiskup kryl sexuální zneužívání kněžími, neberou v potaz širší souvislosti, uvedl Graubner v prohlášení na webu České biskupské konference, které předsedá. Zmínil možné zapojení polské komunistické tajné policie. 

Více souvisejících

Papež Jan Pavel II. Policie Itálie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Potraviny zlevňují nejvýrazněji od roku 2009. Klesají i ceny v průmyslu, poprvé za čtyři roky

Čeští zemědělci čelí mimořádnému cenovému kolapsu. Výkupní ceny, za které prodávají do obchodní sítě či k dalšímu zpracování, totiž letos v lednu padaly meziročně o 19,8 procenta. To je nejvýraznější propad minimálně od roku 2010. V celé historii České republiky je takový pokles cen vskutku zcela mimořádný a ojedinělý.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy