Čech nalezený v Norsku si začíná vzpomínat. Pracoval pro vnitro?

Oslo/Praha - Čech trpící ztrátou paměti, který byl nalezen před Vánoci v norské metropoli Oslu, už mluví česky a údajně si začíná vzpomínat na svůj minulý život. Přispěl k tomu jeho sobotní dlouhý telefonát s rodiči, informovala dnes norská veřejnoprávní televize NRK. Český ministr vnitra Milan Chovanec dnes nevyloučil, že muž pracoval pro jeho úřad nebo pro českou policii. Ministerstvo to podle Chovance prověřuje.

„(V sobotu) odpoledne jsme spolu mluvili tři hodiny. Jsem velmi šťastný, byl to příjemný rozhovor," prohlásil muž, který si říká John Smith, po tříhodinovém telefonátu s rodinou. Během konverzace se mu prý začaly vybavovat některé věci z dřívější doby i jeho rodný jazyk. Doposud nalezenec sice rozuměl bez problémů češtině, ale mluvil výhradně anglicky.

„Postupně jsem si zvykl mluvit česky. Bylo to zvláštní, jak se mi čeština vrátila," konstatoval. „Mluvili jsme o mém dětství, o všem, co se stalo, o mé práci, o novinářích před domem mých rodičů. Zdá se, že jsem měl hezký život," dodal.

Otec svému synovi po telefonu prý mimo jiné sdělil, že před incidentem pracoval v oboru počítačů a ekonomie a že byl konzultantem české policie. „Prý jsem pracoval na nějakém velkém případu. Otec si myslel, že mířím na Nový Zéland. Možná se cestou něco stalo, ale o tom nechci spekulovat," podotkl muž.

"My tu otázku intenzivně prověřujeme. Já nemohu teď vyloučit, že nepracoval pro vnitro, že nepracoval pro policii. Nepotvrdím to, v současné době to prověřujeme. Bereme ji (tuto otázku) velmi vážně a až budou jasné výsledky, sdělíme je veřejnosti," uvedl Chovanec v České televizi.

"Když jsem se probudil v nemocnici, nic jsem o sobě nevěděl, a proto jsem se snažil najít informace. Bylo to jednoduché, prostě jsem procházel různé obory vzdělávání a říkal jsem si, co o kterém vím. Přemýšlel jsem, zda je to náhodné, jestli jsem se to naučil sám nebo ve škole. Takhle jsem postupně zjistil, jaké znalosti mám. Dokud jsem toto neudělal, nevěděl jsem, že něco o počítačích vím," řekl muž v rozhovoru pro dnešní Nedělní Blesk.

Jeden z lékařů ho prý při testech motoriky požádal, aby dal jednu ruku přes druhou a hýbal prsty. Když to udělal, údajně zjistil, že umí hrát na klavír i na jiné hudební nástroje a skládat hudbu. Podle internetových stránek televize NRK odcestuje otec nalezeného muže příští týden do Norska, aby přivezl syna domů. V ČR si nalezenec zařídí potřebné nové doklady. Návratu do Česka se ale obává kvůli útočníkům, kteří ho loni napadli. Muž už dříve řekl, že byl okraden, zdrogován, delší dobu měl nejspíš svázané ruce a byl také patrně terčem sexuálního útoku. "Pořád se velmi bojím těch, co mi to udělali. Domnívám se, že tam (v ČR) pro mne není bezpečno. A ani si nejsem jistý, jestli je pro mne bezpečno v Norsku," uvedl.

Při poranění mozku je nejčastěji poškozena paměť a to proto, že v mozku je několik oblastí, které se podílejí na jejím správném chodu. Jsou to oblasti, které se starají o zpracování příchozích informací, jejich uskladnění a následné vybavení.

Psali jsme:
Čecha v Norsku zachránil před smrtí Albánec. Nové informace
 

Amnézie doslova znamená ztráta paměti. Ve skutečnosti velmi málo lidí zapomene úplně všechno a tak tento pojem častěji poukazuje na poškození některé složky paměti.

U poškození mozku spojených s bezvědomím se často můžeme setkat s pojmem post traumatické amnézie (PTA). PTA je dočasná porucha paměti, projevující se v období ihned po úrazu nebo probrání se z bezvědomí, kdy se postižená osoba plně neorientuje v čase, místě, osobách a má narušenou paměť pro každodenní události.

Při retrográdní amnézii si dotyčný nepamatuje události, které úrazu předcházely. Může tak zapomenout minuty, hodiny, dny, měsíce ale i celé roky před úrazem. U anterográdní amnézie si osoba nepamatuje události po úrazu. Po určitém čase se paměť na tyto události může vrátit úplně nebo si jedinec rozvzpomene pouze na některá období.

Existuje názor, že lidé si přestanou pamatovat, aby zapomněli na prožité citové trauma. K tomu však dochází u lidí přeživších úraz hlavy velmi zřídka. Porucha paměti je zde způsobená poškozením tkání, které se na jejím fungování podílejí, vysvětluje server poranenimozku.cz.

Související

Tento muž hovoří pěti jazyky včetně češtiny. Nemůže si však vzpomenout, kdo je.

Čecha nalezeného v Norsku tamní policie vyšetřovat nebude

Oslo/Praha - Norská policie přerušila vyšetřování případu českého nalezence, jenž tvrdí, že trpí ztrátou paměti. Informoval o tom dnes server iDnes.cz citující představitele policie v norské metropoli. Vyšetřovatelé prý nenašli žádné důkazy nasvědčující tomu, že by se 36letý Michal P. stal obětí trestného činu.
Tento muž hovoří pěti jazyky včetně češtiny. Nemůže si však vzpomenout, kdo je.

Čech nalezený v Norsku se vrátil do ČR

Oslo - Čech trpící ztrátou paměti, který byl nalezen v prosinci v norské metropoli Oslu, se podle norských médií vrátil do České republiky. Přicestoval sem, aby si vyřídil nové doklady. Ve vlasti ale nechce setrvat dlouho, bojí se prý útočníků, kteří ho minulý rok napadli.

Více souvisejících

Čech s amnésií (Norsko duben 2014) norsko Ministerstvo vnitra

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslanci o manželství pro všechny zatím nehlasovali. Pavel podpořil narovnání práv

Poslanci se ve středu dopoledne nedostali k hlasování o tzv. manželství pro všechny. Ve schvalování novely, která by umožnila uzavřít manželství i stejnopohlavním párům, by se mělo pokračovat v odpoledních hodinách.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy