Tatranská Lomnica - Velké štěstí měl pětačtyřicetiletý muž, kterého v noci na dnešek napadl na ulici ve slovenském vysokohorském středisku Tatranské Lomnici medvěd. Zvíře ho zranilo na hlavě, po ošetření v nemocnici mohl ale odejít domů. O případu informoval na svém webu deník Čas.
Záchranáři převezli zraněného do nemocnice v Popradu. Po ošetření mohl být propuštěn do domácího léčení, řekla mluvčí nemocnice.
V květnu medvěd napadl v oblasti Ždiaru ve Vysokých Tatrách muže, jemuž způsobil mnohočetná zranění. Dvaačtyřicetiletý lesník musel být hospitalizován na oddělení úrazové chirurgie popradské nemocnice.
Jak přežít setkání s medvědem?
Pokud se ocitneme tváří v tvář této až 340kg šelmě, myslíme si, že nás to monstrum chce jedině zabít. Opak ale může být pravdou. Tenhle tvor si jenom, stejně jako jiná zvířata, brání svoje území a případně svou rodinu.
Pokud zaregistrujete, že v oblasti do které se chystáte, je hlášen výskyt medvědů, pak na tato území raději ani nevstupujte. Pokud už se tak stalo, můžete zjistit přítomnost medvěda podle jeho trusu či škrábancích na stromech. Pak se doporučuje co nejrychleji danou oblast opustit.
V místech, kde je např. kvůli keřům a kopcům horší viditelnost, dělejte rámus. To by mělo upozornit na Vaši přítomnost a medvědice i s mláďaty budou mít dostatek času na odchod. Některé zdroje ale nedoporučují pískat. Medvěd to totiž může pokládat za ptačí zpěv. Narazíte-li na uhynulé zvíře, pak neváhejte a opět rychle opusťte danou oblast. Pro medvěda to nejspíš bude svačinka a mohl by k ní přibrat i Vás.
Psali jsme: Statečná fenka zachránila chlapce (5) před divokým medvědem Toto medvídě dojímá internet, na farmě v Číně ho chtěli utýrat k smrtiDalší důležitou věcí je pes. Vezmete-li ho s sebou na procházku, pak by jste ho měli mít na vodítku. Je totiž pravděpodobné, že pokud např. lovecký pes ucítí jeho stopu medvěda, pak se po ní vydá a medvěda pouze vydráždí.
Zkuste medvěda přelstít, dělejte většího. Natáhněte ruce do výšky a mluvte na něj klidným hlubokým hlasem. Je dost pravděpodobné, že už jen tohle zabere, on se otočí a radši odejde. Nikdy se mu ale nedívejte do očí. Pro něj je to výzva k souboji.
Nevydržíte-li zůstat v klidu a začnete utíkat, zkuste alespoň odhazovat části oděvu nebo batoh apod. To by mělo medvěda na chvíli odlákat a vy tím zvýšíte náskok a své šance na přežití. I když popravdě pořád se budou spíše blížit nulové hodnotě než kdyby jste to neudělali. Medvěd je zvíře velmi rychlé. Dokáže běžet rychlostí až 45 km/h, kdežto vycvičení sprinteři, na krátkou vzdálenost a ještě jen po rovince, zaběhnou rychlost kolem 33 km/h.
Další možností je vylézt na strom. Měli by jste si ale předem vyhlédnout dostatečně silný a hlavně vysoký strom. Měl by mít minimálně 4-5 m. Dospělý jedinci na stromy nelezou. To je výsadou mláďat.
Pokud se necítíte být tak dobrý jako opice, které mají ve šplhání po stromech praxi, ani tak zdatní v běhu jako gepard, máte ještě jednu možnost. Lehněte si na břicho. Anebo ještě lépe. Klekněte si, hlavu skloňte co nejvíce mezi kolena. Stehna tiskněte na hrudník a prsty spleťte a položte si je za krk. Tím ochráníte nejdůležitější části těla. Medvěd se pravděpodobně pokusí do Vás několikrát šťouchnout z jedné či druhé strany. Může se stát, že Vám drápy zaryje do zad. Ale vydržte to. Nekřičte a vůbec se nehýbejte. Dělejte mrtvého brouka a on o Vás ztratí zájem, uvedl server priroda.cz.
Související
Na školním výletě v Kanadě zaútočil medvěd. Zranění školáci a učitelé bojují o život
Medvědi na neobvyklých místech v Česku. Svědectví už prověřuje policie
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě