AstraZeneca opět snížila plán dodávky vakcín pro EU

Farmaceutická společnost AstraZeneca dnes oznámila, že výrazně omezí dodávky své vakcíny proti covidu-19 do Evropské unie. Do konce března dodá 30 milionů očkovacích dávek a za celé letošní první pololetí 100 milionů. Agentura DPA připomíná, že britsko-švédský koncern v poslední době vycházel z toho, že do konce června do sedmadvacítky prodá 220 milionů dávek preparátu.

Sídlo české pobočky společnosti AstraZeneca
doporučujeme

"Ačkoliv neúnavně pracujeme na zrychlení dodávek, AstraZeneca musí s politováním oznámit zkrácení plánovaných dodávek vakcín proti covidu-19 do Evropské unie," uvedla farmaceutická společnost v prohlášení zveřejněném dnes večer.

AstraZeneca už před několika týdny oznámila, že do sedmadvacítky v prvním kvartálu nedodá původně slíbených nejméně 80 milionů očkovacích dávek, ale jen 40 milionů. Slíbila ovšem, že výrobu co nejrychleji posílí a že EU bude zásobovat z jiných částí globálního dodavatelského řetězce, připomíná DPA.

"Omezení ve vývozu bohužel sníží dodávky v prvním čtvrtletí a pravděpodobně i ve druhém čtvrtletí," uvedla také firma.

Evropská unie obvinila Spojené státy a Británii, že na rozdíl od ní nevyvážejí vakcíny vyráběné na jejich území. Británie to však zásadně odmítá.

Unie loni s AstraZenekou uzavřela smlouvu o nákupu 300 milionů dávek její vakcíny, přičemž 30 milionů mělo dorazit do konce roku 2020, 90 milionů v prvním kvartálu letošního roku a 180 milionů v kvartálu druhém. Loni ovšem nedorazily žádné dávky, protože preparát ještě nebyl schválen evropskými regulačními úřady.

Agentura Reuters poznamenala, že zpomalení dodávek vakcín je další ranou pro plány EU ohledně očkování proti covidu-19, které komplikují problémy se zásobováním a pomalá vakcinace v některých členských zemích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Francie prodlouží rozestupy mezi vakcínami a začne očkovat všechny starší…

11.04.2021 09:17 Francie prodlouží odstupy mezi první a druhou dávkou vakcín na bázi mediátorové RNA na šest týdnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama