Athény mají první oficiální mešitu. Pojme 350 věřících, úřady nepovolily minaret

V Aténách se tento týden po letitých průtazích a odkladech otevřela věřícím k modlitbám první oficiální mešita v řecké metropoli. Její výstavbu přitom umožnila vláda už před 14 lety, otevření se ale vleklo mimo jiné kvůli odporu řeckých nacionalistů i nevoli pravoslavné církve. Informovala o tom dnes agentura AP.

Podle místních médií provázela modlitby v aténské mešitě tento týden přísná opatření proti šíření koronaviru, věřící dodržovali bezpečný odstup, takže jich mohlo přijít jen málo. Modlitebna má kapacitu 350 lidí, dnešní páteční modlitby se tam ale účastnilo jen 12 lidí (devět mužů a tři ženy), kázání zaznělo v řečtině.

Friday prayers held in newly opened Athens mosque https://t.co/YWOMGVnvuU pic.twitter.com/B5aghpw0fg

— Kathimerini English Edition (@ekathimerini) November 6, 2020

Od soboty se ale mešita pro věřící opět uzavře, a to na tři týdny, kdy v Řecku bude platit zpřísnění koronavirových opatření, jež zahrnuje i pravidlo konání bohoslužeb bez přítomnosti věřících.

"Po celou dobu jsme se modlili v undergroundu. Toto je pro nás velký den," uvedla Anna Stamuová, zástupkyně řecké muslimské asociace, která odhadla počet muslimů v Aténách a okolí na půl milionu. Dodala, že do mešity může najednou 300 mužů a 50 žen, což je podle ní málo. "Ale je to dobrý symbolický začátek," uvedla.

Výstavbu mešity v Aténách umožnila někdejší řecká vláda v roce 2006, parlament ji ale schválil až v roce 2016. Úřady nicméně vyšly vstříc místní křesťanské většině tím, že nepovolily postavení minaretu, výrazného symbolu mešity. Stavba nemá ani klasickou kupoli.

Aténská mešita stojí na západním předměstí Atén poblíž uprchlického tábora. Využívat ji tak budou zejména migranti, kteří dosud používali provizorní modlitebny v bytech, kavárnách či pronajatých halách. V posledních letech dorazily do Řecka desítky tisíc migrantů z Blízkého východu a Asie, velká část z nich jsou právě muslimové.

Dlouhodobě žije v jedenáctimilionovém Řecku komunita muslimů v Thrákii na severovýchodě země, která čítá na 150.000 příslušníků zejména turecké menšiny. V této oblasti je asi 300 mešit.

Mešity v Řecku se začaly bourat či přestavovat pro jiné účely ve 30. letech 19. století, když Řekové vybojovali nezávislost na Osmanské říši.

Související

Více souvisejících

Muslimové Atény Řecko islám Řecko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy