Belgie zaznamenala nákazu novou variantou, omezí provoz restaurací a nočních podniků

Evropa má první potvrzený případ infekce koronavirovou variantou B.1.1.529, která vyvolává obavy kvůli vysokému počtu mutací. Dnes ji detekovali u pacientky v Belgii, informovala místní veřejnoprávní zpravodajská společnost RTBF s odvolání na fakultní nemocnici ve městě Lovaň. Informaci následně potvrdil ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke.

Nakaženou je podle RTBF mladá dospělá žena, která nedávno navštívila Egypt a Turecko. Nemá údajně žádnou vazbu na Jihoafrickou republiku, která eviduje výraznější šíření nové, potenciálně nebezpečné varianty. Žena nebyla očkovaná proti covidu-19 ani až dosud nikdy neměla potvrzenou infekci virem SARS-CoV-2.

Belgický virolog Marc Van Ranst, jehož laboratoř úzce spolupracuje s agenturou pro veřejné zdraví Sciensano, předtím informoval, že Belgie v souvislosti s variantou B.1.1.529 analyzovala "dva podezřelé vzorky". Později na twitteru uvedl, že v jednom případě se nákaza potvrdila čtyři dny po nástupu příznaků covidu-19. Aniž by specifikoval pohlaví pacienta doplnil, že daná osoba se 11. listopadu vrátila z Egypta.

Výskyt nové varianty koronaviru označované také řeckým písmenem ný před dneškem evidovaly pouze Hongkong, Botswana a Jihoafrická republika. Jihoafrické ministerstvo zdravotnictví na její šíření upozornilo na čtvrtečním brífinku, na kterém vědci hovořili o znepokojivé kombinaci mutací. Vysoký počet nových rysů by mohl znamenat, že tato podoba koronaviru bude nakažlivější a bude schopna obejít lidskou imunitu.

Belgická vláda dnes kvůli rychlému šíření koronavirové nákazy nařídila uzavření nočních podniků či zkrácení večerní provozní doby restaurací. Jedenáctimilionová země, kde v posledních dnech průměrně přibývá přes 15.000 nakažených denně, také zakáže soukromé společenské akce či účast diváků na sportovních akcích v interiéru. Vláda rovněž doporučila všem dospělým, aby se pokud možno ještě do Vánoc naočkovali posilující dávkou vakcíny proti nemoci covid-19.

"Čelíme situaci, která je horší než nejčernější scénáře, jež před dvěma týdny odhadovali odborníci," konstatoval na tiskové konferenci po jednání vládního covidového týmu premiér Alexander De Croo. Vzápětí oznámil, že restaurace budou v příštích třech týdnech zavírat ve 23:00 a otevřít budou moci nejdříve v pět ráno. Nočních podniků, ale i obchodů s nočním provozem se uzavření týká rovněž. V restauracích nebude moci sedět u stolu více než šest lidí najednou.

Zakázány budou soukromé společenské akce vyjma svateb či pohřbů. Na hromadných venkovních akcích od 100 lidí bude nově povinné prokázat se covidovým certifikátem, ve vnitřních prostorech se to týká už 50 lidí.

Řada epidemiologů v obavách z dalšího růstu počtu nakažených doporučovala přijetí tvrdších omezení, vláda však zároveň čelí protestům části obyvatel, kterých minulý víkend dorazilo do centra Bruselu demonstrovat proti restrikcím na 35.000.

Kabinet tak nepřitvrdil vůči většině podniků a neomezil ani prezenční školní docházku. Děti budou mít pouze zakázány školní kroužky po vyučování, dospělí zase budou muset pracovat čtyři dny z pěti distančně, což však již platí od minulého týdne.

Související

Belgie pošle Ukrajině 92 milionů eur daňových příjmů ze zmrazených ruských aktiv

Belgie pošle Ukrajině 92 milionů eur daňových příjmů ze zmrazených ruských aktiv

Belgická vláda schválila dnes návrh použít 92 milionů eur (2,2 miliardy korun) z daňových výnosů z ruských finančních aktiv zmrazených na belgickém území pro pomoc Ukrajině. Téměř polovinu této částky bude využita na nákup zbraní, munice a vojenské techniky pro ukrajinskou armádu k obraně před ruskou agresí. Druhá polovina bude použita na humanitární pomoc, obnovu válkou zničeného území a na podporu diplomatických aktivit v regionu. Informaci zveřejnil list Le Soir.
Američtí a španělští parašutisté při cvičení #DefenderEurope #SwiftResponse v C-17 Globemaster III.

NATO demonstruje sílu: Tisíce vojáků trénují nasazení v Evropě

V rámci příprav na plánované cvičení v rámci operace Defender 23 Severoatlantická aliance oznámila, že americká armáda otevře některé své sklady na území Evropy s cílem posílit vojenskou přítomnost v této oblasti. Sklady budou obsahovat vozidla, zbraně a další vojenské vybavení, které budou použity pro tréninkové účely v rámci plánovaného cvičení. Tato akce má za účel zlepšit obranyschopnost aliance v Evropě a zajištění její bezpečnosti.

Více souvisejících

Belgie

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

před 51 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy