Česko-německé partnerství má pevné základy, řekl Steinmeier před odjezdem

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes před odjezdem z Berlína do Prahy přirovnal svou návštěvu Česka i jako cestu do minulosti, protože vztahy Čechů a Němců nebyly vždy nejlepší. Nyní je ale přesvědčen, že sousedství a partnerství stojí na pevných základech, které neohrozí žádný politický vývoj.

Miloš Zeman a Frank-Walter Steinmeier.

"Těším se na tuto cestu, je to trochu i cesta do minulosti, protože Češi a Němci si nebyli vždy dobrými sousedy," řekl Steinmeier novinářům na berlínském hlavním nádraží, odkud vlakem odcestoval do Prahy. Za obrat ve vzájemných vztazích označil česko-německé smlouvy a deklarace z 90. let minulého století, které přispěly ke zlepšení partnerství.

Minulost a současnost bude podle Steinmeiera jedním z témat, se kterými chce během jízdy do Prahy hovořit se svými hosty přímo ve vlaku. "O to více budeme v dnešních rozhovorech mluvit o tom, co se v posledních třech desetiletích podařilo," řekl. "Rok od roku jsme si bližší - hospodářsky, politicky, kulturně, lidsky," dodal.

I přes těžkosti a složitost minulosti mají nyní česko-německé vztahy podle Steinmeiera natolik pevný základ, že je zcela nezávislý na politické a vládní konstelaci. "To je poselství pro nynější rok, kdy se v obou zemích konají volby," uvedl německý prezident.

Hovořit chce Steinmeier s hosty také o pandemii nemoci covid-19 a následcích, které měla. "Pozval jsem lidi, kteří pravidelně, každý den jezdí z jedné strany na druhou. Budu s nimi mluvit o zkušenostech z pandemie, o uzavřených hranicích, což bylo něčím takřka neznámým," řekl Steinmeier.

Z Berlína Steinmeiera doprovází mimo jiné český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka nebo spisovatel Jaroslav Rudiš, v Drážďanech do vlaku přistoupí předsedkyně Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová.

Rudiš v rozhovoru s ČTK krátce před nástupem do vlaku řekl, že se Steinmeierem by rád hovořil o živém kontaktu mezi Českem a Německem. "O hranicích, které neexistují, které zmizely, ale zároveň se připomněly v covidové krizi, kdy najednou vznikla neprodyšná opona. A já jsem rád, že je zase pryč, že ty vlaky jezdí, jsou pro mě symbol svobody," řekl.

Rudiš také ocenil, že v jídelním voze bude jako vrchní obsluhovat Pavel Peterka, o kterém kdysi napsal, že pokud existuje bůh železnic, tak to musí být Čech. "Je to legenda, má spoustu fanoušků nejen mezi českými, ale i německými příznivci železnice," vysvětlil. "Pan prezident to zvolil správně, protože když člověk nastoupí do jídelního vozu, tak už je vlastně v Čechách svým způsobem. Je tam pivo, je tam svíčková, vezete se českou hospodou a tou hospodou jedete do Čech," dodal Rudiš.

Vintrová ČTK řekla, že se Steinmeierem jednala o tom, jak složitá byla situace v pohraničí v době, kdy hranice byly uzavřeny. Tématem byli i pendleři. "Jak si spolková republika uvědomila, jak strašně důležitá složka je přeshraniční pracovník," řekla. Uvedla, že prezidenta zajímaly její poznatky z praxe, testování pendlerů, ale i problematika přeshraniční nákladní dopravy v době uzavírek. "Podotkla jsem, že Česká republika jako exportní a importní země je v případě zavřených hranic v situaci, kdy nedodáváme materiál nejen do naší země, ale i do Spolkové republiky Německo, což pana prezidenta velmi zajímalo, protože si uvědomil, jak je důležité, aby naše hraniční pásma zůstala otevřená," řekla Vintrová.

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama