Duda jednal s primátorem Varšavy. Soupeři ve volbách řešili budoucnost Polska

Nadcházející výročí protinacistického Varšavského povstání z roku 1944 a budoucnost Polska i jeho další směřování byly předměty dnešní schůzky polského prezidenta Andrzeje Dudy a jeho soupeře v prezidentských volbách varšavského primátora Rafala Trzaskowského.

Rafal Trzaskowski
doporučujeme

Duda na tiskové konferenci řekl, že to byl "klidný rozhovor", a litoval, že Trzaskowski jeho pozvání nepřijal těsně po volbách. Jejich druhé kolo se konalo 12. července a Duda v něm zvítězil těsně, když při 68procentní voličské účasti získal 51 procent hlasů, zatímco primátor téměř 49 procent.

Duda, který je spojencem vládních konzervativců ze strany Právo a spravedlnost (PiS), svého oponenta pozval na setkání hned tentýž večer. Trzaskowski z opoziční Občanské platformy (PO) pozvání ale odmítl. Sdělil tehdy, že by se schůzka neměla konat, dokud nebudou vyhlášeny oficiální výsledky.

Duda se k tomu dnes vrátil, když řekl: "Přál jsem si, aby to setkání bez ohledu na to, kdo volby vyhrál, mělo symbolický význam a stalo se polskou tradicí i do budoucna, tradicí prezidentských voleb."

Opozice volební výsledek napadla u nejvyššího soudu. Opoziční poslanci obvinili zaujatost médií ve prospěch Dudy a hovoří o porušení ústavy při stanovení volebního termínu. Soud se k platnosti voleb vysloví 3. srpna.

Volby byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Opozice vinila vládu z uspěchání termínu ve snaze zajistit, aby se hlasovalo ještě v době, kdy má Duda dostatečnou podporu občanů. Odložené první kolo se nakonec konalo 28. června a Duda v něm vyhrál se ziskem 43,5 procenta hlasů. Trzaskowski dostal 30,46 procenta a skončil druhý.

Při dnešním jednání v prezidentském paláci přišlo na pořad i nadcházející výročí ozbrojeného povstání proti německé okupaci. Začalo ve Varšavě 1. srpna 1944 a do října bylo tvrdě potlačeno. Do povstání se zapojilo až 45.0000 lidí vedených odbojovou Zemskou armádou. Mnoho šancí na úspěch neměli vzhledem k tomu, že byli na rozdíl od okupantů špatně vyzbrojení a navíc se jim nedostalo očekávané pomoci od Rudé armády, třebaže ta se již nacházela u Varšavy. Po 63 dnech bylo povstání potlačeno. O život v něm přišlo kolem 20.000 povstalců a 180.000 civilistů a půl milionu Varšavanů muselo opustit své domovy. Okupanti poté zbytek velkoměsta téměř srovnali se zemí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce lidí protestovaly ve Varšavě na podporu LGBT, propuštění aktivistky…

08.08.2020 21:22 Aktualizováno Několik tisíc lidí mávajících duhovými vlajkami dnes protestovalo v centru Varšavy. Požadovali…

Kiska je zřejmě těžce nemocný. V čele strany Za lidi ho nahradí Remišová

08.08.2020 20:32 Novou předsedkyní slovenské vládní strany Za lidi se dnes stala dosavadní místopředsedkyně a…

Český turista se zřítil z ferraty v rakouských horách, pád nepřežil

08.08.2020 19:53 Dvaapadesátiletý Čech dnes zahynul při pádu ze zajištěné cesty (ferraty) v rakouském pohoří Rax.…

Německo má opět přes 1000 nových případů koronaviru, situace je vážná v…

08.08.2020 18:06 Aktualizováno V Německu třetí den za sebou přibyla více než tisícovka potvrzených případů infekce koronavirem.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama