Evropská léková agentura zkoumá tři vakcíny a dva léky proti covidu

Evropská léková agentura (EMA) se v současnosti aktivně zabývá dalšími třemi očkovacími látkami a dvěma léky proti covidu-19. Na dnešním setkání s novináři a ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenou Storovou v Praze to řekla ředitelka EMA Emer Cookeová.

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Vědecký výbor agentury podle ní také nedávno doporučil převést podmínečnou registraci mRNA vakcín od společností Pfizer/BioNTech a Moderny na registraci běžnou.

EMA podle Cookeové nyní posuzuje hlavně posilovací vakcínu firmy Sanofi, která by mohla působit na řadu nových kmenů viru. Dále vakcínu od španělské firmy, která kombinuje koronavirové kmeny alfa a beta, a vakcínu od korejského výrobce, řekla. Co se týče léků, zabývá se podle Cookeové EMA několika aktivními terapeutikami.

"Jedna z nich je monoklonální protilátka, u které přezkum probíhá už poměrně dlouho a druhý je přípravek od společnosti Merck, což je antivirotikum, a pak další antivirotikum, o kterém máme ale zatím jen velmi předběžná data," řekla. Dodala, že léková agentura je v kontaktu se zhruba 100 společnostmi, které se věnují vývoji léků či vakcín.

Lidé, kteří jdou na první dávku vakcíny proti covidu-19, by se podle Cookeové měli nadále očkovat původními vakcínami proti koronaviru, nikoli upravenými na nové varianty viru. EMA má totiž k dispozici jen data k fungování upravených vakcín jako posilovacích dávek, nikoli jako základního očkování, vysvětlila.

Výrobce Pfizer/BioNTech v úterý do Česka poslal první dodávku vakcíny proti covidu-19 upravenou na nejnovější varianty viru omikron BA.4 a BA.5. Před dvěma týdny Česko dostalo vakcíny upravené na starší variantu omikron BA.1.

Data k tomu, zda by si lidé očkovaní vakcínou na variantu BA.1, měli doplnit i nejnovější vakcínu, nejsou zatím k dispozici, řekla Storová. Rozhodující slovo by podle ní měl mít lékař. Každá dávka vakcíny podle ní ale chrání proti těžkým průběhem onemocnění a rizikem hospitalizace.

Schvalování očkovacích látek se podle Cookeové u nově upravených vakcín zjednodušilo, aby bylo co nejrychlejší. "Už teď se může použít změnové řízení," řekla. Zrychlený režim schvalování se tak podle Storové použil právě u vakcín na varianty viru BA.4 a BA.5.

Cookeová doplnila, že vědecký výbor EMA na svém posledním jednání také doporučil převést současnou podmínečnou registraci mRNAvakcín od firem Pfizer/BioNTech a Moderny na běžnou registraci. Připomněla, že EMA registrovala v době covidu-19 vakcíny podmínečně, což výrobcům umožnilo provést některé studie až později. Podle ní ale už nyní dodali všechny informace, které jsou pro běžnou registraci potřeba.

Základní principy schvalování léků a vakcín proti covidu-19 jsou podle Cookeové stejné jako u jiných léků a uplatňují se v celé Evropě. EMA podle ní vyžaduje kompletní dokumentaci s farmaceutickými informacemi, testováním za zvířatech a klinickými testy i sledování vedlejších účinku. Podmínečná registrace se někdy využívá i u jiných přípravků, dodala.

V Česku je nyní 120.000 lidí s covidem. Biolog doporučuje respirátory…

29.09.2022 15:22 V Česku je nyní asi 120.000 lidí s nemocí covid-19, z toho je polovina bez příznaků. ČTK to dnes…

Rusko zítra oznámí anexi dalších okupovaných ukrajinských území

29.09.2022 19:03 luvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dnes potvrdil, že při páteční ceremonii v…

Deštivé počasí trápí Česko. Meteorologové vysvětlili, čím to je

29.09.2022 06:30 Deštivé počasí v druhé polovině září trápí Českou republiku, čímž jsou někteří lidé zásadně…

NATO bude na útoky proti Nord Streamu reagovat rázně, varoval Stoltenberg

29.09.2022 11:55 Všechny dostupné informace o poškození plynovodů Nord Stream naznačují, že šlo o sabotáž, uvedl…

Švédové objevili čtvrtý únik plynu v plynovodech Nord Stream

29.09.2022 10:11 Švédská pobřežní hlídka objevila již dříve tento týden čtvrtý únik plynu z poškozených plynovodů…

Německo vynaloží 200 miliard eur na stabilizaci cen energií, opatření…

29.09.2022 19:09 Německá vláda dnes oznámila, že vynaloží až 200 miliard eur (téměř pět bilionů Kč) na stabilizaci…

Finsko od půlnoci uzavírá hranice pro ruské turisty

29.09.2022 18:18 Aktualizováno Finsko od půlnoci uzavírá hranice pro ruské turisty, oznámil na dnešní tiskové konferenci finský…

Papež František tvrdí, že se zapojil do jednání o výměně zajatců mezi…

29.09.2022 15:29 Papež František tvrdí, že se zapojil do jednání o výměně zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem a že…

Finsko očekává, že členství v NATO z něj učiní zajímavější cíl pro ruské…

29.09.2022 12:23 Budoucí členství Finska v Severoatlantické alianci učiní z této severské země mnohem zajímavější…

Stoltenberg: Útoky na Nord Stream jsou zřejmě sabotáž, NATO bude reagovat…

29.09.2022 11:50 Všechny dostupné informace o poškození plynovodů Nord Stream naznačují, že šlo o sabotáž, uvedl…

Ruská hlasování na Ukrajině jsou diktátem a nemohou fungovat, řekla…

29.09.2022 11:32 Aktualizováno Hlasování na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny, která Moskva označuje za referenda o připojení…

Švédsko objevilo už čtvrtý únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

29.09.2022 10:11 Aktualizováno Švédská pobřežní hlídka objevila již dříve tento týden čtvrtý únik plynu z poškozených plynovodů…

Poškození plynovodů Nord Stream není náhoda, zní z EU

28.09.2022 21:59 Aktualizováno Poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři způsobily úmyslné útoky, domnívají se evropští…

Některé země EU volají po zastropování cen plynu. Komise je zatím…

28.09.2022 21:05 Aktualizováno Dva dny před pátečním mimořádným zasedáním ministrů energetiky zemí Evropské unie, kteří mají…

Nové sankce přinesou podle von der Leyenové základ pro strop na cenu ropy

28.09.2022 17:30 Aktualizováno Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes představila plán nového balíku…

Související:

Právě se děje

reklama