Evropská unie žádá po USA, aby uvolnily vývoz vakcíny AstraZeneca

Evropská komise chce po Spojených státech, aby povolily vývoz vakcíny proti koronaviru od společnosti AstraZeneca do Evropy. Napsal to dnes deník Financial Times. EU také žádá, aby Washington umožnil volné dodávky účinných látek pro výrobu preparátů typu mRNA.

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

Současně ale Brusel hodlá prodloužit platnost pravidel, jež umožňují omezit vývoz přípravků z EU. USA vakcínu od AstraZenecy zatím nepoužívají, protože nebyla schválená tamním regulátorem.

"Domníváme se, že můžeme spolupracovat s USA na tom, aby vakcíny vyrobené či zabalené ve Spojených státech mohly posloužit k naplnění smluvních závazků výrobců očkovacích látek s EU," sdělila Evropská komise listu Financial Times. Evropská komise se chce tématem zabývat při nejbližším jednání s americkými představiteli.

Jednání se mají týkat především preparátu od společnosti AstraZeneca, která se zavázala dodat EU v druhém čtvrtletí letošního roku 90 milionů dávek vakcíny. Část dodávky ale bude muset britsko-švédská firma vyrobit mimo EU. Spojené státy objednaly 300 milionů dávek od této společnosti. Vakcínu zatím nepoužívají, protože nebyla registrována tamním regulátorem.

Washington zatím nemíní zrušit exekutivní příkaz vydaný bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, podle kterého by vakcíny vyrobené v USA měly primárně směřovat na domácí trh. "První prioritou prezidenta (Joea Bidena) je, aby očkování bylo dostupné pro všechny Američany," uvedl listu jeden z představitelů Bílého domu.

Brusel chce také jednat o dodávkách účinných látek pro přípravky typu mRNA, jakou jsou očkovací látky od společností Moderna či Pfizer a BioNTech. Evropská komise žádá, aby dodávky americké úřady neomezovaly. "Evropská unie a Spojené státy jsou vzájemně závislé na dodávkách klíčových komponentů pro výrobu (vakcín) a spolupráce je proto zásadní," uvedl Bílý dům.

Brusel se chystá prodloužit do konce června platnost pravidel, která umožňují omezit či zakázat vývoz vakcín do nečlenské země. Pravidlo bylo poprvé použito ve čtvrtek, když italská vláda zamezila vývozu 250.000 dávek preparátu od společnosti AstraZeneca do Austrálie.

Evropská unie se možností zakázat vývoz vakcín vyrobených na území bloku brání proti nedodržování smluvních závazků jednotlivých výrobců. Nejvíce vyostřený spor sedmadvacítka vede právě s britsko-švédskou společností. Od konce ledna do začátku března EU udělila 174 povolení k vývozu vakcín do 29 nečlenských zemích. Jednalo se o miliony dávek, a to hlavně od konsorcia společností Pfizer a BioNTech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama