Evropský tisk: Výsledek voleb je překvapením, opozice může sestavit vládu

Opozice v Česku vyhrála volby a může sestavit vládu, Českou republiku patrně čeká politická změna. V reakci na výsledky hlasování českých voličů, podle kterých většinu ve Sněmovně budou mít koalice Spolu a Pirátů se Starosty, to dnes napsala slovenská média.

"Zdálo se, že Andreji Babišovi vyjde těžký pokus o obrat, ale nestačí to, aby zůstal v čele české vlády. Ještě před půl rokem vypadalo být nepravděpodobné, že bude alespoň soupeřit o vítězství, ale dva opoziční bloky jsou na dobré cestě vytvořit příští vládu," uvedl list Pravda.

Podle listu Denník N má Česko za sebou dramatické volby do Sněmovny, které těsně vyhrála koalice Spolu před Babišovým hnutím ANO. "Pro setrvání Andreje Babiše na postu premiéra byl ovšem možná ještě důležitější fakt, že ani jedna ze stran KSČM, ČSSD a hnutí Přísaha nakonec nezískala pět procent pro vstup do parlamentu," napsal list. Dodal, že rodák z Bratislavy Babiš pravděpodobně končí ve funkci předsedy české vlády.

Deník Sme soudí, že byť si Česko změnu nezvolilo, má ji. "Klíčové je složení parlamentu, a to hovoří o změně. Tak to bývá, někdy jsou klíčové právě hlasy pro strany, které propadly. Stále ovšem platí, že většina českých voličů naskakuje na populistické vlny," napsal list Sme. Doplnil, že Česko má šanci, že místo populisty bude v čele vlády profesor, bývalý univerzitní rektor, lídr koalice Spolu Petr Fiala, který váží slova.

Německá média hodnotí výsledek českých voleb jako překvapení

Jako překvapení hodnotí německá média výsledek českých voleb, po kterých budou mít v parlamentu většinu dvě koalice dosud opozičních stran. Podle zpravodajské relace Tagesschau veřejnoprávní televize ARD se ale nynější premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který skončil těsně druhý, bude moci opřít o prezidenta Miloše Zemana. Na význam prezidenta v povolebním vyjednávání upozornila i agentura DPA.

List Süddeutsche Zeitung o výsledku voleb napsal, že podle aktuálních čísel Babišovo ANO už není největší politickou silou v zemi.

"České volby přinesly překvapení, šéf vlády Babiš přišel na úkor opozice o většinu," informovala o dění v Česku německá mediální skupina RND. "Až do poslední chvíle to pro stranu premiéra Andreje Babiše bylo napínavé klání s těsným výsledkem," uvedla RND. Ta také citovala prohlášení předsedy ODS Petra Fialy o tom, že nastává změna. Fialova strana je součástí vítězné koalice Spolu tvořené občanskými demokraty, lidovci a TOP 09.

RND čtenářům rovněž připomněla, že Babiše těsně před volbami dostihla aféra staršího nákupu nemovitostí v jižní Francii přes offshorové firmy.

I když budou mít Spolu a druhá koalice tvořená Piráty a hnutím Starostové a nezávislí (STAN) v parlamentu většinu, hrozí podle RND patová situace. "Prezident Miloš Zeman v minulosti vícekrát zdůraznil, že sestavením vlády pověří nikoli koalici, ale nejsilnější stranu. A to bude v každém případě Babišovo populistické hnutí ANO, protože Spolu tvoří tři strany," uvedla skupina.

Také DPA poznamenala, že prezident se nijak netají svou podporou Babišovi, který tak může od Zemana čekat pověření, aby sestavil vládu. "Na prezidentovi záleží mnohé," uvedla relace Tagesschau.

I Tagesschau vnímá výsledek jako překvapení, neboť Babiš byl do poslední chvíle favoritem průzkumů. V této souvislosti relace poukázala na možný vliv aféry Pandora Papers, která mimo jiné odkryla Babišovy neprůhledné nákupy nemovitostí přes offshorové společnosti. Na stejný skandál upozornil i deník Die Welt.

Polská média o Babišově porážce "v cílové rovince" českých voleb

Jako překvapivou porážku českého premiéra Andreje Babiše komentují výsledky voleb do Poslanecké sněmovny polská média. Upozorňují však, že ještě bude záležet na Babišově spojenci, prezidentu Miloši Zemanovi, kdo bude sestavovat vládu.

"Změna vítěze v cílové rovince," uvedla zpravodajská televize TVN 24. Zdůraznila, že dosavadní opoziční strany dokázaly předstihnout hnutí premiéra Andreje Babiše, které zpočátku v hlasování vedlo, a získaly v sněmovně většinu. "Na výsledcích hlasování záleží, jaká vláda v Česku vznikne. Největší šance na vytvoření kabinetu mají koalice Spolu a Pirátů a STAN," uvedla stanice na webu.

"Výsledky svědčí o historické porážce komunistů v Čechách. KSČM poprvé od roku 1989 nebude mít v parlamentu své poslance. Výsledky jsou nelítostné i pro sociální demokracii. Strana, která se se dosud podílela na vládě, skončí mimo parlament," poznamenala TVN. Upozornila také, že Česko je jediným státem v Evropské unii, ve kterém se konají dvoudenní volby - a tímto způsobem je volen parlament, prezident, místní samosprávy i čeští europoslanci.

"Babišovo hnutí ANO o vlásek prohrává se středopravou koalicí Spolu," píše opoziční list Gazeta Wyborcza a dodává, že premiérova strana by ani v případě těsného vítězství nebyla s to vytvořit vládu. Babišovu porážku podle deníku Češi slavili přiťukáváním si půllitry piva v pražských hospodách - právě voliči z Prahy, kde se hlasy počítají nejdéle, zpečetili Babišovu porážku: v metropoli Babišovo ANO skončilo až jako třetí.

Premiér tak podle deníku utrpěl citelnou porážku. Nejenže nebude s to sám vládnout, ale nevytvoří ani koalici se SPD Tomia Okamury, zatímco koalice Spolu s Piráty bude disponovat stabilní většinou, možná až 109 mandátů.

"Ale to, kdo bude vládnout Česku, bude záležet na prezidentu Miloši Zemanovi. Teoreticky by měl úkol sestavit vládu svěřit vítěznému uskupení. Není ale jisté, jaké rozhodnutí přijme tento dlouholetý spojenec Andreje Babiše," zdůraznila Gazeta Wyborcza, která v jiném příspěvku upozornila, že v těchto volbách je v sázce "nejen Babišova politická budoucnost, ale i osobní svoboda".

Evropská média píší o nečekané prohře hnutí ANO a jeho mizivé šanci na vládu

Hnutí ANO a premiér Andrej Babiš utrpěli nečekanou porážku a jejich šance, že budou sestavovat příští českou vládu, jsou mizivé, píší média ve Francii, Británii nebo v Belgii. Evropský tisk si také všímá konce sociální demokracie a komunistů v české Poslanecké sněmovně, v obou případech po desetiletích.

"Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše podle všeho utrpělo v českých volbách překvapivou porážku, což vrhá stín na jeho politickou budoucnost. Komunistům a sociálním demokratům, kteří byli součástí Babišovy koaliční vlády, se navíc nepodařilo překonat pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu," napsal bruselský server Politico. Výsledek koalice Pirátů a Starostů popisuje Politico jako "velké zklamání".

Podle francouzského deníku Le Monde čelí Babišovo hnutí úspěchu opozice a nemělo by být schopné sestavit vládu. Ke zvratu by mohlo dojít jen v případě, že by některá z dosud opozičních stran udělala "pochybné povolební ujednání" a uvolila se spolupracovat s ANO, píše deník. "(Babiš) vyzkoušel úplně všechno, od kampaně proti Bruselu po přátelství s Viktorem Orbánem, ale stejně mu to nepomohlo," konstatuje Le Monde.

Podle Le Mondu se po těchto volbách Česká republika opět přikloní k Evropské unii, přesto ale není nic dáno a připomíná, že možný budoucí premiér Petr Fiala odmítá euro. Koaliční partneři také budou muset pracně hledat názorovou shodu na svatby homosexuálů nebo legalizaci konopí, které prosazují Piráti, připomíná deník.

"Tento víkend patří koalici Spolu. (...) Pro Andreje Babiše ale ještě hra nekončí," píše ve své analýze pražský zpravodaj BBC Rob Cameron a připomíná, že budoucího premiéra jmenuje prezident Miloš Zeman, který již dříve avizoval, že nebude brát v potaz výsledky koalic, ale jen jednotlivých stran.

Britský list The Guardian výsledek českých voleb popsal jako "konec postkomunistické éry" a "velmi symbolický odchod komunistů do věčných lovišť". Andrej Babiš má podle něj jen mizivé šance na sestavení další vlády a připomíná rozpor mezi jeho předvolebními prohlášeními o finanční průhlednosti a potírání korupce a na druhé straně necelý týden starým odhalením vlastnictví rozsáhlých majetků v jižní Francii prostřednictvím anonymních firem. Nad celými volbami navíc podle listu leží stín pochybností o zdravotním stavu prezidenta.

Související

Danuše Nerudová měla být podle průzkumů Petru Pavlovi a Andreji Babišovi mnohem vyrovnanějším soupeřem. Komentář

Výsledky voleb se oproti průzkumům opět liší. Déjà vu, z něhož plyne poučení

Říká se, že po bitvě je každý generál. Nemyslím teď vítěze prvního kola Petra Pavla, u prezidentských voleb a jejich výsledků se ale chvíli pozastavme. Oproti průzkumům se totiž v jedné věci hodně liší, takže prostor pro kritiku se nabízí. Daleko lepší ale bude, když zdůrazníme, v čem jsou průzkumy přínosem. 
Volby, ilustrační foto

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle CVVM koronavirus

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) koronavirus, lidé se ale při výběru strany orientovali více na sociální jistoty, ekonomiku a důchody. Koalice Spolu ve volbách podle agentury STEM bodovala v regionech s vyšší nadějí na dožití a větším podílem živnostníků, hnutí ANO a SPD tam naopak ztratily.

Více souvisejících

volby 2021 Noviny / tisk

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy