Francouzská farmaceutická společnost Sanofi je vyšetřována poté, co se prokázala možná souvislost mezi úmrtími čtyř novorozenců, jejichž matky užily antiepileptický lék Depakine, který se používá mimo jiné také k léčbě maniodepresivní psychózy.
Zjevně se prokázala kauzalita mezi zmiňovaným medikamentem a zvýšeným rizikem vrozených vývojových vad u dětí v případě jeho užití ženou, která je těhotná. Sanofi se k tomu vyjádřila tak, že před možným nebezpečím už dříve varovala. Informovala o tom britská BBC.
Firma už ve Francii čelí trestnímu stíhání pro možné neposkytnutí informací o možných vedlejších účincích užívání antiepileptického léku. Valproáty jsou běžně předepisovaným léčivem proti epilepsiím a různým druhům záchvatovitých onemocnění a bipolárním poruchám.
Dlouhodobě je známo, že by se neměly podávat těhotným ženám z důvodu zvýšeného nebezpečí rozvoje různých malformací a autismu u nově narozeného dítěte.
Francouzští stěžovatelé však uvádějí, že nebyli s touto skutečností obeznámeni a že se v důsledku toho u tisíců dětí vyskytly různé obtíže fyzického i psychického rázu.
Úřady se nakonec rozhodly začít případem zabývat, což zástupci postižených rodin uvítali a označili za "velké vítězství". Zda se celá kauza dostane před soud, je momentálně nejasné. Sanofi se ale už nechala slyšet, že nijak nepochybila, jelikož o nežádoucích vedlejších účincích informovala.
S firmou Sanofi minulý týden uzavřela dohodu Evropská komise. Firma slíbila, že zajistí 300 milionů dávek vakcíny proti nemoci covid-19, která je zatím stále ve vývoji. Členské státy si ji budou moci zakoupit v případě, ze klinické zkoušky prokážou účinnost a bezpečnost očkovací látky.va
Související
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
Francie , Epilepsie , zdraví , léky , rodina, děti, těhotenství
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
před 2 hodinami
Trump poslech vedení armády. Přestal bombardovat Írán
před 2 hodinami
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
před 3 hodinami
Anonym vyhrožuje útoky po celém Česku. Policie spustila kontroly
před 3 hodinami
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
před 4 hodinami
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
před 4 hodinami
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
před 6 hodinami
Předpověď počasí slibuje poslední déšť před tropickou epizodou
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
včera
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
včera
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
včera
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
včera
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
Českou uměleckou obec zasáhla o víkendu smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel známý výtvarný umělec a hudebník Milan Knížák, jenž stál v minulosti v čele Národní galerie či Akademie výtvarných umění.
Zdroj: Jan Hrabě