Kontroverzní konzervativec Rees-Mogg čelí kritice. Mluvil o obětch požáru Greenfell Tower

Vysoce postavený politik britské vládní Konzervativní strany Jacob Rees-Mogg si dnes vysloužil kritiku za poznámku na adresu obětí předloňského požáru výškového domu Grenfell Tower. Podle Reese-Mogga měli lidé z domu použít "zdravý selský rozum" a opustit budovu navzdory tomu, že jim hasiči říkali, aby v ní zůstali. Politik se už za svá slova omluvil, informovala britská média.

Výšková obytná budova Grenfell Tower v londýnské čtvrti North Kensington začala hořet v noci na 14. června 2017. Nedávná vyšetřovací zpráva uvedla, že hasiči a operátoři tísňové linky skoro dvě hodiny znepokojeným obyvatelům výškového domu říkali, aby zůstali ve svých bytech. Evakuace byla podle vyšetřovatelů nařízena příliš pozdě. O život při požáru přišlo 72 lidí.

"Myslím, že kdokoli z nás by byl v hořícím domě, opustil by jej, ať by hasiči říkali cokoli. Je to podle mě věc zdravého selského rozumu," řekl v pondělí v rozhovoru s rádiem LBC Rees-Mogg, který za vládu dojednává program Dolní sněmovny. "Je to tragédie, že se to takto nestalo," dodal.

Skupina, která zastupuje oběti a pozůstalé, dnes slova konzervativního politika označila za "více než neuctivá", "mimořádně bolestivá" a "urážlivá". Reese-Mogga kritizoval také lídr opozice Jeremy Corbyn, jeho výroky jsou podle něj "hloupé a necitlivé". "Lidé byli vyděšení, mnoho jich zahynulo, když se snažili utéct," dodal Corbyn.

Pod tlakem kritiky se dnes konzervativní politik za svá pondělní slova omluvil. Chtěl prý ve skutečnosti říct, že by se choval stejně a poslouchal hasiče, po tragédii je ale jasné, že rady hasičů šly proti zdravému selskému rozumu.

Související

Více souvisejících

Jacob Rees-Mogg (politik) požár výškové budovy v Londýně (14. 6. 2017) Parlament Velké Británie

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

před 15 hodinami

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy