Krize ve východním Středomoří: Provokace, turecká hra musí přestat, žádají Německo a USA

Německo slíbilo "plnou solidaritu" s Řeckem a Kyprem v jejich sporu s Tureckem o hranice výsostných vod ve východním Středomoří a s tím spojená práva na těžbu nerostných surovin. Turecké znovuzahájení těžebního průzkumu by znamenalo "bolestivou ránu" pro vztahy EU s Tureckem, uvedl dnes šéf německé diplomacie Heiko Maas.

Heiko Maas
doporučujeme

Turecké námořnictvo v pondělí oznámilo, že průzkumná loď Oruç Reis se vrací do sporných vod Středozemního moře, kde bude po deset dní provádět těžební průzkum. Řecká média uvedla, že loď se pohybuje v doprovodu válečných plavidel. Atény obvinily Ankaru, že podkopává úsilí o uvolnění napětí ve východním Středomoří.

Maas dnes před návštěvou Kypru a Řecka sdělil, že obě země mají plnou podporu Německa i Evropské unie. Současně vyzval k "upřímné snaze všech stran" nalézt řešení.

"Turecká hra na střídání eskalace a uvolňování napětí musí teď přestat," řekl Maas s tím, že pondělní vyslání turecké lodi do sporných vod nepřispívá budování důvěry mezi stranami konfliktu. Turecko by podle Maase nemělo "uzavírat okno k dialogu s Řeckem svými jednostrannými kroky".

Americké ministerstvo zahraničí dnes zároveň vydalo prohlášení, podle nějž Turecko "jednostranně zvyšuje napětí v regionu a úmyslně znesnadňuje pokračování zásadních rozhovorů mezi našimi dvěma spojenci v NATO Řeckem a Tureckem". "Vyzýváme Turecko k ukončení této promyšlené provokace a okamžitému zahájení rozhovorů s Řeckem," uvádí se v prohlášení.

Opětovné vyslání turecké průzkumné lodi do sporných vod oživilo konflikt ohledně námořní hranice mezi řeckými ostrovy, Kyprem a jižním pobřežím Turecka, který zaměstnával vlády zúčastněných zemí po většinu léta, přiměl je k mohutnému zbrojení a vyvolal obavy z možné vojenské konfrontace mezi dvěma spojenci v NATO.

Podle Atén je oblast průzkumu součástí součástí řeckých výsostných vod, Ankara ale tvrdí, že na průzkum má právo. Řecko i Turecko posléze ve sporné oblasti uspořádaly námořní vojenská cvičení. Obě strany po zprostředkování NATO později vyjádřily ochotu k dialogu s cílem uvolnit napětí.

Spor ohledně podmořské těžby byl i jedním z témat summitu EU. Představitelé členských států se začátkem října dohodli, že pokud se Ankara nevyvaruje "jednostranných provokací", může EU sáhnout k sankcím.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko zavírá další města, v karanténě bude region Navarra. Tvrdé…

20.10.2020 17:06 Aktualizováno Vedení severošpanělského regionu Navarra kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem od čtvrtka…

Průzkum: Češi podporují spojení práva a fondů nejméně ze zemí EU

20.10.2020 16:42 Více než tři čtvrtiny obyvatel zemí Evropské unie podporují myšlenku, aby unijní instituce spojily…

Dezinformacím o covidu věří i učitelé, ukazuje znepokojivý průzkum ze…

20.10.2020 15:49 Téměř třetina učitelů na Slovensku věří, že očkování proti covidu je přípravou na čipování lidí.…

Pandemie covid: Evropa se může poučit v Itálii, na restrikce se tam reptá…

20.10.2020 15:30 Začátkem března upírala celá Evropa pohledy směrem k Itálii, kde se nezadržitelnou rychlostí šířil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama