Lídři EU budou o covidu jednat na dálku každý týden, řekl Babiš

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou každý týden na dálku jednat o společném boji proti rychle se šířící pandemii covidu-19. Na začátku druhého dne unijního summitu to oznámil český premiér Andrej Babiš, podle něhož by unijní země měly více spolupracovat a koordinovat svá koronavirová opatření.

Andrej Babiš

Nemoc dnes stejně jako ve čtvrtek zasáhla přímo do summitového jednání: den po předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové opustila předčasně vrcholnou schůzku kvůli kontaktu s nakaženým člověkem také finská premiérka Sanna Marinová.

Evropské státy včetně Česka se potýkají s rekordními nárůsty počtu nakažených a jednotlivé země stejně jako na jaře začínají omezovat veřejný život. Šéfové států ve čtvrtek diskutovali o tom, jak by unie mohla zefektivnit společný postup.

"Je to největší hrozba pro Evropu od druhé světové války a my jsme konstatovali, že musíme zintenzivnit komunikaci," řekl dnes českým novinářům v Bruselu Babiš. Unijní lídři se ve čtvrtek pozdě večer mimo jiné shodli, že chtějí sjednotit pravidla pro karantény nebo postupy při testování na covid-19 včetně vzájemného uznávání testů.

Babiš uvítal návrh německé kancléřky Angely Merkelové, která podle něj bude každý týden pořádat videokonference šéfů států a vlád. "Účast je dobrovolná, ale my se za Českou republiku určitě účastnit budeme," prohlásil premiér. Podobně se dnes vyjadřovali další šéfové vlád, například italský premiér Giuseppe Conte či jeho irský kolega Michéal Martin.

Covidová koordinace se na program schůzky lídrů dostala v krátké době podruhé po mimořádném summitu ze začátku října. Již tehdy šéfové států a vlád vyzvali ke sjednocení cestovních omezení, unijní země se však od té doby shodly pouze na společném barevném hodnocení rizikových regionů a ke sladění covidových testů či karantén dosud nepřikročily. Ochrana zdraví obyvatel je v kompetenci členských států EU a řada z nich nechce přenechávat pravomoci Bruselu a dát na doporučení Evropské komise, která ke koordinaci vyzývá dlouhodobě.

"Byly tam debaty, různé země reagovaly různě, samozřejmě v každé zemi jsou epidemiologové, kteří nemají stejné názory," popsal ne zcela jednotný přístup lídrů k možnostem další spolupráce Babiš. Například sjednocení karanténních pravidel může být podle diplomatů problém, protože část zemí se řídí doporučením Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), které považuje za nezbytnou 14denní karanténu. Další státy včetně Česka však z praktických důvodů její dobu zkrátily na deset dní či týden.

Koronavirová nákaza zasáhla i čtvrteční jednání summitu, které kvůli kontaktu s nakaženým spolupracovníkem musela krátce po začátku opustit šéfka unijní exekutivy von der Leyenová. Babiš, který s ní osobně zhruba půl hodiny hovořil v jejím úřadě ve čtvrtek dopoledne, neuvažuje o tom, že by se sám izoloval.

"Já mám stále respirátor a ty židle byly od sebe téměř na tři metry, takže tam nevidím žádný problém," řekl novinářům. Sama německá politička měla covidový test negativní a problém v kontaktu s ní nevidí ani další lídři, belgická pravidla navíc izolaci pro takový případ nevyžadují.

Finská premiérka dnes summit opustila předčasně kvůli tomu, že se v minulých dnech ocitla v jedné místnosti s finským politikem později pozitivně testovaným na covid-19. "Opustila jsem jednání Evropské rady z preventivních důvodů a požádala švédského premiéra Stefana Löfvena, aby zastupoval Finsko," uvedla Marinová na twitteru.

Marinová při čtvrtečním jednání položila předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi dotaz, zda je vhodné pořádat v době rychle se šířící nákazy osobní setkání lídrů. Michel reagoval slovy, že k některým zásadním tématům jsou jednání tváří v tvář nutná a že k nim má i do budoucna podporu národních lídrů.

Ze summitu věnovaného dnes výhradně zahraničněpolitickým tématům odjel ještě před koncem i Babiš, aby stihl odpolední schůzi české vlády věnovanou aktuálnímu vývoji nákazy. Sám český premiér zastupoval v Bruselu svého polského kolegu Mateusze Morawieckého, který zůstal v rámci koronavirové prevence doma.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Rusko je odpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka, rozhodl evropský…

21.09.2021 11:38 Rusko je odpovědné za smrt zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Švédská matrika zamítla žádost páru, který chtěl pojmenovat dítě Vladimir…

21.09.2021 07:48 Švédská matrika odmítla žádost páru, který chtěl svého syna pojmenovat po ruském prezidentovi. …

Drama na dálnici v Bavorsku. Muž údajně drží jako rukojmí dva řidiče…

21.09.2021 21:52 Policie v Bavorsku dnes večer uzavřela úsek dálnice kvůli tomu, že v dálkovém autobusu je údajně…

EU hledá reakci na bezpečnostní pakt USA, Austrálie a Británie

21.09.2021 21:35 Aktualizováno Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými…

Čaputová v OSN kritizovala nerovnost vakcinace, jde prý o selhání politiků

21.09.2021 21:30 Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním…

Merkelová podpořila na mítinku Lascheta, varovala před vládou levice

21.09.2021 21:14 Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová dnes na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého…

Morawiecki považuje rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu za…

21.09.2021 20:27 Aktualizováno Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora…

Nejmenší zájem o očkování je v rámci země na jihovýchodě Francie

21.09.2021 17:12 Francie v pátek splnila svůj cíl a alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 v zemi dostalo 50…

Většina zemí EU včetně Česka překračuje limity škodlivých látek v ovzduší

21.09.2021 16:33 Většina zemí Evropské unie dál překračuje limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší, i když…

Náskok sociálních demokratů před CDU/CSU se pět dní před volbami snižuje

21.09.2021 16:25 Náskok Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU dosluhující…

Kampaň v Německu vrcholí. CDU/CSU vynesla jako poslední trumf Merkelovou

21.09.2021 14:52 Kampaň před nedělními parlamentními volbami v Německu vrcholí. Souboj o kancléřský úřad se nyní,…

Slovensko nakonec nebude stíhat novináře za článek z roku 2018

21.09.2021 13:46 Prokurátor dnes na Slovensku zrušil stíhání dvou novinářů slovenského listu Denník N kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama