Lídři EU se pátý den summitu shodli na fondu obnovy a rozpočtu

Lídři Evropské unie dnes ráno po maratonském jednání trvajícím čtyři dny a noci dospěli k dohodě ohledně toho, jak bude vypadat finanční pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí. Z fondu obnovy budou moci státy od ledna příštího roku začít čerpat 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun), přičemž 390 miliard eur z této částky budou tvořit granty a zbytek půjčky.

Charles Michel (vpravo) na summitu EU

Česko na dotacích z nového fondu získá 8,7 miliardy eur (přes 230 miliard korun), což premiér Andrej Babiš považuje za úspěch. Peníze by podle něj Česko mělo využít v automobilovém průmyslu, ve zdravotnictví a při digitalizaci.

Finance určené na zotavení unijních ekonomik pošramocených dopady pandemie covidu-19 zvýší hodnotu unijního rozpočtu na období 2021-2027 na více než 1,8 bilionu eur. Evropská komise si peníze bezprecedentně vypůjčí na finančních trzích.

"Výsledek summitu EU je pro Česko dobrý, mám z toho radost," prohlásil po jednání Babiš. Česká republika bude v příštích sedmi letech z rozpočtu EU zvýšeného o fond pokrizové obnovy čerpat celkem 35,7 miliardy eur (přibližně 950 miliard korun), a oproti končícímu sedmiletému období si tak polepší o téměř čtyři miliardy eur. Navíc bude mít možnost si dalších 15,4 miliard eur (410 miliard korun) za výhodných podmínek v rámci fondu vypůjčit.

I když peníze vývoj české ekonomiky neovlivní už letos, jde i tak podle ekonomů o významnou pomoc, která dosahuje zhruba 11 procent českého hrubého domácího produktu (HDP). "Z pohledu české ekonomiky je primární, že díky tomuto fondu může být zotavení evropských ekonomik rychlejší a výraznější," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Babiš v Praze novinářům řekl, že by Česko mělo peníze z evropského fondu obnovy využít pro zdravotnictví, na digitalizaci a také na podporu automobilového průmyslu. "My potřebujeme řešit náš automobilový průmysl, který má velké problémy. My potřebujeme restrukturalizovat a významně investovat do zdravotnictví. My potřebujeme řešit digitalizaci. My potřebujeme podpořit hlavně stavebnictví. Potřebujeme investovat, musíme se z krize proinvestovat," řekl.

Sestavením plánu reforem pro Evropskou komisi, na základě kterého bude možné peníze čerpat, by měl být pověřen vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček, který by měl spolupracovat s dalšími ministry. Plán by měl být podle premiéra připraven co nejdříve, aby bylo možné peníze začít brzo využívat. Podkladem by měl být Národní investiční plán, který do roku 2050 počítá s asi 20.000 projekty za zhruba osm bilionů korun.

"Dokázali jsme to. Evropa je silná, Evropa je jednotná," řekl po vyčerpávajícím jednání předseda Evropské rady Charles Michel. Lídři se podle něj nakonec shodli na všech zásadních položkách fondu, jehož čerpání bude spojeno s klimatickými cíli EU a podmíněno dodržováním principů právního státu.

Hlavním bodem sporu mezi hlavami států a vlád bylo to, jaký bude ve fondu obnovy poměr mezi granty a půjčkami. Skupina takzvaných šetrných států, mezi které patřilo Nizozemsko, Rakousko, Švédsko a Dánsko, se obávala vysokého společného zadlužení a nakonec si vymohla snížení přímých dotací z původně plánovaného půl bilionu o 110 miliard eur. Itálie a Španělsko, které jako země nejzasaženější pandemií covidu-19 budou výrazně největšími příjemci prostředků z fondu, podporovaly spolu s Německem a Francií co největší balík grantů; kompromisem se nakonec stalo zmíněných 390 miliard.

"Jsme všichni profesionálové, sneseme pár úderů... Jsem spokojený s touto dohodou," uvedl nizozemský premiér Mark Rutte. Finální dohodu však nakonec přivítaly i země, které bojovaly za výrazně vyšší podíl grantů. "Je to velká dohoda pro Evropu a pro Španělsko. Napsali jsme jednu z nejbrilantnějších kapitol evropské historie," komentoval dohodu ze summitu španělský premiér Pedro Sánchez. Označil ji za "Marshallův plán", který je i "silným vzkazem světu", že Evropa je připravena čelit výzvám. Slovenský premiér Igor Matovič dohodu státníků na summitu označil za geniální zprávu pro Slovensko.

Zásadním sporným bodem bylo i to, že lídři chtěli podmínit čerpání unijních peněz respektováním demokratických principů. To se nelíbilo Maďarsku a Polsku, které jsou v hledáčku Bruselu kvůli krokům, na jejichž základě čelí kritice za podkopávání právního státu. Podmínka o nutnosti dodržování právního státu v souvislosti s rozpočtem se nakonec do závěru summitu dostala, konkrétní mechanismus ale bude muset Evropská komise teprve vypracovat. Na jeho základě by se pak mělo rozhodovat kvalifikovanou většinou hlasů členských zemí.

Maďarský premiér Viktor Orbán nicméně výsledek jednání před novináři interpretoval tak, že se Budapešti podařilo ubránit národní hrdost a "zmařit pokusy" vázat čerpání z fondů Evropské unie na právní stát. Stejně to vidí i polský premiér Mateusz Morawiecki, podle něhož dohoda rozdělování peněz s právním státem "přímo nespojuje".

Euro v reakci na dohodu EU o finanční pomoci dopoledne vystoupilo k dolaru na své maximum za více než čtyři měsíce. Později ale o zisky přišlo. Zpevnily také evropské akcie, nejvíce ty v eurozóně, kde vystoupily na maximum od začátku března, tedy ještě před propadem trhů v důsledku šíření koronaviru.

Summit, který skončil dnes ráno, začal v pátek dopoledne a byl původně plánován jako dvoudenní. Časově se tak vrcholná schůzka téměř vyrovnala dosud nejdelšímu summitu společenství z prosince 2000, kdy byla na programu reforma unijních institucí nutná pro budoucí východní rozšíření evropského společenství.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

ROZHOVOR: Merkelová uměla ustát kritiku a potlačit osobní zájmy. Němci…

25.09.2021 21:42 Aktualizováno Ředitelka Česko-německého institutu kultury a setkávání Centrum Bavaria Bohemia (CeBB) v bavorském…

Do voleb v Německu zbývají hodiny. O voliče se poperou i recesisté a…

25.09.2021 21:31 O přízeň německých voličů se v parlamentních volbách za týden v neděli uchází 47 stran. Nabídka…

V evropských městech protestovaly stovky či tisíce lidí proti covidpasům

25.09.2021 19:49 Nejméně ve třech evropských zemích se dnes konaly demonstrace proti opatřením spojeným s tzv.…

Předvolební kampaně končí. Německé strany dnes naposledy lákaly voliče

25.09.2021 18:40 Německé politické strany využily zbývající den do parlamentních voleb, aby se pokusily získat…

Scholz věří, že SPD v Německu vyhraje. Souhlasí jeho příznivci i průzkumy

25.09.2021 18:12 Olaf Scholz věří, že jeho sociální demokracie (SPD) v neděli v německých parlamentních volbách…

Polovině Němců nebude Merkelová chybět, tvrdí průzkum

25.09.2021 13:54 Většině Němců se po Angele Merkelové jako kancléřce nebude stýskat. Vyplývá to z průzkumu institutu…

Německo očekává rekordní podíl korespondenčních hlasů

25.09.2021 12:53 Volební místnosti v Německu se sice otevřou až v neděli, ještě předtím ale miliony lidí odevzdaly…

Německo může mít po nedělních volbách rekordních 900 poslanců

25.09.2021 11:10 Německý Spolkový sněm by mohl mít po nedělních parlamentních volbách více než 900 poslanců. Vyplývá…

Z okolních zemí je covidem nejvíce zasaženo Rakousko

25.09.2021 10:03 Česká republika má za uplynulé dva týdny 56 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100.000…

Počet nově nakažených koronavirem v Německu klesl

25.09.2021 07:56 Německo odhalilo za posledních 24 hodin 7211 nově nakažených koronavirem. To je méně než před…

Související:

Právě se děje

reklama