Lídři zemí EU probírají další spolupráci při boji proti covidu-19

O další koordinaci boje proti rychle se šířící koronavirové nákaze jednají dnes večer na dálku prezidenti a premiéři zemí Evropské unie. Diskutují o plánu předsedy Evropské rady Charlese Michela, který chce členské státy přesvědčit mimo jiné o potřebě vzájemného uznávání covidových testů či plošného využívání rychlotestů.

Charles Michel během summitu EU o Bělorusku. (19.8.2020)
doporučujeme

Debata lídrů se točí také okolo způsobu budoucí distribuce společně nakoupených vakcín či kolem možností vzájemné pomoci mezi zeměmi.

"Každý den se počítá. Nyní potřebujeme rozhodnou a jednotnou celoevropskou akci postavenou na dvou pilířích: na testování a trasování kontaktů a na vakcínách," vzkázal Michel před videokonferencí v narážce na rychlý nárůst počtu nových případů infekce.

Členské státy evropského bloku se svůj postup pokoušejí na výzvy Evropské komise koordinovat dlouhodobě, v některých oblastech však zvláště kvůli používání různých epidemiologických kritérií a postupů zatím k jednotě nedospěly. Hlavním dnešním tématem jsou testy, jejichž sjednocení a nasazení rychlotestů by podle představ Bruselu i řady lídrů mohlo lidem mimo jiné usnadnit cesty přes hranice.

Šéfové států a vlád debatují také o společných unijních nákupech vakcín, kterých by EK chtěla od příštího jara rozdělovat mezi členské země stovky milionů dávek. Michel chce zjistit, jaké mají političtí vůdci představy o tom, jak vakcíny efektivně rozdělovat a zda při očkování upřednostnit například zdravotníky nebo rizikové skupiny obyvatel.

Česko na konferenci zastupuje premiér Andrej Babiš, který před večerním jednáním na dálku ladil společný postup s protějšky z ostatních zemí visegrádské skupiny, tedy Slovenska, Polska a Maďarska. "Samozřejmě jsem taky kolegům poděkoval za jejich pomoc a podporu," uvedl na twitteru Babiš s odkazem na plicní ventilátory, které několik zemí včetně Maďarska v minulých dnech Česku poskytlo. Česká republika jako aktuálně nejhůře zasažená unijní země dostala či v nejbližších dnech dostane od dalších zemí či z nouzových zásob EU více než dvě stovky ventilátorů chybějících v nemocnicích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu zemřelo na covid 487 pacientů za den, nejvíc od počátku epidemie

02.12.2020 08:25 Německé úřady za 24 hodin zaznamenaly 487 úmrtí v souvislosti s covidem-19, od počátku epidemie jde…

V Trevíru muž úmyslně najel autem na pěší zónu. Pět mrtvých, mnoho…

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Ve městě Trevíru (Trier) na západě Německa dnes vjelo auto na pěší zónu. Zemřelo pět lidí a nejméně…

Zdravotnický personál v Belgii utíká z nemocnic

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Jedna je dnes pekařkou, druhý se chce stát knihovníkem: oba za sebou zaklapli bránu nemocnice a…

Francie opět eviduje méně než 10.000 případů koronaviru

01.12.2020 21:28 Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 8083 nových případů koronavirové infekce, uvedla agentura…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama