Macron apeluje: Evropané nesmí nečinně přihlížet závodům ve zbrojení

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Evropany, aby se nespokojili s rolí pouhých diváků na závodech ve zbrojení, včetně zbrojení jaderného. Podle něj totiž na starém kontinentu hrozí nové kolo podobného soupeření a Evropané by proto měli přijít s novými mezinárodními iniciativami, které by mohly hrozbu zvládnout.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

"Evropané si musí kolektivně uvědomit, že kvůli neexistenci právního rámce by na své vlastní půdě mohli být rychle vystaveni opakování závodů ve zbrojení, ať s konvenčními či jadernými zbraněmi. Nesmí se spokojit s rolí diváků," prohlásil Emmanuel Macron v narážce na vypovězení odzbrojovacích smluv mezi Spojenými státy a Ruskem.

"Francie zmobilizuje nejvíce dotčené evropské partnery, abychom položili základy společné mezinárodní strategie," přislíbil Macron.

Francie je podle něj přesvědčena, že dlouhodobá bezpečnost Evropy závisí na silném spojenectví se Spojenými státy. "Ale naše bezpečnost také nevyhnutelně závisí na větších schopnostech Evropanů vést operace samostatně," zdůraznil šéf Elysejského paláce.

V projevu na Vysoké válečné škole v Paříži, věnovaném francouzské obranné strategii a jadernému odstrašování Macron upozornil, že Francie zmenšila svůj jaderný arzenál na méně než 300 hlavic, což označil za vzorový příklad odzbrojování.

"Francie má na světě jedinečnou bilanci, která je v souladu s její odpovědností vůči národním zájmům, když nezvratně odstranila pozemní složku svých jaderných sil, jakož i zařízení k jaderným zkouškám a výrobní zařízení na výrobu štěpného materiálu pro zbraně. Velikost svého arzenálu snížila na méně než 300 jaderných zbraní," uvedl šéf státu.

Francie před 60 lety, 13. února 1960, podnikla v alžírské poušti první zkoušku své jaderné zbraně, plutoniové bomby o síle třikrát až čtyřikrát větší než bomba, která v srpnu 1945 vybuchla v Hirošimě. "Hurá pro Francii! Od tohoto rána je silnější a hrdější," nadšeně okomentoval "úžasný úspěch" generál Charles de Gaulle, stojící tehdy v čele republiky.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úspěch Kotlebovců by mohl otřást demokracií na Slovensku, píše Spiegel

22.02.2020 07:31 Demokracií na Slovensku by mohl otřást úspěch krajně pravicových Kotlebovců v nadcházejících…

Nejrychleji rostoucí hrozba? Na islamismus zapomeňte, píše prestižní deník

22.02.2020 00:01 NÁZOR - Západní bezpečnostní složky donedávna zřejmě podceňovaly hrozbu bělošských rasistů a příliš…

Rozpočtový summit EU skončil. K dohodě se nedospělo

21.02.2020 21:29 Aktualizováno Mimořádný summit Evropské unie věnovaný víceletému rozpočtu bloku dnes večer po dvou dnech skončil…

Neúspěch summitu EU podle Babiše českou ekonomiku neohrozí

21.02.2020 21:14 Dnešní výsledek summitu Evropské unie rozpočtu EU na další období, který skončil bez dohody,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama