Na Sardinii zadrželi a následně propustili bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Soud na Sardinii dnes rozhodl o propuštění katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, jehož tamní policie zadržela ve čtvrtek večer na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Puigdemont nicméně musí zatím zůstat na Sardinii, než se rozhodne o tom, zda bude vydán do Španělska.

Carles Puigdemont

Nejprve ale bude sardinský soud rozhodovat o tom, zda je vůbec eurozatykač na katalánského politika platný. Puigdemontovi právníci tvrdí, že není. Informují o tom španělská média. Kvůli zadržení Puigdemonta dnes demonstrovali v Katalánsku i na Sardinii stovky lidí.

Carles Puigdemont čelí ve Španělsku obvinění ze vzpoury a ze zpronevěry kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska, které jeho vláda v říjnu 2017 uspořádala navzdory nesouhlasu Madridu i španělského soudu. Politik už téměř čtyři roky žije v Belgii, odkud ho tamní soud loni do Španělska vydat odmítl.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova kancelář.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu. Ten ji sice zamítl, nicméně při procesu vznikly nejasnosti ohledně toho, zda je stále platný mezinárodní zatykač vydaný Španělskem. Puigdemontovi právníci tvrdí, že byl pozastaven, zatímco španělské úřady trvají na tom, že platí.

Za uspořádání referenda v roce 2017 bylo odsouzeno několik katalánských politiků, z toho devět k mnoha letům vězení. Letos v červnu jim španělská vláda schválila milost a byli propuštěni na svobodu.

Puigdemont byl po útěku do Belgie zadržen už v roce 2018 v Německu, kde tehdy strávil ve vězení necelé dva týdny. Tamní soud posléze rozhodl, že ho do Španělska nevydá kvůli obvinění ze vzpoury, ale umožnil jeho vydání kvůli obvinění ze zpronevěry. Soudce španělského nejvyššího soudu Pablo Llarena ale tehdy evropský a mezinárodní zatykač na Puigdemonta zrušil, protože politik by jinak nemohl být souzen za vzpouru. Oba zatykače soudce Lllarena obnovil v říjnu 2019.

Zadržení Puigdemonta přišlo v době, kdy mají začít jednání mezi katalánskou vládou, složenou rovněž ze separatistů, a španělskou vládou Pedra Sáncheze. Do ulic dnes kvůli zatčení katalánského lídra vyšly stovky lidí ve Španělsku i v Itálii, další demonstrace na podporu Puigdemonta svolali katalánští separatisté do Barcelony na neděli. Dnes policie v hlavním městě Katalánska Barceloně uzavřela některé ulice poté, co se několik stovek protestujících shromáždilo před italským konzulátem, kde mávali separatistickými vlajkami a žádali propuštění Puigdemonta. "Svobodu, svobodu," provolávali dnes demonstranti také před soudem v Sassari na Sardinii. Sardinie má silné historické kulturní vazby na Katalánsko a také vlastní hnutí za nezávislost na Itálii.

Podle von der Leyenové podporuje dohodu EU a USA o snížení emisí metanu 60…

28.10.2021 15:40 Šedesát zemí světa se dosud přihlásilo k cíli omezit do konce dekády emise metanu o 30 procent, na…

Merkelová pojede na summit G20 se svým pravděpodobným nástupcem Scholzem

28.10.2021 14:49 Německá kancléřka Angela Merkelová hodlá absolvovat bilaterální schůzky během nadcházejícího…

Macron mluvil s premiérem Austrálie poprvé od vypuknutí roztržky kolem…

28.10.2021 14:07 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes telefonoval s australským premiérem Scottem Morrisonem.…

Německo eviduje přes 28.000 nově nakažených koronavirem

28.10.2021 13:10 Aktualizováno Epidemie covidu-19 v Německu sílí, za středu v této zemi s 83 miliony obyvatel přibylo 28.037 lidí…

Maďarsko zavádí nošení roušek ve veřejné dopravě a další protiepidemická…

28.10.2021 12:14 Maďarská vláda dnes za zhoršující se epidemické situace v zemi ohlásila zavedení povinného nošení…

Slovensko hlásí druhý nejvyšší přírůstek nakažených od začátku epidemie

28.10.2021 12:04 Aktualizováno Laboratoře na Slovensku ve středu potvrdily nejvíce nových případů koronavirové infekce od konce…

První Československá republika byla moderním státem, míní Čaputová

28.10.2021 10:14 První Československá republika byla moderním státem a stala se předpokladem samostatné slovenské…

Lucemburský premiér Bettel opsal podle médií většinu své disertační práce

27.10.2021 20:53 Lucemburský premiér Xavier Bettel po obvinění z opsání většiny své disertační práce uvedl, že "měl…

Evropský soud udělil Polsku pokutu milion eur denně

27.10.2021 20:44 Aktualizováno Soudní dvůr Evropské unie dnes udělil Polsku pokutu ve výši milion eur (25,7 milionu korun) denně…

Evropská komise navrhla, aby banky od roku 2025 začaly mírně zvyšovat…

27.10.2021 12:32 Banky v zemích Evropské unie budou muset do roku 2030 zvýšit svůj kapitál v průměru o zhruba osm…

Související:

Právě se děje

reklama