Na Slovensku roste počet obětí nemoci covid-19, epidemie sílí v Maďarsku a Polsku

Na Slovensku po předchozím výraznějším přírůstku infikovaných koronavirem začal stoupat počet pacientů, kteří podlehli nemoci covid-19. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského ministerstva zdravotnictví.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Ministr Marek Krajčí odpoledne řekl, že zpomalilo tempo růstu počtu nově nakažených a snížilo se reprodukční číslo, které uvádí, kolik dalších lidí jeden infikovaný nakazí. Premiér Igor Matovič, který dříve v tomto týdnu preventivně nastoupil do karantény kvůli kontaktu s infikovaným, oznámil, že měl negativní výsledek testu na koronavirus.

Ministerstvo potvrdilo dalších 31 případů úmrtí na plicní formu covidu-19, , což je nejvyšší počet obětí nemoci ohlášený za jeden den. Od propuknutí pandemie na pětimilionovém Slovensku zemřelo na covid-19 celkem 317 lidí. Kromě toho úřady zaznamenaly dalších 121 úmrtí lidí, u kterých byl covid-19 prokázán, ale nebyl hlavní příčinou smrti.

S potvrzeným covidem-19 je v zemi nyní hospitalizováno 1441 pacientů, z nich 106 zdravotníci napojili na umělou plicní ventilaci. Podle Krajčího je počet hospitalizovaných proti dřívějším odhadům nižší, nemocnice dosud na 52 procent využily kapacitu dosud vyčleněných lůžek pro infikované pacienty. Nejméně dvě nemocnice ale už ohlásily naplnění svých možností.

Počty úmrtí na covid-19 se začaly na Slovensku zvyšovat v uplynulých týdnech, kdy také skokově přibylo potvrzených případů nákazy koronavirem. Na začátku října země nejprve překonala hranici 1000 zjištěných případů infekce za jeden den, na konci měsíce pak denní přírůstek dosáhl dosud rekordních 3363 nakažených.

Podle Krajčího se vývoj ohledně počtu nakažených na Slovensku už nezhoršuje. "Slovenská křivka nejde exponenciálně nahoru. Dochází ke zmírnění růstu," řekl ministr.

Premiér Matovič na společné tiskové konferenci s Krajčím doplnil, že díky dřívějšímu plošnému testování obyvatel na koronavirus už Slovensko nekopíruje Českou republiku, která v souvislosti s koronavirovou nákazou patřila v uplynulých týdnech k nejpostiženějším zemím v Evropě.

Celoplošné testování obyvatel Slovenska na koronavirus, do kterého se o uplynulém víkendu zapojily dvě třetiny populace, zorganizovala armáda. Testy odhalily přes 38.000 nakažených, tedy asi procento ze zúčastněných. Ve 45 z celkového počtu 79 slovenských okresů, ve kterých byl podíl potvrzených nakažených nejvyšší, se o nadcházejícím víkendu uskuteční druhé kolo testů. To se tak už nebude konat ve dvou největších slovenských městech, v Bratislavě a v Košicích. Na obyvatele bez negativního výsledku testu na koronavirus se nadále bude vztahovat výrazné omezení volného pohybu, které zavedla vláda.

Slovensko v říjnu kvůli šíření koronaviru zavedlo nová karanténní opatření. Až na výjimky je zakázáno konání hromadných akcí i shromažďování více než šesti lidí, většina žáků či studentů přešla na distanční formu výuky, uzavřít své provozy musely například aquaparky a fitness centra, restaurace zase nesmějí obsluhovat zákazníky ve svých vnitřních prostorech.

Maďarsko dnes oznámilo dalších 4709 potvrzených případů nákazy novým koronavirem za poslední den. To je denní maximum od vypuknutí pandemie, informuje agentura Reuters s odvoláním na maďarskou vládu. Za posledních 24 hodin úřady zaregistrovaly 103 úmrtí s nemocí covid-19, poprvé tak v Maďarsku s nákazou zemřelo více než 100 lidí za den.

Premiér Viktor Orbán uvedl, že se vláda bude snažit vyhnout zavření škol tak dlouho, jak to bude možné. Zároveň podotkl, že bude nutné přeložit některé lékařské operace, aby se uvolnila lůžka pro pacienty s covidem-19, protože jich v nemocnicích přibývá. Na základě současných predikcí bude Maďarsko potřebovat k 21. listopadu pro pacienty 2240 lůžek s plicními ventilátory na jednotkách intenzivní péče (JIP) a 4480 dalších lůžek na JIP, prohlásil ministerský předseda.

Maďarsko je jedním ze států, které už dříve Česku poskytly plicní ventilátory, hasiči jich na konci října přivezli z této země 150.

Orbán v úterý oznámil, že kvůli přibývajícím případům nákazy koronavirem zavádí stavu nouze, který v zemi platil také na jaře. Od středy v zemi platí přísnější opatření proti šíření koronaviru. Vláda například zavedla zákaz nočního vycházení a zakázala koncerty a taneční kluby, kde si návštěvníci nemohou sednout a nelze v nich zaručit dodržení bezpečných rozestupů. Orbánova vláda chce také opět rozhodovat pomocí dekretů.

Na jaře vláda čelila kritice ze strany opozice, ochránců lidských práv i Evropské unie kvůli zákonu, který dal premiérovi v době časově neomezeného nouzového stavu možnost vládnout pomocí dekretů bez zapojení parlamentu. Tyto mimořádné pravomoci vlády skončily v červnu.

Kabinet se podle Reuters nyní zároveň snaží vyhnout striktní celostátní karanténě, aby zmírnil dopady opatření na maďarskou ekonomiku, kterou poznamenala jarní karanténa nejvýrazněji z celé střední Evropy.

Celkem se v takřka desetimilionovém Maďarsku nakazilo 99.625 lidí, z nichž 2250 zemřelo. Zotavilo se 23.213 infikovaných. V nemocnicích leží 5489 pacientů s touto infekcí, přičemž 391 jich potřebuje plicní ventilátory, uvedla agentura MTI.

Polsko dnes ohlásilo dosud nejvyšší počet lidí, kteří zemřeli s nemocí covid-19 za den - země za 24 hodin zaznamenala 445 úmrtí pacientů s nákazou. Testy za poslední den prokázaly infekci u dalších 27.086 obyvatel. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž zdravotnický systém v zemi čelí nedostatku lůžek, zdravotnického vybavení a také zdravotníků.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že k dnešnímu dni leží v nemocnicích 19.479 pacientů s covidem-19, přičemž 1708 z nich potřebuje plicní ventilátory. Stát má k dispozici celkem 29.407 lůžek pro nakažené koronavirem a 2238 ventilátorů.

Premiér země Mateusz Morawiecki ve středu v reakci na nárůst počtu infikovaných oznámil zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. Od soboty se zavřou divadla, kina, muzea i většina obchodů v nákupních centrech, s výjimkou potravin, drogerií a lékáren. Hotely budou smět ubytovávat pouze hosty na služebních cestách. Školy budou vyučovat dálkově žáky všech ročníků.

Ministerský předseda rovněž nevyloučil celostátní karanténu, pokud se nepodaří nárůst počtu nových případů zbrzdit. Mluvčí vlády ve čtvrtek rozhlasové stanici Polskie Radio 1 řekl, že hranice, kdy by celostátní karanténa přišla na řadu, je 29.000 až 30.000 potvrzených případů za 24 hodin v následujících sedmi dnech.

Celkem se v zemi se 38 miliony obyvatel dosud nakazilo od začátku pandemie 493.765 lidí, zemřelo jich dosud 7287. Zotavilo se jich naopak 188.675, píše agentura PAP.

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Související:

Právě se děje