Evropa zavádí restrikce. Německo označilo Česko za epidemicky vysoce rizikové

Evropské země zasažené další prudkou vlnu pandemie covidu-19 dál zpřísňují opatření a zavádějí cestovní restrikce. Rakousko nejspíš čeká celostátní lockdown pro neočkované,o jehož podobě se definitivně rozhodne v neděli. K částečné uzávěře se od soboty vrátí Nizozemsko, kde vláda rozhodla o omezení otvíracích hodin obchodů a restaurací a doporučuje práci z domova. Německo dnes oznámilo, že s účinností od neděle bude považovat Českou republiku za epidemicky vysoce rizikovou oblast.

Německo na seznam epidemicky vysoce rizikových oblastí nově zařadilo Česko, ale také Rakousko. Zpřísněné epidemické hodnocení zkomplikuje cestování především neočkovaným, od nichž bude vyžadována karanténa. Povinnost izolace se ovšem nebude vztahovat na krátké cesty, jejichž délka nepřesáhne 24 hodin, nebo na každodenní dojíždění za prací a studiem. Neočkovaní pendleři dojíždějící do Německa se ale budou muset dvakrát týdně testovat.

Epidemická situace v Německu se zhoršuje, nejpostiženější jsou spolkové země Sasko, Durynsko a Bavorsko. Týdenní incidence tam stoupla už pátý den v řadě a aktuálně je na hodnotě 264, v Česku dosáhl tento ukazatel 614 a ještě výše se vyšplhal v Rakousku, kde je na čísle 779.

Od soboty se v Německu obnovuje bezplatné testování, které skončilo v polovině října. Po jeho znovuzavedení volali odborníci, podle kterých se ukázalo, že nutnost hradit testy z vlastní kapsy nemotivuje lidi ve zvýšené míře k očkování.

Rakousko nejspíš čeká plošný lockdown pro lidi bez očkování proti covidu-19, rozhodnutí má podle kancléře Alexandera Schallenberga padnout v neděli. Omezení pohybu pro lidi, kteří nejsou očkovaní nebo covid neprodělali, začne už od pondělka platit v Horních Rakousích sousedících s Jihočeským krajem a v Salcbursku. Tito lidé budou moci opustit domov jen kvůli cestě do práce, na nákup nezbytně nutných věcí a na zdravotní procházky. Policie je bude kontrolovat namátkově.

V Rakousku za poslední den zemřelo 40 lidí po nákaze covidem-19, což je nejvíce od 20. dubna. Nově nakažených přibylo bezmála 11.800. Ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein dnes oznámil, že chce nařídit povinné očkování proti covidu-19 pro zdravotníky a pracovníky v pečovatelských službách.

V Nizozemsku denní bilance pozitivních testů podruhé za sebou překročila 16.000. Úmrtí na covid-19 zdravotníci hlásí nejvíce od března. Premiér Mark Rutte kvůli tomu dnes oznámil, že země zavede nejméně na tři týdny přísnější protiepidemická opatření. Vláda například nařídila, že se s okamžitou platností mají omezit soukromé návštěvy v domácnostech tak, že najednou smějí přijít nanejvýš čtyři další osoby. Zkrátí se také otevírací doba obchodů a restaurací, sportovní utkání budou bez diváků. Zaměstnavatelé mají v co nejvyšší míře umožnit práci z domova.

Na Slovensku po výrazném zhoršení epidemické situace v uplynulých týdnech stoupá zájem obyvatel o očkování. V posledních sedmi dnech bylo na pětimilionovém Slovensku podáno 17.902 prvních dávek vakcín proti covidu-19. To je nejvyšší počet nově očkovaných za týden během nynější třetí vlny koronavirové nákazy. Slovenský parlament dnes rozhodl, že úřady budou moci nařídit, aby vstup zaměstnanců do firem a zákazníků do provozů byl podmíněn předložením zejména covidového certifikátu. Nově budou za urážky či znevažování zdravotníků hrozit pokuty do 1500 eur (37.900 korun).

Dánsko dnes kvůli stoupajícím denním přírůstkům koronavirových nákaz obnovilo elektronické covidové pasy, jimiž se lidé musí prokazovat například při vstupu do restaurací, nočních klubů či kaváren. Zatímco v polovině září přibývalo v této takřka šestimilionové zemi denně kolem 200 infekcí, nyní je to 2000 až 3000 nákaz.

V Rusku se dnes po relativním poklesu počtu nových případů na začátku týdne ohlášený přírůstek nově infikovaných druhý den za sebou přehoupl přes 40.000. Testy nově odhalily 40.123 nákaz. Za předchozí den zemřelo 1235 pacientů s covidem-19.

Pandemie přinesla zvýšené využívání jednorázových plastových předmětů, jako jsou ochranné pomůcky pro zdravotníky, ale také materiálů používaných při doručování pokrmů či jiného zboží. Lidstvo za rok a půl trvání pandemie vyprodukovalo přibližně 8,4 milionu tun plastového odpadu, který s ní souvisí, uvádí studie publikovaná tento týden odborným časopisem Proceedings of the National Academy of Sciences.

Související

Více souvisejících

Německo Česká republika hranice

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 14 hodinami

před 16 hodinami

před 16 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí

„To, co nyní německý kancléř říká, může být příprava na scénář uzavření hranic. Ať zjistí, jaká je skutečná situace, a nezasahuje do polských záležitostí,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki v Kraśniku v Lubelskie. Uvedla TVP s odkazem na polskou agenturu PAP.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy