Onet: Polské stroje MiG-29 Ukrajina dostane, chce to ale čas

Zpráva ukrajinského velení, že Polsko, Slovensko a Bulharsko předají Ukrajině bojující proti ruské invazi 70 stíhaček MiG-29, byla předčasná. To ale nic nemění na skutečnosti, že přinejmenším Polsko je k takovému kroku připraveno, uvedl dnes s odvoláním na své zdroje polský zpravodajský server Onet.pl.

Polský MiG-29

Vyžaduje to podle něj ale diplomatické úsilí a také odstranění všech systémů NATO z těchto stíhaček. Část polských stíhaček MiG-29 pochází z Česka, které je získalo při dělení československého letectva a později je vyměnilo za polské vrtulníky.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v pondělí prohlásil, že západní země hodlají "dodat Ukrajině dokonce stíhačky". To vyvolalo vlnu spekulací. Ukrajina disponuje stíhačkami MiG-29 sovětské konstrukce, a má na ně tak vycvičené piloty a infrastrukturu potřebnou k jejich provozu. Některá média na začátku týdne informovala, že z aliančních zemí mají letadla MiG-29 ve výbavě jen Polsko, Bulharsko a Slovensko a že se tyto země již rozhodly předat je ukrajinskému letectvu.

"Snažili jsme se ochladit emoce. Naše zdroje v armádě sice potvrdily plány předat polské letouny Ukrajině, ale varovaly, že ještě žádné rozhodnutí nepadlo," napsal Onet.

Ukrajinské velení podle něj přililo oleje do ohně zprávou, že Ukrajina má dostat od Polska, Bulharska a Slovenska více než 70 stíhaček MiG-29 a bitevníků Su-25. Konkrétně Bulharsko mělo podle něj poskytnout 16 migů a 14 suček, Polsko 28 migů a Slovensko 12 migů. Ukrajinci dokonce tvrdili, že v případě potřeby budou moci letouny s ukrajinskými piloty vzlétat ze základen v Polsku.

"Z našich poznatků ale vyplývá, že Západ po celou dobu svádí tichou, pro veřejnost neviditelnou válku prostřednictvím zvláštních služeb a diplomacie. Cílem je maximální podpora Ukrajině, ale takovým způsobem, aby se válka nerozšířila na celý svět. Vždyť agresorem je stát řízený nepředvídatelným Vladimirem Putinem a skupinou jestřábů v jeho okolí, kteří - pokud si najdou záminku, anebo se budou cítit přitisknutí ke zdi - nebudou váhat použít jaderné zbraně. Putin ostatně už v neděli takto hrozil," poznamenal polský server.

Polské letectvo disponuje třemi desítkami stíhaček MiG-29. Jsou to staré stroje sovětské výroby, které se ale po léta modernizovaly. Kromě moderní avioniky jsou v nich vestavěny alianční systémy spojení a rozpoznání. Po mnoho let střežily polské nebe, než je začaly nahrazovat moderní stíhačky F-16 americké výroby, kterých Polsko koupilo 48 kusů.

Podle serveru Onet je díky tomu Polsko na rozdíl od Bulharska a zvláště Slovenska v komfortní situaci. Vzdušný prostor obou menších zemí totiž dosud střeží stroje sovětské výroby, protože stíhačky F-16 ještě nedorazily. V této situaci si oba státy nemohou dovolit zbavit se bojových letadel. Podle webu Onet by naopak pro Polsko ztráta MiGů-29 nebyla bolestná a jejich předání Ukrajině by citelně posílilo ukrajinské letectvo, které v bojích téměř vykrvácelo.

Než se tak stane, budou podle serveru nutné některé mezikroky: letouny se musí dostat na Ukrajinu v rámci pomoci od Evropské unie či NATO, protože bezpečnost Polska vyžaduje, aby to bylo mezinárodní gesto.

Všechny tyto formální věci jsou o to důležitější, že stíhačky MiG-29 budou první vyspělejší technikou, jakou ukrajinská armáda dostane od spojenců. Než se tak stane, budou muset být polské migy přemalovány a zbaveny všech systémů, které se nesmějí dostat do rukou nepřítele v případě sestřelení. Aby ukrajinští piloti dokázali využít všech možností těchto strojů, museli by se také seznámit se všemi úpravami vykonanými v Polsku.

Témata: MiG-29 | EuroZprávy.cz

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

V Česku se předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic

25.05.2022 19:10 Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Michel věří, že se zemím EU podaří dosáhnout dohody o ropných sankcích…

25.05.2022 15:32 Aktualizováno Předseda Evropské rady Charles Michel dnes vyjádřil přesvědčení, že se zemím EU podaří dosáhnout…

Slovensko nezavede daň na ruskou ropu v plánovaném termínu, jednání…

25.05.2022 12:12 Slovensko nezavede daň z ruské ropy v plánovaném termínu od začátku června. Kvůli nedohodě ve…

Počet potvrzených případů opičích neštovic ve Francii vzrostl na pět

25.05.2022 09:37 Počet potvrzených případů opičích neštovic ve Francii vzrostl ze tří na pět. Uvedla to agentura…

Rakousko od června přes léto ruší roušky v obchodech a dopravě

24.05.2022 20:40 Aktualizováno Rakousko od 1. června ruší povinnost nosit respirátory v obchodech a ve veřejné dopravě. Oznámil to…

Část zemí EU chce zabavovat majetek ruských oligarchů, Brusel chystá…

24.05.2022 17:52 Tři měsíce od začátku ruské invaze na Ukrajině volá řada států Evropské unie po snazším zabavování…

V Německu budou muset lidé s prokázanou nákazou opičími neštovicemi na tři…

24.05.2022 16:09 Aktualizováno V Německu budou muset lidé s prokázanou nákazou opičími neštovicemi i osoby, s nimiž byli v blízkém…

Státy EU dnes Česku schválily zvýšení limitu pro povinné placení daně

24.05.2022 14:06 Aktualizováno Státy Evropské unie dnes České republice schválily zvýšení limitu pro povinné placení daně z…

Němečtí odborníci doporučili, aby zdravé děti dostávaly pouze jednu dávku…

24.05.2022 12:54 Němečtí odborníci doporučili, aby zdravé děti ve věku od pěti do 11 let dostávaly pouze jednu dávku…

Ceny pronájmů ve Varšavě od vypuknutí války na Ukrajině prudce rostou

24.05.2022 09:34 Ceny pronájmů ve Varšavě od vypuknutí války na Ukrajině prudce rostou a nabídek ubylo, píše list…

Bek poprvé vedl jednání ministrů EU, dialog s Maďarskem vidí optimisticky

23.05.2022 19:49 Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede…

Související:

Právě se děje

reklama