Podaří se zachránit jadernou dohodu s Íránem? V Bruselu probíhá klíčové jednání

Země Evropské unie chtějí nadále usilovat o zachování jaderné dohody s Íránem, i když Teherán pokračuje v jejím vypovídání. Shodlo se na tom několik unijních ministrů zahraničí před dnešním jednáním v Bruselu, k jejímž hlavním tématům patří vývoj bezpečnostní situace v Perském zálivu a vztahy s Íránem.

Teherán minulý týden podnikl další kroky k odstoupení od dohody z roku 2015, když začal aktivovat odstředivky používané k obohacování uranu. Írán tak reaguje na fakt, že Spojené státy od dohody odstoupily a od loňska obnovují protiíránské sankce. Unijní země se chtějí pokusit dohodu udržet bez ohledu na to, že rozhodnutí Washingtonu její funkčnost zásadně poznamenalo.

"V této fázi bychom podle mě stále měli diskutovat o tom, jak zachránit (dohodu) JCPOA. Je to dobrá dohoda a my bychom ji měli udržet při životě," řekl před jednáním novinářům slovenský ministr zahraniční Miroslav Lajčák. Podobně se vyjádřil například jeho německý kolega Heiko Maas či nizozemský ministr Stef Blok. "Budeme se zabývat zaujetím společného postoje, přístup Íránu je velmi znepokojivý," prohlásil Blok.

Maas se odpoledne v Paříži sejde k separátním jednáním se svým britským a francouzským protějškem, který se dnešního zasedání neúčastní. Německo, Británie a Francie jsou signatářskými zeměmi dohody a podle Maase stále hodlají přesvědčit Írán, aby se k jejímu dodržování vrátil.

Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové patří k dalším zásadním tématům dnešního zasedání i situace v Afghánistánu po zářijových prezidentských volbách. Ministři se podle ní naopak nebudou zabývat aktuálním krokem Turecka, které začalo vracet někdejší zahraniční bojovníky teroristické organizace Islámský stát (IS) do jejich domovských zemí.

Související

Emmanuel Macron

Macron doufá v brzké uzavření dohody o íránském jaderném programu

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyjádřil naději, že dohoda o íránském jaderném programu bude uzavřena v nadcházejících dnech. Informovala o tom agentura Reuters. O oživení dohody z roku 2015 se v posledních měsících vedou nepřímá jednání mezi Teheránem a Washingtonem.

Více souvisejících

jaderná dohoda s Íránem Írán EU (Evropská unie) Heiko Maas Federica Mogherini Německo Francie Miroslav Lajčák

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy