Podaří se zachránit jadernou dohodu s Íránem? V Bruselu probíhá klíčové jednání

Země Evropské unie chtějí nadále usilovat o zachování jaderné dohody s Íránem, i když Teherán pokračuje v jejím vypovídání. Shodlo se na tom několik unijních ministrů zahraničí před dnešním jednáním v Bruselu, k jejímž hlavním tématům patří vývoj bezpečnostní situace v Perském zálivu a vztahy s Íránem.

Heiko Maas
doporučujeme

Teherán minulý týden podnikl další kroky k odstoupení od dohody z roku 2015, když začal aktivovat odstředivky používané k obohacování uranu. Írán tak reaguje na fakt, že Spojené státy od dohody odstoupily a od loňska obnovují protiíránské sankce. Unijní země se chtějí pokusit dohodu udržet bez ohledu na to, že rozhodnutí Washingtonu její funkčnost zásadně poznamenalo.

"V této fázi bychom podle mě stále měli diskutovat o tom, jak zachránit (dohodu) JCPOA. Je to dobrá dohoda a my bychom ji měli udržet při životě," řekl před jednáním novinářům slovenský ministr zahraniční Miroslav Lajčák. Podobně se vyjádřil například jeho německý kolega Heiko Maas či nizozemský ministr Stef Blok. "Budeme se zabývat zaujetím společného postoje, přístup Íránu je velmi znepokojivý," prohlásil Blok.

Maas se odpoledne v Paříži sejde k separátním jednáním se svým britským a francouzským protějškem, který se dnešního zasedání neúčastní. Německo, Británie a Francie jsou signatářskými zeměmi dohody a podle Maase stále hodlají přesvědčit Írán, aby se k jejímu dodržování vrátil.

Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové patří k dalším zásadním tématům dnešního zasedání i situace v Afghánistánu po zářijových prezidentských volbách. Ministři se podle ní naopak nebudou zabývat aktuálním krokem Turecka, které začalo vracet někdejší zahraniční bojovníky teroristické organizace Islámský stát (IS) do jejich domovských zemí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko: Ve hře je mnoho životů, nelze čekat se zpřísněním

27.09.2020 11:34 Španělská vláda pohrozila vedení madridského autonomního regionu, že zasáhne do opatření proti…

V Německu přibylo podstatně méně případů koronaviru než v Česku

27.09.2020 08:48 Německý Institut Roberta Kocha (RKI) dnes podle očekávání ohlásil menší nárůst případů nákazy…

Francie hlásí za 24 hodin dalších více než 14 000 případů

26.09.2020 21:55 Ve Francii se v minulých 24 hodinách potvrdilo 14.412 nových případů koronaviru. Je to o něco méně…

Poučená Itálie účinně bojuje s druhou vlnou covidu. Zvládá ji lépe než…

26.09.2020 21:00 Itálie byla první zemí v Evropě kde virus SARS-CoV-2 udeřil na jaře letošního roku. V té době bylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama