Podaří se zachránit jadernou dohodu s Íránem? V Bruselu probíhá klíčové jednání

Země Evropské unie chtějí nadále usilovat o zachování jaderné dohody s Íránem, i když Teherán pokračuje v jejím vypovídání. Shodlo se na tom několik unijních ministrů zahraničí před dnešním jednáním v Bruselu, k jejímž hlavním tématům patří vývoj bezpečnostní situace v Perském zálivu a vztahy s Íránem.

Přidejte svůj názor

Heiko Maas
doporučujeme

Teherán minulý týden podnikl další kroky k odstoupení od dohody z roku 2015, když začal aktivovat odstředivky používané k obohacování uranu. Írán tak reaguje na fakt, že Spojené státy od dohody odstoupily a od loňska obnovují protiíránské sankce. Unijní země se chtějí pokusit dohodu udržet bez ohledu na to, že rozhodnutí Washingtonu její funkčnost zásadně poznamenalo.

"V této fázi bychom podle mě stále měli diskutovat o tom, jak zachránit (dohodu) JCPOA. Je to dobrá dohoda a my bychom ji měli udržet při životě," řekl před jednáním novinářům slovenský ministr zahraniční Miroslav Lajčák. Podobně se vyjádřil například jeho německý kolega Heiko Maas či nizozemský ministr Stef Blok. "Budeme se zabývat zaujetím společného postoje, přístup Íránu je velmi znepokojivý," prohlásil Blok.

Maas se odpoledne v Paříži sejde k separátním jednáním se svým britským a francouzským protějškem, který se dnešního zasedání neúčastní. Německo, Británie a Francie jsou signatářskými zeměmi dohody a podle Maase stále hodlají přesvědčit Írán, aby se k jejímu dodržování vrátil.

Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové patří k dalším zásadním tématům dnešního zasedání i situace v Afghánistánu po zářijových prezidentských volbách. Ministři se podle ní naopak nebudou zabývat aktuálním krokem Turecka, které začalo vracet někdejší zahraniční bojovníky teroristické organizace Islámský stát (IS) do jejich domovských zemí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozí propad HDP o 30-50 %. Experti přirovnávají krizi k rozpadu SSSR

30.03.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirová krize v Evropě bude mít pravděpodobně ekonomický dopad, jaký jsme za našich…

Německo v šoku. Ministr financí Thomas Schäfer spáchal sebevraždu, asi…

29.03.2020 22:21 Aktualizováno Hesenský ministr financí Thomas Schäfer spáchal sebevraždu, pravděpodobně kvůli tomu, že byl …

Francie hlásí více než 2600 mrtvých a více než 40 000 nakažených

29.03.2020 21:00 Ve Francii si koronavirus vyžádal životy dalších 292 pacientů. Celkový počet úmrtí od začátku…

V Itálii je téměř 100 000 nakažených. Zemřelo 10 779 lidí

29.03.2020 20:11 V Itálii přibylo za posledních 24 hodin 756 obětí nákazy koronavirem. Je to méně, než v pátek a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama