Tři lidi obvinila dnes britská policie v souvislosti s pondělním protestem, na kterém klimatičtí aktivisté kritizovali univerzitu v Cambridge za vazby na těžební společnosti. Členové hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) při akci rozkopali trávník před historickou budovou vysoké školy, informoval dnes list The Guardian.
Policisté obvinili z poškození cizího majetku tři lidí ve věku 19, 26 a 62 let, kteří se v pondělí zúčastnili protestu před historickou budovou Trinity College, největší kolejí univerzity v Cambridge. Klimatickým aktivistům se nelíbí vazby vysoké školy na společnosti spojené s těžbou fosilních paliv. V rámci protestu vykopali pomocí rýčů a vidlí do trávníku díry a příkopy.
"Trinity College musí zpřetrhat své vazby na společnosti spojené s těžbou fosilních paliv," vyzvala na facebooku skupina Extinction Rebellion. "Jo, a měla by využít této příležitosti a nahradit trávník květinami. Jaro je koneckonců za rohem," dodali aktivisté.
Jedna z žen obviněných v souvislosti s pondělním protestem čelí spolu s dalšími třemi osobami obvinění z poškození cizího majetku také kvůli úternímu protestu před cambridgeským sídlem firmy Schlumberger. Ta poskytuje služby těžařům ropy. Protestující budovu posprejovali a později se přilepili k policejním autům.
Obě akce byly součástí protestního týdne, který vyhlásilo ekologické hnutí Extinction Rebellion. To vzniklo v roce 2018 právě v Británii a jeho protesty za ochranu klimatu se následně rozšířily do celého světa včetně Česka.
Související
Trump ocenil hrdinství britských vojáků. Donutil ho k tomu i princ Harry
Princ Harry v dalším sporu s britským bulvárem. Síly spojil i s Eltonem Johnem
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Kolik je na Ukrajině mrtvých, raněných a pohřešovaných ruských vojáků? Analytici zveřejnili nová čísla
před 1 hodinou
Počasí: Evropu sevře arktický vzduch. Teploty se budou lišit až o 40 stupňů
před 2 hodinami
Írán se neobvyklým krokem snaží vyvrátit spekulace, že při demonstracích zemřelo 30 tisíc lidí
před 4 hodinami
Počasí bude příští týden opět mrazivé. Pak přijde citelná změna
včera
Francie zavádí digitální revoluci: Zakáže sociální sítě pro mladé, mobily ve školách a americké aplikace na úřadech
včera
Prázdné sály i smích. Trumpovi chtěli dobýt Hollywood, na Melanii ale v největších městech skoro nikdo nepřišel
včera
Opravdu se Evropa bez USA neubrání? Experti zhodnotili Rutteho varování
včera
Ficův poradce končí. Podle zveřejněných spisů komunikoval s Epsteinem
včera
Americká vláda spadla do dalšího shutdownu. Od posledního neuplynul ani rok
včera
Příměří se otřásá v základech. Pásmo Gazy zažilo nejtragičtější izraelský nálet za poslední měsíce
včera
Juchelka nešetřil koaličního partnera: Ve sporu s Pavlem si začal Macinka
včera
Německo chce koupit za stovky milionů eur protidronový systém, který na Ukrajině selhal
včera
„Stojíme za prezidentem.“ Demonstrace na podporu Pavla může být masivní, organizátoři přidali další místo
včera
Co naznačuje Trumpovo vyčkávání v Íránu? Možná se vůbec nic nestane
včera
Izraelská armáda poprvé přiznala, kolik v Pásmu Gazy zabila Palestinců
včera
Stovky zmínek o Trumpovi, komunikace s Muskem i Andrewem. USA zveřejnily miliony stránek o Epsteinovi
včera
Nebezpečné počasí nedá pokoj. Meteorologové opět varují před ledovkou
30. ledna 2026 22:01
Důchodci a slevy. Žádné speciální průkazy nevydáváme, upozornila ČSSZ
30. ledna 2026 21:18
Metro po víkendu přestane stavět v jedné ze stanic. Začne rekonstrukce
30. ledna 2026 20:33
Česko vysílá sportovce na olympiádu. V Miláně a Cortině d´Ampezzo jich bude 114
Stejně jako na posledních Zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 bude i letos v Miláně a Cortině d'Ampezzo reprezentovat Českou republiku 114 sportovců. Jedná se tak o překonání rekordního počtu ze zmiňovaných předešlých her. Tehdy měl být počet sportovců dokonce o tři olympioniky vyšší, ale kvůli zranění i nákaze koronavirem se ustanovil na oněch 113.
Zdroj: David Holub