Polsko si svými zákony ztížilo vztahy s USA a Izraelem

Polsko čekají napjatější vztahy se dvěma spojenci, Spojenými státy a Izraelem, poté, co polští poslanci schválili dva různé zákony týkající se zahraničního vlastnictví médií a majetkových práv rodin, které přežily holokaust. Polská vláda byla varována, aby od předložení norem upustila, napsala agentura AP.

Varšava

Své výhrady ohledně oslabování svobody médií vyjádřila i Evropská unie. Přibylo tak další napětí v třenicích mezi Varšavou a Bruselem, který je znepokojen tím, co vnímá jako oslabování demokracie v členském státu.

Zmíněné zákony ve středu přijala dolní komora parlamentu, Sejm, a vyžadují ještě schválení v Senátu a podpis prezidenta, který podporuje stranu vládnoucí zemi od listopadu 2015.

Oba návrhy hrozí další izolací Polska, jehož geografická poloha ve střední Evropě jej často nechala napospas silnějším sousedům. Členství v EU a NATO a vztahy s USA jsou považovány za klíčové záruky budoucí bezpečnosti země.

Jeden z návrhů má přimět americkou společnost Discovery Inc. k prodeji její velké a oblíbené polské televize TVN. Druhý má znemožnit bývalým vlastníkům nemovitostí (včetně těch, kteří přežili holokaust) a jejich potomkům získat zpět majetek vyvlastněný komunistickým režimem.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vydal ve středu prohlášení ke "znepokojivé legislativě" a uvedl, že Severoatlantická aliance, k níž Polsko patří, "je založena na vzájemných závazcích ke sdíleným demokratickým hodnotám a prosperitě“.

"Tyto právní předpisy jsou v rozporu se zásadami a hodnotami, za kterými moderní demokratické národy stojí," uvedl Blinken.

Polský premiér Mateusz Morawiecki odpověděl tím, že naznačil, že američtí představitelé nepochopili polské zákony a měli by je blíže prostudovat.

Návrh mediálního zákona vyvolal v Polsku celostátní protesty lidí, kteří se obávají o své právo na nezávislé informace. Mezi davy protestujících byli postarší Poláci, kteří si pamatují komunistickou cenzuru.

Naopak zákonu týkajícímu se bývalých vlastníků nemovitostí - židovských i nežidovských - se v Polsku téměř nedostalo žádné mediální pozornosti. V Izraeli ale vyvolal prudkou a rozzlobenou reakci. Ministr zahraničí Jair Lapid řekl, že zákon "poškozuje vzpomínku na holokaust i práva jeho obětí".

AP také připomněla kritická vyjádření unijní komisařky Věry Jourové, předsedy Evropského parlamentu Davida Sassoliho a německého ministra Michaela Rotha ohledně mediálního zákona.

Vývoj mnohým připadá jako zásadní krok v postupném odstraňování demokratických norem, které Polsko přijalo, když se v roce 1989 zbavilo komunismu. Maďarsko prorazilo cestu k takové neliberální politice a EU dosud předvedla, že je s to udělat jen málo pro to, aby zajistila dodržování svých hodnot v Maďarsku a Polsku, což dříve byly dvě ukázky příkladné demokratické transformace.

Po pádu komunismu před více než třemi desítkami let vstoupilo na polský mediální trh mnoho zahraničních investorů. Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) vedená faktickým vůdcem země Jaroslawem Kaczyńským to dlouhodobě vnímá jako problém a snaží se média "znovu polonizovat". Strana tvrdí, že kontrola médií polskými vlastníky je věcí národní bezpečnosti a že takové předpisy jsou v souladu se západoevropskými standardy.

Kritici však považují snahy o znárodnění médií za záminku pro umlčení nezávislých hlasů - a tato snaha je na dobré cestě. PiS od příchodu k moci v roce 2015 proměnila veřejnoprávní média financovaná z daní poplatníků v hlásnou troubu strany. Loni státní ropná společnost koupila velkou soukromou mediální skupinu, zahrnující noviny, časopisy a internetové portály, ve kterých vyměnila redaktory.

Někteří kritici se obávají, že internet by mohl být další na řadě. Kaczyński minulý měsíc prohlásil, že "druhá strana" je na internetu ve výhodě a že "se budeme muset nadále snažit, aby se tato situace změnila“.

Ve čtvrtek zpravodajská televize TVP Info, patřící veřejnoprávní stanici, uvedla, že poslanci mediálním zákonem brání "polskou svrchovanost". Nezávislí novináři mají jiný názor. Pod dopis na obranu TVN se podepsala více než tisícovka polských žurnalistů.

Témata: Polsko | USA | Izrael | EuroZprávy.cz

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

GRAF: Drama u německých voleb. Výsledky se zatím liší v desetinách procent

26.09.2021 23:50 Aktualizováno Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Scholz sebral Baerbockové poslanecký mandát

26.09.2021 23:46 Kancléřský kandidát sociální demokracie (SPD) Olaf Scholz a jeho konkurentka za Zelené Annalena…

Regionální volby v Berlíně: O vítězství se pere SPD se Zelenými

26.09.2021 22:37 Regionální volby v Berlíně, které se dnes konaly spolu se spolkovými volbami, skončily těsným…

Bavorská CSU zřejmě překonala hranici pro vstup do Spolkového sněmu

26.09.2021 21:42 Křesťansko-sociální unie (CSU), která je největší politická síla v Bavorsku a která je tradiční…

Problémy u voleb: V Berlíně se volilo hodinu a půl po skončení, některé…

26.09.2021 20:59 V některých volebních místnostech v Berlíně se dnes hlasovalo i hodinu a půl po oficiálním konci…

Laschet se zatím nevzdává. CDU/CSU chce vést německou vládu

26.09.2021 20:48 Aktualizováno Kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet není s výsledky parlamentních…

Scholz chce být kancléřem, Laschet je zklamán. První reakce lídrů hlavních…

26.09.2021 20:02 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

GRAF: Noční můra CDU/CSU se nevyplní. Vláda SPD, Zelených a Levice nebude…

26.09.2021 19:13 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Německé volby se chýlí ke konci. O post kancléře bojují už jen dva…

26.09.2021 17:56 Aktualizováno Voliči v Německu od rána vybírají nové poslance Spolkového sněmu, a rozhodují tak i o nové spolkové…

Volební účast je v Německu zatím nižší než v roce 2017

26.09.2021 17:13 Průběžná účast v dnešních německých volbách do Spolkového sněmu ve 14:00 činila 36,5 procenta, v…

Související:

Právě se děje

reklama