Polsko stovkami milionů korun podpoří občanskou společnost v Bělorusku

Polsko podpoří občanskou společnost a nezávislá média v sousedním Bělorusku, oznámil dnes před poslanci premiér Mateusz Morawiecki. "Na uskutečnění tohoto programu plánujeme v prvém roce vynaložit 50 milionů zlotých (asi 297 milionů Kč)," řekl šéf vlády s tím, že do této sumy nejsou započteny prostředky na stávající programy, jako je například televize Belsat, vysílající z Polska.

Ilustrační foto
doporučujeme

"V době, kdy v Bělorusku může být kdykoliv vypnutý internet, je důležité, aby bylo co nejvíce kanálů, přes které Bělorusové zůstávají v kontaktu se svobodným světem," vysvětlil premiér, podle kterého mají vzniknout stálé mechanismy financování nezávislých médií.

"Solidarita nám nedovolí nečinně sledovat demonstrace v Bělorusku. Vidíme v Bělorusku nejen zlo, ale i velké nadšení společnosti dosáhnout skutečné svobody a demokracie. Chceme běloruskému lidu v této snaze pomoci, chceme pomáhat ve vyjadřování názorů a tužeb," řekl.

"Otevřeli jsme Bělorusům naše srdce, chceme jim otevřít také naše hranice a naše školy," řekl Morawiecki o plánu solidarity. Program počítá s podporou obětí politického pronásledování, které mají mít příležitost získat v Polsku azyl či možnost studia či uplatnění na trhu práce, a to včetně bezplatných víz, v případě nutnosti i vpuštění do země i bez dokladů. Prohlásil také, že bez bezpečného Běloruska nemůže být zcela bezpečné ani Polsko, ani Evropa.

Nynější protesty v Bělorusku představují podle agentury Reuters největší výzvu pro autoritářského prezidenta Alexeje Lukašenka za 26 let u moci. Demonstranti obviňují Lukašenka ze zfalšování výsledků nedělních voleb, ve kterých byl podle úřadů pošesté zvolen hlavou státu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama