Pozice Česka v EU se může zlepšit, hodnotí volby analytici

Pokud z parlamentních voleb v České republice vzejde v souladu s očekáváním vláda složená z koalic Spolu a Pirátů se Starosty, může to zlepšit pozici České republiky v Evropské unii. Proevropštější kabinet by zároveň mohl přinést změnu poměrů do Visegrádské skupiny (V4) a lépe vyvážit euroskeptický přístup Polska a Maďarska. Soudí tak bruselští analytici, které dnes oslovila ČTK.

Sídlo EU

Experti působící v sídle unijních institucí se shodují, že výrazná většina 108 parlamentních hlasů pro opozici je překvapivým výsledkem. Vznik vlády obou koalic by sice podle nich byl logickým vyústěním voleb, avšak její sestavení nepovažují zdaleka za samozřejmé ani jednoduché.

"Když jste v opozici, je velmi snadné shodnout se na nepříteli. Když se ale musíte podělit o moc, programy vám to mohou zkomplikovat," řekl ČTK politolog Jean-Michel De Waele z bruselské univerzity ULB. Zejména některé programové rozdíly mezi konzervativní ODS a liberálními Piráty mohou podle něj vést k dlouhým vyjednáváním. Navíc ani není jasné, zda a kdy dostane šéf občanských demokratů šanci vládu sestavit.

Stejně jako De Waele vidí v případné vládě koalic zlepšení české pozice v evropské sedmadvacítce i Paul Butcher z bruselského think-tanku European Policy Centre (EPC). "Očekávám, že nová vláda bude konstruktivnější a ochotnější spolupracovat s partnery z celé Evropy. To podle mě zlepší pozici České republiky mezi ostatními evropskými zeměmi, zvláště v Evropské radě," soudí Butcher. Na druhou stranu neočekává, že by se kvůli rozdílnému přístupu ODS a ostatních stran vláda do evropských témat pouštěla jako do své hlavní priority.

Nový kabinet zato může podle něj částečně změnit poměry ve Visegrádské skupině. Česko se nyní může zařadit po boku Slovenska mezi "liberální evropský mainstream" a lépe vyvážit protievropskou politiku Polska a Maďarska, uvedl Butcher. Maďarský premiér Viktor Orbán je spojencem dosavadního českého premiéra Andreje Babiše, jehož podpořil i v předvolební kampani.

"Mohlo by to pomoci předejít evropské izolaci Visegrádské skupiny a usnadnit konstruktivní dialog," myslí si Butcher. Do V4 patří Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Výsledek voleb v České republice lze podle něj číst i jako součást celoevropského trendu návratu voličů k tradičnějším stranám po vlně úspěchu populistů, mezi něž řadí i Babiše. K tomuto trendu v Evropě i Česku podle Butchera zjevně přispěla i covidová krize.

Podle De Waeleho je důležitým poselstvím voleb v Česku to, že z Poslanecké sněmovny vypadly čistě levicové strany. Sociální demokraté i komunisté podle něj částečně doplatili na přímé i nepřímé vládní spojení s Babišem, který jim odčerpal část voličů. Nemyslí si však, že by bylo výsledkem úbytku levicových voličů v Česku.

"Nejsou to tradiční levicové strany, jsou velmi klientelistické a nacionalistické. Pro progresivní levicové voliče, mezi nimiž mám v Česku přátele, bylo nemožné tyto strany volit," dodal De Waele.

Německo hlásí 8682 nových případů nákazy koronavirem

17.10.2021 09:09 Úřady v Německu za posledních 24 hodin ohlásily 8682 nových případů nákazy koronavirem a 17 úmrtí…

Merkelová poděkovala Turecku za pomoc s migrací, kritizovala porušování…

16.10.2021 17:51 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes poděkovala po setkání s tureckým prezidentem Recepem…

Podle nového rakouského kancléře Schallenberga je vládní koalice křehká

16.10.2021 16:22 Nový rakouský kancléř Alexander Schallenberg připustil, že vládní koalice, kterou tvoří jeho…

V Litvě se plní nemocnice nakaženými, většina je jich neočkovaná

16.10.2021 14:25 Dvě ze tří největších nemocnic v litevské metropoli Vilniusu přestaly kvůli přetížení pacienty s…

Kaczyński chce zákon k řešení krize kolem migrantů

16.10.2021 13:36 Polsko by mělo mít nový právní prostředek k regulaci situace na hranici, přes kterou se z Běloruska…

Náctiletý s puškou z lega spustil v německém Lindau rozsáhlý zásah policie

16.10.2021 12:18 Rozsáhlou policejní akci spustil náctiletý chlapec, který se v maskáčích a s puškou z lega…

V Německu přibylo dalších 10 949 případů koronaviru

16.10.2021 07:53 V Německu přibylo dalších 10.949 případů koronaviru, tedy zhruba o 2000 více než před týdnem. Po…

Francie chce motivovat k očkování, končí s bezplatnými testy na koronavirus

15.10.2021 18:39 Francie ode dneška nenabízí bezplatné testy na koronavirus lidem, kteří nejsou očkovaní proti…

Pfizer a BioNTech podaly u EMA žádost o schválení vakcíny pro děti od pěti…

15.10.2021 16:40 Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech podaly Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA)…

Předsedové SPD, FDP a Zelených chtějí zahájit jednání o nové koalici

15.10.2021 14:11 Lídři německých sociálních demokratů (SPD), liberálů (FDP) a Zelených se dohodli, že zahájí…

Související:

Právě se děje

reklama