Příjmení Strache z politiky nemizí. Manželka expředsedy FPÖ může být poslankyní

Manželka bývalého předsedy Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho se může stát poslankyní. Rozhodla o tom dnes zemská volební komise ve Vídni, informovala agentura APA. Od voleb na konci září nebylo jasné, zda Philippa Stracheová možnost usednout v parlamentu dostane. Vedení protiimigrační FPÖ, které se s jejím mužem rozešlo ve zlém, tomu chtělo totiž zabránit. Zda mandát přijme, ale Stracheová zatím neřekla.

Heinz-Christian Strache
doporučujeme

Dvaatřicetiletá manželka bývalého vicekancléře rakouské vlády a zvláštní zmocněnkyně FPÖ pro otázky ochrany zvířat kandidovala na poslankyni ze třetího místa vídeňské kandidátky. Kvůli špatnému výsledku strany, za který podle politologů mohly především Stracheho aféry, se ale do Národní rady z vídeňské kandidátky FPÖ dostali jen dva lidé.

Kandidát Harald Stefan, který byl na listině před Stracheovou, ale mohl získat křeslo poslance i na základě takzvaného přímého mandátu, a druhý mandát na zemské kandidátce by tak připadl Stracheové. Tomu chtělo vedení FPÖ zabránit: Stefan se měl přímého mandátu vzdát, dostat se do parlamentu ze zemské listiny, a Stracheovou tak vyřadit ze hry. Vídeňská volební komise ale dnes rozhodla, že je takový postup proti pravidlům. Stracheová se tak může stát poslankyní.

Zda mandát manželka bývalého šéfa svobodných přijme, zatím není jasné. Jisté je ale to, že v poslaneckém klubu FPÖ není vítána. Za důvod předseda strany Norbert Hofer a předseda budoucí frakce Herbert Kickl označili aféru kolem Stracheho, která vypukla pár dní před zářijovými volbami. V ní bývalý předseda a někdejší vicekancléř čelí obvinění ze zpronevěry stranických peněz. Profitovala z toho údajně i jeho žena.

Jiná Stracheho aféra byla i důvodem, proč se na konci září předčasné parlamentní volby v Rakousku vůbec konaly. Po zveřejnění tajně pořízeného videa, na kterém tehdejší předseda FPÖ sliboval domnělé neteři ruského oligarchy výhody za podporu v kampani před volbami v roce 2017, padla vláda FPÖ a lidové strany kancléře Sebastiana Kurze. Lidovci zářijové volby nakonec přesvědčivě vyhráli se ziskem 37,5 procenta hlasů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze byl zatčen slovenský podnikatel Majský, ukrýval se na psychiatrii

05.08.2020 12:10 Policisté v Praze zadrželi slovenského podnikatele Jozefa Majského, který byl na Slovensku odsouzen…

Svět pomáhá Libanonu po mohutné explozi. Francie pošle tuny zdravotnického…

05.08.2020 11:21 Na palubě dvou vojenských letounů má dnes do Libanonu dorazit pomoc, kterou po mohutné úterní…

Na pobřeží nedaleko Marseille vypukl požár. 2700 lidí evakuováno, několik…

05.08.2020 10:23 Nejméně 2700 lidí muselo být v noci na dnešek evakuováno před požárem, který se rozhořel na pobřeží…

Do Řecka přišlo 14krát méně migrantů než loni

05.08.2020 10:09 Do Řecka přišlo za poslední čtyři měsíce podstatně méně migrantů než loni. Zatímco v roce 2019…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama