Příjmení Strache z politiky nemizí. Manželka expředsedy FPÖ může být poslankyní

Manželka bývalého předsedy Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho se může stát poslankyní. Rozhodla o tom dnes zemská volební komise ve Vídni, informovala agentura APA. Od voleb na konci září nebylo jasné, zda Philippa Stracheová možnost usednout v parlamentu dostane. Vedení protiimigrační FPÖ, které se s jejím mužem rozešlo ve zlém, tomu chtělo totiž zabránit. Zda mandát přijme, ale Stracheová zatím neřekla.

Přidejte svůj názor

Heinz-Christian Strache
doporučujeme

Dvaatřicetiletá manželka bývalého vicekancléře rakouské vlády a zvláštní zmocněnkyně FPÖ pro otázky ochrany zvířat kandidovala na poslankyni ze třetího místa vídeňské kandidátky. Kvůli špatnému výsledku strany, za který podle politologů mohly především Stracheho aféry, se ale do Národní rady z vídeňské kandidátky FPÖ dostali jen dva lidé.

Kandidát Harald Stefan, který byl na listině před Stracheovou, ale mohl získat křeslo poslance i na základě takzvaného přímého mandátu, a druhý mandát na zemské kandidátce by tak připadl Stracheové. Tomu chtělo vedení FPÖ zabránit: Stefan se měl přímého mandátu vzdát, dostat se do parlamentu ze zemské listiny, a Stracheovou tak vyřadit ze hry. Vídeňská volební komise ale dnes rozhodla, že je takový postup proti pravidlům. Stracheová se tak může stát poslankyní.

Zda mandát manželka bývalého šéfa svobodných přijme, zatím není jasné. Jisté je ale to, že v poslaneckém klubu FPÖ není vítána. Za důvod předseda strany Norbert Hofer a předseda budoucí frakce Herbert Kickl označili aféru kolem Stracheho, která vypukla pár dní před zářijovými volbami. V ní bývalý předseda a někdejší vicekancléř čelí obvinění ze zpronevěry stranických peněz. Profitovala z toho údajně i jeho žena.

Jiná Stracheho aféra byla i důvodem, proč se na konci září předčasné parlamentní volby v Rakousku vůbec konaly. Po zveřejnění tajně pořízeného videa, na kterém tehdejší předseda FPÖ sliboval domnělé neteři ruského oligarchy výhody za podporu v kampani před volbami v roce 2017, padla vláda FPÖ a lidové strany kancléře Sebastiana Kurze. Lidovci zářijové volby nakonec přesvědčivě vyhráli se ziskem 37,5 procenta hlasů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnsona čeká zběsilých 24 hodin. Projde brexitová dohoda? Tisk má vážné…

18.10.2019 10:21 Britská média dnes na titulních stránkách ohlašují uzavření nové brexitové dohody, kterou ve…

Česká média pod tlakem? Novinářská federace tepe Babiše, ten se ohradil

18.10.2019 10:09 Česká média jsou pod tlakem veřejnosti a politiků, část mediálního trhu navíc stále nepřímo ovládá…

Švédsko otevře kauzu Wallenberga, po zatčení sovětskými vojáky záhadně…

18.10.2019 09:37 Švédské úřady se rozhodly znovu otevřít případ Raoula Wallenberga, který během druhé světové války…

Vyhlásí Katalánsko nové referendum za nezávislost?

18.10.2019 08:57 Současný předseda katalánské vlády – Quim Torra, v průběhu včerejšího dne vyzval k zastavení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama