Případy úmrtí nesouvisejí s vakcínou Pfizer/BioNTech, uvedla unijní agentura

Hlášené případy úmrtí po podání vakcíny firem Pfizer a BioNTech nesouvisejí s očkovací látkou. Uvedla to dnes Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která sleduje vakcinaci v zemích Evropské unie a vedlejší účinky očkovacích látek. Vakcínou americko-německého konsorcia se začalo ve většině zemí EU včetně Česka očkovat 27. prosince.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Evropská komise schválila podmínečnou registraci vakcíny firem Pfizer a BioNTech pro unijní trh 21. prosince. Řídila se přitom doporučením, které vydala týéhož dne EMA. Unijní agentura už tehdy upozornila, že vydáním doporučení její práce nekončí. "Budeme nadále sbírat a analyzovat data k bezpečnosti a účinnosti této vakcíny," uvedla tehdy.

Zhruba měsíc po začátku očkování v EU dnes EMA zveřejnila první výsledky analýz. Podle ní žádné z úmrtí, které bylo ohlášeno po očkování vakcínou Pfizer/BioNTech, nesouvisí s podáním očkovací látky. Při hodnocení brali odborníci unijní agentury v potaz "přítomnost dalších zdravotních problémů a úmrtnost v dané věkové skupině v běžné populaci". "Případy nevyvolávají obavy z bezpečnosti (vakcíny)," uvedla EMA.

Během prvního měsíce očkování se podle agentury neobjevily ani žádné vedlejší účinky či alergické reakce, které by nebyly při schvalování vakcíny známy.

EMA bude dál sledovat, zda se neobjeví nové nežádoucí reakce na vakcínu. Analýzy bezpečnosti očkovací látky firem Pfizer/BioNTech, jejíž oficiální název zní Comirnaty, hodlá zveřejňovat každý měsíc. "Výhody, které přináší Comirnaty, jež brání covidu-19, nadále převažují nad riziky," uvedla EMA. Dodala, že nyní proto k užívání vakcíny nevydá žádná nová doporučení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při prvním sčítání lidu všichni lhali všem, píše o Československu a Polsku…

28.02.2021 10:57 První sčítání lidu v nově vzniklých státech před sto lety nebylo jen sběrem údajů. Polsko a…

ONLINE: Za sobotu 7798 nakažených. J&J má v USA zelenou

28.02.2021 09:43 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama