První očkování proti koronaviru by mohlo být v lednu, oznámil rakouský ministr

První očkování proti koronaviru by se v Rakousku mohlo uskutečnit v lednu, pokud to umožní příznivé okolnosti. Řekl to dnes podle agentury APA ministr zdravotnictví Rudolf Anschober. Do konce roku by podle něj mohla mít země k dispozici 600.000 dávek očkovacích látek pro 300.000 lidí.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

"V současnosti to vypadá docela dobře," řekl podle ORF Anschober. První šarže vakcín mají podle něj dostat pracovníci ve zdravotnictví a v pečovatelských službách. Dohromady by mělo být použito pět očkovacích látek od různých výrobců. Předpokladem pro to ale je, že výrobci přislíbené látky skutečně dodají a že budou také včas schváleny, zdůraznil ministr zdravotnictví v zemi, která do dneška odhalila koronavir u 27.642 lidí, z toho u 204 za poslední den.

Dávky očkovací látky na základě dohody EU s firmou AstraZeneca z minulého týdne by mohly jednotlivé státy dostat za podmínky včasného schválení úřady dostat na přelomu tohoto a příštího roku, odhaduje rakouský politik. Doufá také v dodávky dalších výrobců, pokud firmy dodrží své sliby a látky budou včas schváleny.

Evropská komise minulý týden oznámila uzavření dohody o právu nakoupit až 400 milionů dávek očkovací látky britského farmaceutického koncernu AstraZeneca. Vakcínu, která ještě nebyla řádně otestována, by v případě schválení mohlo dostat všech 27 členských států EU.

Komise vyjednává podobné smlouvy s dalšími výrobci, mezi nimiž jsou Sanofi a GSK, Johnson&Johnson, Curevac a Moderna, uvedla agentura DPA. Německo si podle dřívějších údajů z vládních kruhů zajistilo 54 milionů dávek vakcíny od firmy AstraZeneca.

Evropská komise spustila společný unijní projekt nákupů dosud testovaných očkovacích látek, který má zajistit dostatek dávek především pro občany členských států. V rámci předběžných dohod s několika výrobci Brusel zajistil již více než půl miliardy dávek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

26.09.2020 17:45 Aktualizováno Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce…

Polské vládní strany prozatím zažehnaly krizi podpisem koaliční smlouvy

26.09.2020 16:24 Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly…

Slovensko hlásí rekordních 552 nakažených za den

26.09.2020 13:16 Na Slovensku se koronavirus za den prokázal u rekordních 552 lidí, informují slovenská média s…

Španělská policie má pohotovost, očekává protesty v ulicích

26.09.2020 12:38 Policie ve španělském autonomním regionu Katalánsko má v těchto dnech pohotovost v očekávání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama