Policie dnes u Paříže zadržela pět lidí z okolí pachatele útoku nožem na policejní prefektuře ve francouzské metropoli. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování. Pětačtyřicetiletý počítačový technik s bezpečnostní prověrkou Mickaël Harpon zabil 3. října čtyři kolegy, policie jej po činu na místě zastřelila.
Pětice byla zatčena při ranních raziích v obcích Gonesse, Sarcelles a Le Thillay, což jsou severní předměstí Paříže. Mezi zadrženými je podle francouzského tisku někdejší kontroverzní imám mešity v Gonesse.
Neslyšící rodák z Martiniku Harpon pracoval na prefektuře několik let, před deseti roky konvertoval k islámu. Motiv jeho činu zůstává neznámý. Jeho manželka tvrdila, že noc před útokem slyšel hlasy a byl dezorientovaný a neklidný. Sousedé uvedli, že jej slyšeli volat Alláhu akbar (Bůh je veliký).
Podle pařížské prokuratury Harpon zastával radikální postoje a byl v kontaktu s jedinci z řad salafistů. Není jasné, zda Harpon jednal sám, nebo jej k atentátu někdo inspiroval či měl komplice.
Salafismus je směr islámu, který se snaží toto náboženství očistit od cizorodých, zejména západních vlivů a ve své radikální podobě směřuje k potlačení práv a svobod nemuslimů. Hlásí se k němu i mnoho pachatelů teroristických útoků z minulosti.
Související
Exploze před synagogou ve Francii. Je to teroristický útok, konstatoval ministr
Teror v olympijské Paříži? Policie včas zasáhla, mladý neonacista chtěl útočit
teroristické útoky ve Francii , Paříž , Policie Francie
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
před 1 hodinou
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
před 2 hodinami
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
před 4 hodinami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 5 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 6 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 7 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 8 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 9 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 11 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 12 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
Francie se vyrovnává s úmrtím legendární herečky a zpěvačky Brigitte Bardotové. Upřímnou soustrast rodině vyjádřil i úřadující prezident Emmanuel Macron. Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let.
Zdroj: Lucie Podzimková