Rozhovory mezi EU a Británií byly přerušeny, jeden z vyjednávačů má covid

Vrcholící rozhovory o budoucích vztazích Evropskou uní a Británií byly přerušeny poté, co jeden z unijních vyjednávačů měl pozitivní test na covid-19. Oznámil to dnes šéf jednacího týmu EU Michel Barnier, podle něhož se obě strany rozhodly přerušit vyjednávání na "krátkou dobu".

David Frost (vpravo) během brexitových vyjednávání s Michelem Barnierem.
doporučujeme

Brusel i Londýn nyní řeší, kdy bude s ohledem na zdraví vyjednávačů možné vrátit se k rokování. Činitelé obou stran se shodují, že na překonání trvajících rozporů blokujících dohodu zbývají již jen dny.

Zatím bezvýsledná jednání o podobě dalších vztahů trvají od chvíle, kdy Británie na konci letošního ledna po 47 letech opustila evropský blok. Přechodné období, po jehož skončení v případě "divokého" rozchodu bez příslušné dohody zatíží obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty, přitom potrvá již jen necelých šest týdnů. Představitelé unie i Británie se na začátku tohoto kola jednání probíhajícího v Bruselu shodovali, že dohoda je stále možná, na její dojednání však zbývá čas nejvýše do příštího týdne. Nákaza v unijním týmu časovou tíseň dále komplikuje.

Barnier dnes uvedl, že se po domluvě s britským protějškem Davidem Frostem rozhodli přerušit jednání a jejich týmy "budou pokračovat v práci plně v souladu s (zdravotními) pokyny". To by v závislosti na míře kontaktu mohlo znamenat několikadenní karanténu pro všechny účastníky rozhovorů.

"Diskutujeme s nimi (s EU) o důsledcích pro vyjednávání. Řídili jsme se a budeme se řídit zdravotními pokyny v zájmu zdraví našich týmů," uvedl mluvčí britské vlády.

Podle představitelů stran se po posledních jednáních text dohody sice začíná pomalu rýsovat, stále se však čeká na průlom v otázkách rybolovných práv, hospodářské soutěže a dohledu nad řešením sporů. Pokud se postoje EU a Británie v těchto tématech nesblíží během nejbližších dnů, nebudou mít parlamenty na obou stranách dost času, aby případnou dohodu schválily do konce roku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii pochovali bývalého prezidenta Giscarda d'Estaing, přišlo 30 lidí

05.12.2020 16:07 Ve francouzském městě Authon byl dnes pochován v úzkém rodinném kruhu bývalý francouzský prezident…

Ochránci práv kritizují návštěvu egyptského prezidenta ve Francii

05.12.2020 13:05 Francouzské organizace na ochranu lidských práv vyzvaly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona,…

Německo eviduje 23.318 nově nakažených koronavirem a téměř 500 úmrtí

05.12.2020 09:47 V Německu přibylo za uplynulých 24 hodin 23.318 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 483…

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama