Rozhovory s Británií spějí k rozhodnutí. EU bude jednotná, prohlásil Michel

Země Evropské unie se až do poslední chvíle budou snažit o jednotu při vyjednávání s Británií. Prohlásil to dnes předseda Evropské rady Charles Michel, podle něhož by mohlo příštích několik dní přiblížit odpověď na otázku, zda bude možné dosažení dohody o uspořádání vztahů po britském odchodu z evropského bloku. Sedmadvacítka zemí podle něj stále nemíní ustoupit v klíčových požadavcích.

Charles Michel
doporučujeme

Británie po 47 letech opustila Evropskou unii letos v lednu a přechodné období určené pro uzavření dohody skončí za necelé čtyři týdny. Vyjednávači obou stran již sladili velkou část textu úmluvy, průlom v trojici zásadních sporných otázek však zatím nenastal. Média v posledních dnech a hodinách přinášejí zprávy o možném pokroku vyjednávání v Londýně, které však střídají méně optimistické zvěsti.

Nejmenovaný unijní činitel dnes agentuře Reuters řekl, že očekává uzavření dohody do konce týdne. Britské zdroje agentury byly naproti tomu méně optimistické. Šéf unijního jednacího týmu Michel Barnier podle Reuters označil dnešek za "významný den", během něhož se s rozhodností pokusí překlenout spory.

Barnier by podle informací ČTK mohl ještě dnes odpoledne o šancích na dohodu hovořit s velvyslanci unijních zemí, pokud se však jednání protáhnou, může zůstat v Londýně i přes víkend.

"Budeme se snažit až do poslední chvíle, až do poslední sekundy tohoto procesu zachovat mezi námi jednotu," řekl dnes novinářům Michel na dotazy, zda se nemění pozice členských zemí dosud jednotně odmítajících ústupky vůči Británii. Dodal, že rozhodnutí o tom, jaké chce mít vztahy s unií, je stále na britské straně.

Podle šéfa unijních summitů bude brexit tématem vrcholné schůzky vůdců členských zemí příští čtvrtek a pátek. Michel však nechtěl spekulovat, zda do té doby musí být o osudu dohody definitivně jasno, aby mohla začít platit od ledna. Podle zmíněného unijního činitele není vyloučeno, že se kvůli brexitu lídři konce roku sejdou ještě jednou.

Brusel a Londýn se stále přou o pravidla hospodářské soutěže, o dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách. Zvláště poslední téma by podle diplomatů mohlo být v závěrečné fázi jednání překážkou pro případné dosažení dohody. Ze zemí jako je Francie, Belgie či Nizozemsko, jejichž rybáři na úlovky z moře u Británie značně spoléhají, zní rázné požadavky na neústupnost. Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clement Beaune dnes řekl, že jeho země zablokuje jakoukoli dohodu, která nebude zaručovat práva jejích rybářů.

Podle britského ministra obchodu Aloka Sharmy nechce však ve svých zásadních požadavcích týkajících se "národní suverenity" ustoupit ani Británie. "Je správné říci, že jsme v obtížné fázi, stále je třeba vyřešit některá choulostivá témata," řekl dnes ministr televizi Sky News.

Pokud obě strany nedospějí k úmluvě během nejbližších dnů, tak aby ji do konce roku mohly na obou stranách schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 16:45 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Maďarsko předběžně schválilo vakcínu AstraZeneca, ale i Sputnik V

21.01.2021 16:42 Maďarské úřady předběžně schválily očkovací látku od firmy AstraZeneca a také ruskou vakcínu…

V Portugalsku se zpřísní restrikce, zemí se šíří britská mutace

21.01.2021 16:13 Portugalská vláda chystá další zpřísnění protiepidemických opatření. Nově by se měly uzavřít školy,…

Merkelová hájí karanténní opatření, jsou kvůli mutacím nezbytná

21.01.2021 13:21 Aktualizováno Jako nezbytné dnes německá kancléřka Angela Merkelová obhajovala zpřísnění karanténních opatření v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama