Scholz věří, že SPD v Německu vyhraje. Souhlasí jeho příznivci i průzkumy

Olaf Scholz věří, že jeho sociální demokracie (SPD) v neděli v německých parlamentních volbách zvítězí a bude moci prosadit svůj program. Jak by chtěl Německo změnit, vysvětloval dnes na své poslední předvolební akci, kterou uspořádal na malém náměstí v severní části Postupimi. Že se po šestnácti letech vlády Angely Merkelové postaví do čela země právě současný ministr financí, věří i jeho příznivci, které ČTK v braniborské metropoli oslovila.

Olaf Scholz

Scholz má reálnou šanci stát se příštím německým kancléřem. Jeho sociální demokracie se v posledních týdnech drží v předvolebních průzkumech na prvním místě, těsně před konzervativní unií CDU/CSU, kterou do voleb vede předseda CDU Armin Laschet. Podle analytiků lze ovšem výsledek nedělního hlasování jen těžko předpovědět a kancléř nakonec poprvé v poválečných dějinách Německa nemusí pocházet z vítězné strany.

Scholz, který v pátek oficiálně zakončil předvolební kampaň SPD v Kolíně nad Rýnem, se dnes sešel s voliči v postupimském obvodě, ve kterém sám kandiduje na poslance. Soupeří zde například s kancléřskou kandidátkou Zelených Annalenou Baerbockovou. Komorní akce na náměstí Johana Boumana, kterému dominovala dodávka s prodejnou kebabu Öz Döner, se zúčastnilo pár stovek místních. Byli mezi nimi straníci, příznivci sociální demokracie, ale i lidé, kteří Scholze podpořit nehodlají.

"Čím silnější SPD bude, tím lépe," vyhnul se Scholz odpovědi jednoho z přítomných na otázku, jaká koalice by mu byla po volbách nejmilejší. Znovu ale zopakoval, že SPD má nejblíže k Zeleným. "Přeji si dobrý výsledek a to, abych byl pověřen sestavením příští německé vlády," dodal.

"Mě přesvědčil, i když už předtím jsem byla rozhodnutá volit SPD," řekla po akci ČTK mladá maminka s kočárkem Nadine. "Nás teď trápí hlavně nedostupné bydlení a líbilo se mi, co o tom říkal," dodala. Bydlení se týkalo hned několik dotazů, které přítomní současnému ministr financí položili. Zajímali se ale také o to, jak chce bojovat s inflací a s klimatickými změnami, jak zajistit udržitelnost důchodového systému, ale třeba i o to, jak hodlá zlepšit vztahy Německa s Ruskem.

"Určitě vyhrajeme. Před půlrokem jsem si to ještě nemyslel, ale nyní jsem optimista," řekl sedmdesátník Rolf, který pomáhal s organizací akce a rozdával ženám červené růže, symbol sociální demokracie.

"Přišel jsem si ho poslechnout, protože bydlím opodál, ale nepřesvědčil mě," prohlásil naopak padesátník Alex. "Seděl do teď ve vládě a nic nezměnil," dodal. SPD tvořila koaliční vládu s konzervativní unií CDU/CSU dosluhující kancléřky Merkelové od roku 2013. Scholz je od roku 2018 vicekancléřem a ministrem financí.

Na svém posledním mítinku končící předvolební kampaně se Scholz zdržel asi dvě hodiny. Po otázkách z publika zodpověděl i dotazy novinářů, rozdal autogramy, vyfotil se s příznivci, jejich psy i dětmi. Na závěr si zašel potřást rukou se zaměstnanci dodávky s kebabem, kteří po celou dobu předvolební akce možného budoucího německého kancléře neúnavně prodávali rychlé občerstvení.

Dánsko a Norsko evidují silný vzestup počtu nových případů koronavirové…

28.10.2021 18:28 Dánsko a Norsko tento týden zaznamenávají silný vzestup počtu nových případů koronavirové nákazy.…

Podle von der Leyenové podporuje dohodu EU a USA o snížení emisí metanu 60…

28.10.2021 15:40 Šedesát zemí světa se dosud přihlásilo k cíli omezit do konce dekády emise metanu o 30 procent, na…

Merkelová pojede na summit G20 se svým pravděpodobným nástupcem Scholzem

28.10.2021 14:49 Německá kancléřka Angela Merkelová hodlá absolvovat bilaterální schůzky během nadcházejícího…

Macron mluvil s premiérem Austrálie poprvé od vypuknutí roztržky kolem…

28.10.2021 14:07 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes telefonoval s australským premiérem Scottem Morrisonem.…

Německo eviduje přes 28.000 nově nakažených koronavirem

28.10.2021 13:10 Aktualizováno Epidemie covidu-19 v Německu sílí, za středu v této zemi s 83 miliony obyvatel přibylo 28.037 lidí…

Maďarsko zavádí nošení roušek ve veřejné dopravě a další protiepidemická…

28.10.2021 12:14 Maďarská vláda dnes za zhoršující se epidemické situace v zemi ohlásila zavedení povinného nošení…

Slovensko hlásí druhý nejvyšší přírůstek nakažených od začátku epidemie

28.10.2021 12:04 Aktualizováno Laboratoře na Slovensku ve středu potvrdily nejvíce nových případů koronavirové infekce od konce…

První Československá republika byla moderním státem, míní Čaputová

28.10.2021 10:14 První Československá republika byla moderním státem a stala se předpokladem samostatné slovenské…

Lucemburský premiér Bettel opsal podle médií většinu své disertační práce

27.10.2021 20:53 Lucemburský premiér Xavier Bettel po obvinění z opsání většiny své disertační práce uvedl, že "měl…

Evropský soud udělil Polsku pokutu milion eur denně

27.10.2021 20:44 Aktualizováno Soudní dvůr Evropské unie dnes udělil Polsku pokutu ve výši milion eur (25,7 milionu korun) denně…

Související:

Právě se děje

reklama