Scholz věří, že SPD v Německu vyhraje. Souhlasí jeho příznivci i průzkumy

Olaf Scholz věří, že jeho sociální demokracie (SPD) v neděli v německých parlamentních volbách zvítězí a bude moci prosadit svůj program. Jak by chtěl Německo změnit, vysvětloval dnes na své poslední předvolební akci, kterou uspořádal na malém náměstí v severní části Postupimi. Že se po šestnácti letech vlády Angely Merkelové postaví do čela země právě současný ministr financí, věří i jeho příznivci, které ČTK v braniborské metropoli oslovila.

Olaf Scholz

Scholz má reálnou šanci stát se příštím německým kancléřem. Jeho sociální demokracie se v posledních týdnech drží v předvolebních průzkumech na prvním místě, těsně před konzervativní unií CDU/CSU, kterou do voleb vede předseda CDU Armin Laschet. Podle analytiků lze ovšem výsledek nedělního hlasování jen těžko předpovědět a kancléř nakonec poprvé v poválečných dějinách Německa nemusí pocházet z vítězné strany.

Scholz, který v pátek oficiálně zakončil předvolební kampaň SPD v Kolíně nad Rýnem, se dnes sešel s voliči v postupimském obvodě, ve kterém sám kandiduje na poslance. Soupeří zde například s kancléřskou kandidátkou Zelených Annalenou Baerbockovou. Komorní akce na náměstí Johana Boumana, kterému dominovala dodávka s prodejnou kebabu Öz Döner, se zúčastnilo pár stovek místních. Byli mezi nimi straníci, příznivci sociální demokracie, ale i lidé, kteří Scholze podpořit nehodlají.

"Čím silnější SPD bude, tím lépe," vyhnul se Scholz odpovědi jednoho z přítomných na otázku, jaká koalice by mu byla po volbách nejmilejší. Znovu ale zopakoval, že SPD má nejblíže k Zeleným. "Přeji si dobrý výsledek a to, abych byl pověřen sestavením příští německé vlády," dodal.

"Mě přesvědčil, i když už předtím jsem byla rozhodnutá volit SPD," řekla po akci ČTK mladá maminka s kočárkem Nadine. "Nás teď trápí hlavně nedostupné bydlení a líbilo se mi, co o tom říkal," dodala. Bydlení se týkalo hned několik dotazů, které přítomní současnému ministr financí položili. Zajímali se ale také o to, jak chce bojovat s inflací a s klimatickými změnami, jak zajistit udržitelnost důchodového systému, ale třeba i o to, jak hodlá zlepšit vztahy Německa s Ruskem.

"Určitě vyhrajeme. Před půlrokem jsem si to ještě nemyslel, ale nyní jsem optimista," řekl sedmdesátník Rolf, který pomáhal s organizací akce a rozdával ženám červené růže, symbol sociální demokracie.

"Přišel jsem si ho poslechnout, protože bydlím opodál, ale nepřesvědčil mě," prohlásil naopak padesátník Alex. "Seděl do teď ve vládě a nic nezměnil," dodal. SPD tvořila koaliční vládu s konzervativní unií CDU/CSU dosluhující kancléřky Merkelové od roku 2013. Scholz je od roku 2018 vicekancléřem a ministrem financí.

Na svém posledním mítinku končící předvolební kampaně se Scholz zdržel asi dvě hodiny. Po otázkách z publika zodpověděl i dotazy novinářů, rozdal autogramy, vyfotil se s příznivci, jejich psy i dětmi. Na závěr si zašel potřást rukou se zaměstnanci dodávky s kebabem, kteří po celou dobu předvolební akce možného budoucího německého kancléře neúnavně prodávali rychlé občerstvení.

Francie chce motivovat k očkování, končí s bezplatnými testy na koronavirus

15.10.2021 18:39 Francie ode dneška nenabízí bezplatné testy na koronavirus lidem, kteří nejsou očkovaní proti…

Pfizer a BioNTech podaly u EMA žádost o schválení vakcíny pro děti od pěti…

15.10.2021 16:40 Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech podaly Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA)…

Předsedové SPD, FDP a Zelených chtějí zahájit jednání o nové koalici

15.10.2021 14:11 Lídři německých sociálních demokratů (SPD), liberálů (FDP) a Zelených se dohodli, že zahájí…

Itálii zachvátily protesty a stávky kvůli povinnosti mít covidový pas

15.10.2021 12:34 Stávky a protesty provází dnes v Itálii začátek platnosti nového opatření, kvůli kterému se lidé…

Polsko se obává, že přijde o miliardy eur od Evropské unie

15.10.2021 11:41 Osud desítek miliard eur ve fondech Evropské unie určených pro Polsko je na vážkách a po konfliktu…

Rakouské státní zastupitelství žádá parlament o vydání exkancléře Kurze

15.10.2021 11:18 Rakouské státní zastupitelství vyšetřující případy hospodářské trestné činnosti a korupce (WKStA)…

Slovenské nemocnice mají v souvislosti s koronavirem nejvíce pacientů od…

15.10.2021 11:14 Na pětiměsíční maximum stoupl na Slovensku počet hospitalizovaných pacientů v souvislosti…

Francouzští socialisté si vybrali Hidalgovou jako svou kandidátku na…

15.10.2021 10:28 Volbu kandidáta francouzské levice na prezidenta vyhrála s velkým rozdílem starostka Paříže Anne…

Německo hlásí nových 11.518 případů koronaviru

15.10.2021 07:59 V Německu se za uplynulý den prokázalo 11.518 nových případů koronaviru, tedy zhruba o tisíc více…

MONITOR: Polexit by byl sebevraždou a politici to vědí, píše prestižní…

15.10.2021 00:01 Slogan "Zůstáváme!" proklamoval volbu více než stovky tisíc demonstrantů, kteří v neděli…

Související:

Právě se děje

reklama