Skotové vyšli do ulic: Tisíce lidí demonstrovaly v Edinburghu za nezávislost

Tisíce lidí dnes odpoledne vyrazily do ulic Edinburghu na demonstraci za nezávislost Skotska. Podle organizátorů přišlo na 200.000 lidí, nicméně ani policie, ani edinburghská radnice nedokázaly nezávisle odhadnout, kolik účastníků na akci bylo.

Při podobném průvodu, který se konal loni, pořadatelé mluvili o 100.000 demonstrantech, podle pozdějších úředních odhadů jich ale bylo pětkrát méně.

Scottish Independence march in Edinburgh today.??????????????????????????????????????????#AUOBEdinburgh#StillYes#YesScotland #indyref2 #Scotland #Edinburgh pic.twitter.com/bhIAIeuTwA

— James Melville (@JamesMelville) October 5, 2019

Šéfka Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová na twitteru napsala, že na demonstraci byla "duchem", osobně ale ne. "Nemějte pochyb - nezávislost se blíží," ujistila stoupence odtržení Skotska od zbytku Británie.

Tato politička už dříve oznámila, že v případě brexitu se bude během příštích dvou let konat další referendum o skotské nezávislosti.

V tom prvním, které se uskutečnilo v roce 2014, se 55 procent voličů vyslovilo pro to, aby Skotsko zůstalo součástí Spojeného království.

Související

Více souvisejících

Skotsko Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy