Známý francouzský šéfkuchař Marc Veyrat oznámil, že žaluje gastronomického průvodce Michelin za to, že v nejnovějším vydání ubral jeho restauraci jednu hvězdu. Podle deníku Le Figaro se chce domoci toho, aby autoři průvodce zveřejnili, proč dostal savojský podnik La Maison des Bois nižší hodnocení.
"Utrpěl jsem urážku na cti," řekl šéfkuchař, proslulý nošením černého klobouku, v rozhovoru se serverem franceinfo.fr.
Suppression de sa 3e étoile : #MarcVeyrat attaque le #guideMichelin en justice https://t.co/rJUI7zCtQe pic.twitter.com/8l4JrtUnQ8
— La Provence (@laprovence) September 24, 2019
Restaurace měla ve vydání pro rok 2018 nově tři hvězdy, v průvodci pro letošní rok, jenž vyšel v lednu, ale o jednu přišla. Veyrat pak v červenci požadoval, aby byl La Maison des Bois z knihy vyřazen úplně. Průvodce, který vydává výrobce pneumatik Michelin, to ale odmítl.
Veyrat tehdy řekl, že už šest měsíců kvůli rozhodnutí gastronomických inspektorů slavného červeného průvodce trpí depresemi, a obvinil je z amatérismu. Odmítl údajné nařčení inspektorů, že by do jídla přidal anglický čedar místo místních sýrů.
Veyratův právník řekl agentuře AFP, že jeho klient se nejprve snažil dobrat u autorů průvodce vysvětlení "přátelským způsobem", ale nedočkal se odpovědi. Proto se obrátil na soud. Průvodce Michelin uvedl, že chápe Veyratovo zklamání a jeho kroku lituje.
Související
Restaurace chtějí, aby vláda platila za zařazení do michelinského průvodce. Stát by podpořil celou ekonomiku, míní Pohlreich
Kolik stojí michelinská hvězda? Ministerstvo zvažuje, zda uhradí poplatek deset milionů
ocenění Michelin , Francie , Marc Veyrat (šéfkuchař) , Restaurace
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
před 1 hodinou
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
před 2 hodinami
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno před 2 hodinami
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
před 3 hodinami
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
před 3 hodinami
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
před 4 hodinami
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
před 5 hodinami
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
před 5 hodinami
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
před 6 hodinami
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
před 7 hodinami
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
před 8 hodinami
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
před 8 hodinami
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
před 9 hodinami
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
před 10 hodinami
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
před 11 hodinami
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
před 12 hodinami
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
Umělci do poslední chvíle zvali ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé) na pondělní veřejnou debatu v jednom z pražských divadel. Člen Babišovy vlády jim ale během dne vzkázal, že nedorazí. Dnes se však měl setkat se dvěma účastníky debaty.
Zdroj: Jan Hrabě