Soudní dvůr EU podpořil unijní pravidlo o síťové neutralitě

Soudní dvůr Evropské unie se v kauze týkající se maďarského mobilního operátora Telenor Magyarország z české investiční skupiny PPF dnes přiklonil na stranu unijních pravidel kolem takzvané síťové neutrality.

Soudní dvůr EU
doporučujeme

Poskytovatelé internetového připojení podle něj nesmějí svými tarify podporovat využívání určitých služeb na úkor jiných. Agentura Reuters rozhodnutí označuje za ránu pro telekomunikační firmy, které usilují o větší volnost při účtování poplatků.

Dnešní stanovisko představuje první verdikt nejvyššího unijního soudu na téma pravidel kolem síťové neutrality, která EU přijala v roce 2015. Příslušné nařízení požaduje, aby operátoři nedělali rozdíly mezi různými datovými toky na internetu, a zakazuje jim cílené blokování či zpomalování provozu a nabízení zpoplatněných výhod.

O stanovisko Soudního dvora EU požádal maďarský soud v souvislosti s kauzou společnosti Telenor Magyarország. Spory se vedou o to, zda operátor může zákazníkům nabízet balíčky datových služeb, u nichž se do spotřeby dat nepočítá provoz spojený s používáním vybraných aplikací. Maďarský regulační orgán to v roce 2017 označil za porušení unijních pravidel a nařídil dané nabídky zrušit. Společnost Telenor Magyarország pak rozhodnutí soudně napadla.

"Požadavky ohledně ochrany uživatelů internetu a přistupování k provozu nediskriminačním způsobem znemožňují poskytovateli internetového připojení, aby upřednostňoval určité aplikace a služby prostřednictvím balíčků, které těmto aplikacím a službám dávají výhodu 'nulového tarifu', a uvalil na používání jiných aplikací a služeb opatření blokující nebo zpomalující provoz," komentovali záležitost soudci Soudního dvora EU.

Agentura Reuters uvádí, že telekomunikační firmy v této souvislosti usilují o zmírnění pravidel ve snaze zvýšit si příjmy ze speciálních služeb včetně internetového připojení pro automobily a další zařízení. Současný režim EU ale má silnou podporu ze strany velkých technologických společností a spotřebitelských sdružení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie hlásí rekordní počet nákažených

18.09.2020 20:36 Francouzské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo dalších 13.215 potvrzených případů nákazy…

Češi slavili konec epidemie na Karlově mostě, teď trhají rekordy, píší v…

18.09.2020 20:18 Aktualizováno Česká republika zaznamenala ve čtvrtek rekord v počtu denního nárůstu pozitivních případů. Denní…

Evropská léková agentura podpořila dexametazon jako léčbu covidu

18.09.2020 16:35 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes podpořila léčbu pacientů se závažným průběhem…

Slovensko hlásí rekord, 235 infikovaných koronavirem za den

18.09.2020 16:26 Aktualizováno Slovensko ve čtvrtek zaznamenalo rekordní denní přírůstek nových případů koronaviru od propuknutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama