Španělsko a Maroko se přou o zónu těžby u Kanárských ostrovů, ustoupit nechce nikdo

Španělsko-marocké vztahy tento týden narušilo rozhodnutí parlamentu africké země, který přijal zákon rozšiřující její výlučnou ekonomickou zónu v moři u Kanárských ostrovů. Expanzím by ale zasáhl do oblasti, o níž má kvůli těžbě kobaltu a telluru zájem i Madrid. O sporném zákonu by měla dnes hovořit španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzálezová s marockými představiteli při své návštěvě v Rabatu.

Přidejte svůj názor

Kanárské ostrovy - Tenerife
doporučujeme

"Nedovolíme žádné zemi, aby se dotkla byť jen milimetru vod u Kanárských ostrovů," komentoval hlasování marockého parlamentu Ángel Víctor Torres, který je premiérem španělského autonomního regionu Kanárské ostrovy. I s ním by měla po návštěvě Maroka jednat španělská ministryně zahraničí, která se podle deníku El País bude snažit uklidnit situaci.

Španělská vláda se snaží vyhnout konfrontaci s Marokem mimo jiné proto, že africká země v posledním roce zlepšila spolupráci s Madridem v migrační politice. Díky tomu se loni více než o polovinu snížily počty migrantů z Afriky do Španělska. V roce 2018 bylo Španělsko hlavní vstupní branou běženců z Afriky do Evropy, než ho loni předběhlo Řecko. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky připlulo loni do Španělska 26.170 migrantů a asi 6350 dalších překonalo pozemní hranici z Maroka do španělských enkláv Ceutě a Melille.

Nový marocký zákon, který ještě musí schválit druhá komora tamního parlamentu a podepsat marocký král, rozšiřuje ekonomickou zónu jihozápadně od Kanárských ostrovů. Do stejné oblasti ale chce rozšířit těžbu i Madrid. V oblasti se nachází podpořská sopečná hora Tropic, která je bohatá na prvek tellur, používaný mimo jiné při výrobě solárních panelů.

Podle společného průzkumu Španělska a Británie z roku 2016 se tam zřejmě nachází největší dosud známé ložisko s tellurem. Mělo by tam být i velké ložisko kobaltu, který se používá například pro výrobu baterií do elekroautomobilů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový šéf CDU? O funkci má zájem tvrdý kritik Ruska

18.02.2020 12:07 Do klání o předsednictví německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) se nečekaně rozhodl…

Írán převezl USA. Svého občana vyměnil za vězněného Němce

18.02.2020 11:59 Írán v pondělí propustil německého občana odsouzeného k tříletému vězení, oznámila dnes íránská…

Babiš jedná v Estonsku. Řeč přišla na protiruské sankce či rozpočet EU

18.02.2020 10:55 Česko by mělo zorganizovat další konferenci o kybernetické bezpečnosti, řekl premiér Andrej Babiš…

Špionážní aktivity Huawei? Německo poslalo Američany k šípku, důkazy jsou…

18.02.2020 09:34 Americké důkazy o špionáži ze strany čínské telekomunikační společnosti Huawei, které Bílý dům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama