Španělsko je na tom hůř než před volbami. Sestavit vládu bude mimořádně složité

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku nevyřešily patovou situaci po volbách dubnových, hledání podpory pro důvěru nové vládě bude nyní ještě obtížnější, napsal dnes deník La Vanguardia. Volby vyhráli opět vládní socialisté, kteří ztratili oproti dubnu tři křesla v dolní komoře. Pravice výrazně posílila, ale absolutní většinu její blok dohromady nedá. Socialisté k ní budou potřebovat podle La Vanguardia podporu dalších stran, včetně katalánských separatistů.

Pedro Sánchez

Velká koalice socialistů a pravicové Lidové strany (PP), která získala 88 mandátů, je nepravděpodobná. Odmítá ji šéf socialistů a úřadující premiér Pedro Sánchez, i šéf lidovců Pablo Casado.

Místopředsedkyně vlády a členka vedení socialistů Carmen Calvová dnes řekla, že socialisté se pokusí sestavit stabilní vládu. Vedení strany se podle ní sejde v úterý v 11:00 SEČ a Sánchez podle ní splní svůj předvolební slib, že do 48 hodin po volbách předloží každé z politických stran, s výjimkou krajní pravice, plán na odblokování patové situace.

Zatímco po volbách z 28. dubna měl pravicový blok PP, Ciudadanos, Vox a navarrské aliance 150 křesel v dolní komoře, nyní jich má 152. Levicové strany (socialisté a Unidas Podemos) měly po dubnových volbách 165 křesel, nyní jich mají 158, spolu se stranou Více země (Más País), založenou v září bývalým členem vedení Podemos. Ani jeden blok tak nedosáhne na absolutní většinu 176 ve 350členném Kongresu poslanců.

Socialisté tak budou potřebovat k absolutní většině, pokud nezískají třeba jen tichou podporu lidovců, i podporu baskických nacionalistů i katalánských separatistů, včetně strany Republikánská levice Katalánska (ERC), jejíž šéf Oriol Junqueras je dva roky ve vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti a minulý měsíc za to dostal trest 13 let.

Povolební situaci shrnula výstižně v noci na dnešek starostka Barcelony Ada Colauová, ze strany Catalunya en Comú patřící do koalice Unidas Podemos. "Extrémní pravice posílila kvůli neschopnosti levice. Pedro, Tvé volby selhaly. Takže buď levice udělá širokou koalici, nebo půjdeme všichni do ...," vzkázala Sánchezovi starostka přes twitter.

Nedělní volby nejvíc posílily krajně pravicovou stranu Vox, která místo dosavadních 24 obsadí v dolní komoře 52 křesel. V Kongresu poslanců posílí i regionální nacionalistické strany, jejichž blok včetně katalánských separatistů a baskických a galicijských nacionalistů získá 36 křesel.

Naopak výrazný propad z 57 poslanců na deset zaznamenala středopravá strana Ciudadanos, jejíž zakladatel a lídr Albert Rivera dnes rezignoval na vedení strany i poslanecký mandát a oznámil odchod z politiky. Stranu, která se od levého středu postupem času posunula doprava, vedl rodák z Barcelony Rivera od jejího založení v roce 2006. V katalánském problému vystupuje Ciudadanos důrazně proti separatistům.

EU ztrácí trpělivost s Orbánem. Politolog objasnil, zda lze Maďarsko…

28.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Vztahy mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a dalšími evropskými lídry zřejmě dosáhly…

EU se dohodla s firmou GSK na dodání zkoumaného léčiva pro pacienty s…

28.07.2021 14:00 Evropská komise (EK) podepsala rámcovou smlouvu s farmaceutickou společností GlaxoSmithKline (GSK)…

Macron řekl, že Francie má dluh vůči Francouzské Polynésii kvůli jaderným…

28.07.2021 10:05 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na návštěvě ve Francouzské Polynésii prohlásil, že…

Německo možná už od srpna rozšíří povinnost testování při příjezdu do země

28.07.2021 09:31 Aktualizováno Německo by mohlo uspíšit rozšířenou povinnost testů na koronavirus při cestách do země z ciziny.…

Nedaleko řecké metropole evakuovali dvě obce kvůli lesním požárům

27.07.2021 21:58 Evakuaci dvou obcí nedaleko Atén nařídily místní úřady kvůli lesním požárům, které dnes vypukly…

Povodně v Německu přijdou pojišťovny podle odhadů až na 5,5 miliardy eur

27.07.2021 20:42 Katastrofální záplavy, které v polovině července zpustošily části západního Německa, vyjdou…

Maďarsko chce začít s aplikováním třetích posilujících dávek vakcín

27.07.2021 19:11 Lidé patřící do rizikových skupin by se měli nechat očkovat posilovací dávkou vakcíny proti covidu…

Exploze v chemickém provozu v Leverkusenu zabila člověka, čtyři lidé se…

27.07.2021 18:14 Aktualizováno Exploze v chemickém průmyslovém areálu v západoněmeckém v Leverkusenu si dnes vyžádala nejméně…

V EU dostalo nejméně jednu dávku vakcíny 70 procent dospělých

27.07.2021 10:50 Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo ke dnešku 70 procent dospělých obyvatel…

Popularita polské opozice po návratu Tuska výrazně vzrostla

27.07.2021 10:43 Polské opoziční uskupení Občanská koalice (KO), jejímž lídrem se nedávno stal někdejší premiér…

Související:

Právě se děje