Spojitost mezi tvorbou krevních sraženin a očkováním není průkazná, tvrdí EMA

Nic nenasvědčuje tomu, že by vakcína firmy AstraZeneca zvyšovala riziko tvorby krevních sraženin, prohlásila Evropská léková agentura (EMA). Reaguje tak na nedávné tvrzení dánských a norských úřadů, které očkování dočasně pozastavily. Podle agentury ovšem počet případů krevních sraženin u naočkovaných nijak nepřevyšuje jejich výskyt v rámci běžné populace.

Koronavirus: Fotografie simuluje pouze ilustrativně lahvičku vakcíny proti novému koronaviru
doporučujeme

Možnou souvislost mezi vakcínou firmy AstraZeneca a výskytem krevních sraženin u naočkovaných shledalo ve čtvrtek Dánsko. Místní úřady proto z preventivních důvodů očkování pozastavily. Brzy na to se k němu přidalo i Norsko, které rovněž vakcinaci dočasně přerušilo.

Podle Norské agentury pro léčivé přípravky nyní úřady shromažďují potřebné informace k tomu, aby mohly jednoznačně určit, zda má výskyt krevních sraženin s vakcínou přímou souvislost. Odmítavě se k těmto spekulacím postavila Británie, tvrzení odmítá i Evropská léková agentura (EMA). Informovala o tom stanice BBC.

,,Momentálně nic nenasvědčuje tomu, že by vakcína způsobovala podobné zdravotní potíže, které nejsou uvedeny na seznamu vedlejších účinků,“ uvedla EMA. Agentura rovněž dodala, že přínosy přípravku stále převyšují rizika a doporučila tak během probíhajícího vyšetřování s očkováním pokračovat.

Za Astru se postavila i britská léková agentura MHRA. ,,Krevní sraženiny se mohou objevit přirozeně a jsou i poměrně běžné, “ uvedl Phil Bryan z MHRA. Zároveň dodal, že z 11 milionů aplikovaných vakcín v Británii nezaznamenali ani jeden případ výskytu krevních sraženin, který by poukazoval na přímou souvislost s očkováním.

Podle Evropské lékové agentury se z celkových 5 milionů naočkovaných Evropanů krevní sraženiny vyskytly pouze ve třiceti případech. Vedle Dánska a Norska ovšem očkování dočasně pozastavil i Island. Určité pochybnosti má i Rakousko, Itálie, Estonsko, Lucembursko, Litva nebo Lotyšsko.

Konkrétně Rakousko přestalo používat jednu z šarží poté, co se vážné zdravotní problémy spojené se špatnou srážlivostí krve projevily u dvou zdravotních sester. Jedna následkem komplikací zemřela. EMA ovšem žádnou závadnost neshledala.

V Itálii dle agentury Reuters vyřadily úřady rovněž jednu z šarží, ovšem jinou než v Rakousku a baltských státech, údajně z preventivních důvodů v reakci na úmrtí dvou Italů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Francie prodlouží rozestupy mezi vakcínami a začne očkovat všechny starší…

11.04.2021 09:17 Francie prodlouží odstupy mezi první a druhou dávkou vakcín na bázi mediátorové RNA na šest týdnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama