Napětí kvůli Kypru roste. Řecký premiér žaloval Pompeovi na Turecko

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis si dnes postěžoval americkému ministru zahraničí na Turecko, které podle něj porušuje suverénní práva Kypru. Šéf americké diplomacie Mike Pompeo návštěvou Řecka končí svou cestu po jižní Evropě.

Přidejte svůj názor

Mike Pompeo
doporučujeme

K"Nedávné kroky Turecka představují zjevné porušení svrchovaných práv Kypru," řekl Mitsotakis. "Spojené státy mají zvláštní zájmy ve východním Středomoří. Kypr žádá pouze o uplatnění mezinárodního práva," dodal podle agentury Reuters.

"Chtěli bychom dosáhnout toho, aby se průzkum energetických zdrojů ve Středozemním moři řídil pravidly a aby si žádná země nebrala Evropu jako rukojmí," uvedl Mike Pompeo.

"Turkům jsme řekli, že nelegální (výzkumné) vrty jsou nepřijatelné a diplomatickou cestou se budeme nadále snažit, aby se postupovalo podle zákona... Pracujeme na tom, aby se všechny (zúčastněné) strany zasadily o zmírnění napětí a našly řešení, které by bylo vzájemně přijatelné," prohlásil americký ministr.

Turecko čelí kritice a symbolickým sankcím Evropské unie kvůli přípravám na těžbu ropy a zemního plynu u kyperského pobřeží, kterou EU označuje za nelegální. Ankara ale tvrdí, že její průzkumné vrty u Kypru žádné škrty financí z EU neovlivní.

Spor souvisí s nároky na regionální vody, které si od rozdělení ostrova dělají Turecko i Kypr. Ankara odmítá dohody o námořních hospodářských zónách uzavřené mezinárodně uznávanou kyperskou vládou s dalšími středomořskými zeměmi.

Ostrov je rozdělen od roku 1974. V jižní části funguje mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU. Severokyperskou republiku uznává jen Turecko.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU doufá, že Británie odejde z EU na konci října

17.10.2019 19:26 Všechny členské země doufají, že Británie z Evropské unie odejde v aktuálním termínu, tedy k 31.…

Brexit se blíží? Lídři zemí EU dohodu posvětili

17.10.2019 18:46 Lídři zemí Evropské unie dnes podpořili uzavřenou dohodu o britském odchodu ze společenství.…

Čaputová ukázala cestu, její úspěch dává naději, píše prestižní deník

17.10.2019 18:39 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová svým vítězstvím ve volbách a působením ve vrcholné politice…

Projde brexitová dohoda britským parlamentem? Rozhodne se v sobotu

17.10.2019 18:23 Dolní komora britského parlamentu schválila vládní plán mimořádného sobotního zasedání, na němž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama