Napětí kvůli Kypru roste. Řecký premiér žaloval Pompeovi na Turecko

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis si dnes postěžoval americkému ministru zahraničí na Turecko, které podle něj porušuje suverénní práva Kypru. Šéf americké diplomacie Mike Pompeo návštěvou Řecka končí svou cestu po jižní Evropě.

Mike Pompeo
doporučujeme

K"Nedávné kroky Turecka představují zjevné porušení svrchovaných práv Kypru," řekl Mitsotakis. "Spojené státy mají zvláštní zájmy ve východním Středomoří. Kypr žádá pouze o uplatnění mezinárodního práva," dodal podle agentury Reuters.

"Chtěli bychom dosáhnout toho, aby se průzkum energetických zdrojů ve Středozemním moři řídil pravidly a aby si žádná země nebrala Evropu jako rukojmí," uvedl Mike Pompeo.

"Turkům jsme řekli, že nelegální (výzkumné) vrty jsou nepřijatelné a diplomatickou cestou se budeme nadále snažit, aby se postupovalo podle zákona... Pracujeme na tom, aby se všechny (zúčastněné) strany zasadily o zmírnění napětí a našly řešení, které by bylo vzájemně přijatelné," prohlásil americký ministr.

Turecko čelí kritice a symbolickým sankcím Evropské unie kvůli přípravám na těžbu ropy a zemního plynu u kyperského pobřeží, kterou EU označuje za nelegální. Ankara ale tvrdí, že její průzkumné vrty u Kypru žádné škrty financí z EU neovlivní.

Spor souvisí s nároky na regionální vody, které si od rozdělení ostrova dělají Turecko i Kypr. Ankara odmítá dohody o námořních hospodářských zónách uzavřené mezinárodně uznávanou kyperskou vládou s dalšími středomořskými zeměmi.

Ostrov je rozdělen od roku 1974. V jižní části funguje mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU. Severokyperskou republiku uznává jen Turecko.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánský premiér Torra byl sesazen, separatisté vyšli do ulic…

28.09.2020 21:49 Aktualizováno Španělský nejvyšší soud potvrdil prosincový verdikt katalánského nejvyššího soudu, který na rok a…

Jeden z obviněných Rusů popřel účast na sestřelení MH17

28.09.2020 21:38 Obhájkyně jednoho z Rusů, kteří byli obviněni z účasti na sestřelení civilního letadla na lince…

26 let od katastrofy trajektu Estonia: Tři země budou zkoumat nové důkazy

28.09.2020 21:24 Estonsko, Švédsko a Finsko budou vyhodnocovat nové důkazy ke ztroskotání trajektu Estonia.…

Pompeo zahájil cestu po jižní Evropě, Řecku slíbil podporu ve sporu s…

28.09.2020 21:18 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v Soluni jednal se svým řeckým protějškem Nikosem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama