Uprchlíci se vydali na pochod do metropole ostrova Lesbos, policie použila slzný plyn

Na řeckém ostrově Lesbos se dnes 2000 běženců vydalo z tamního tábora pro migranty na pochod do hlavního města ostrova, aby protestovalo proti špatným životním podmínkách v přeplněném táboře. Policie použila slzný plyn, aby pochod z tábora Moria do města Mytiléna zastavila. Informoval o tom dnes deník Kathimerini.

Ilustrační foto
doporučujeme

Běženci, kteří podle místních médií skandovali "Svobodu, svobodu", požadují, stejně jako místní úřady na ostrovech, rychlejší přesuny do pevninského Řecka. A doufají, že pak se dostanou do dalších států EU.

Azylová řízení jsou ale zdlouhavá i kvůli nedostatku úředníků a počty migrantů na řeckých ostrovech stále rostou. Jen za leden jich tam připlulo podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z Turecka na 2800.

zdroj: YouTube

V přeplněných táborech na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Kos a Leros žije teď na 42.000 migrantů. V táborech proto roste napětí a dochází k potyčkám. V největším táboře Moria na ostrově Lesbos žije na 19.000 lidí, ačkoliv kapacita zařízení je jen 2840 osob.

Řecko se loni stalo opět hlavní vstupní branou migrantů z Blízkého východu a Asie do Evropy, když na jeho ostrovy v Egejském moři dorazilo 59.600 běženců. Dalších 14.890 uprchlíků přešlo podle UNHCR pozemní hranice z Turecka do Řecka.

Konzervativní vláda Kyriakose Mitsotakise, která vystřídala předchozí socialistickou vládu loni v červenci, zaujala přísnější postoj v otázkách migrace. Na podzim prosadila v parlamentu zákon, jenž má zrychlit azylová řízení a zjednodušit deportace migrantů bez nároku na azyl. Zákon, který platí od letošního ledna, také stanoví, že nově příchozí na řecké ostrovy tam musí zůstat během vyřizování své žádosti o azyl. Součástí plánu vlády je též vybudovat na ostrovech větší uzavřená migrační centra.

Minulý měsíc vláda opět zřídila ministerstvo pro migraci a azyl, které loni po nástupu do úřadu zrušila. Šéf tohoto rezortu Notis Mitarakis o víkendu v rozhovoru s deníkem Kathimerini uvedl, že vláda plánuje návraty migrantů bez nároku na azyl každý týden.

Velkou kritiku od nevládních organizací i od opozice si vláda vysloužila minulý týden vyhlášením výběrového řízení na instalaci plovoucích bariér u řeckých ostrovů v Egejském moři, které mají omezit nelegální migraci ze sousedního Turecka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Kanárské ostrovy připlulo už osmkrát víc migrantů než loni, španělská…

19.10.2020 17:13 Na Kanárské ostrovy dorazilo o tomto víkendu z Afriky na 560 migrantů a další tři desítky běženců u…

Belgie zavřela restaurace. Školy fungují, děti nejsou podle expertky …

19.10.2020 16:56 Zavřené restaurace a kavárny, povinnost pracovat z domova, pokud je to možné, či zákaz nočního…

Polsko chystá na stadionu nemocnici pro pacienty s covidem-19

19.10.2020 16:46 Aktualizováno Polsko se chystá otevřít dočasnou nemocnici pro pacienty s onemocněním covid-19 na Národním…

Německo má 4325 nových infekcí covid, mezi ohniska se zařadil i Hamburk

19.10.2020 15:27 Aktualizováno Německo za posledních 24 hodin eviduje 4325 nových případů nákazy koronavirem, informoval dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama