Uprchlíci se vydali na pochod do metropole ostrova Lesbos, policie použila slzný plyn

Na řeckém ostrově Lesbos se dnes 2000 běženců vydalo z tamního tábora pro migranty na pochod do hlavního města ostrova, aby protestovalo proti špatným životním podmínkách v přeplněném táboře. Policie použila slzný plyn, aby pochod z tábora Moria do města Mytiléna zastavila. Informoval o tom dnes deník Kathimerini.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Běženci, kteří podle místních médií skandovali "Svobodu, svobodu", požadují, stejně jako místní úřady na ostrovech, rychlejší přesuny do pevninského Řecka. A doufají, že pak se dostanou do dalších států EU.

Azylová řízení jsou ale zdlouhavá i kvůli nedostatku úředníků a počty migrantů na řeckých ostrovech stále rostou. Jen za leden jich tam připlulo podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z Turecka na 2800.

zdroj: YouTube

V přeplněných táborech na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Kos a Leros žije teď na 42.000 migrantů. V táborech proto roste napětí a dochází k potyčkám. V největším táboře Moria na ostrově Lesbos žije na 19.000 lidí, ačkoliv kapacita zařízení je jen 2840 osob.

Řecko se loni stalo opět hlavní vstupní branou migrantů z Blízkého východu a Asie do Evropy, když na jeho ostrovy v Egejském moři dorazilo 59.600 běženců. Dalších 14.890 uprchlíků přešlo podle UNHCR pozemní hranice z Turecka do Řecka.

Konzervativní vláda Kyriakose Mitsotakise, která vystřídala předchozí socialistickou vládu loni v červenci, zaujala přísnější postoj v otázkách migrace. Na podzim prosadila v parlamentu zákon, jenž má zrychlit azylová řízení a zjednodušit deportace migrantů bez nároku na azyl. Zákon, který platí od letošního ledna, také stanoví, že nově příchozí na řecké ostrovy tam musí zůstat během vyřizování své žádosti o azyl. Součástí plánu vlády je též vybudovat na ostrovech větší uzavřená migrační centra.

Minulý měsíc vláda opět zřídila ministerstvo pro migraci a azyl, které loni po nástupu do úřadu zrušila. Šéf tohoto rezortu Notis Mitarakis o víkendu v rozhovoru s deníkem Kathimerini uvedl, že vláda plánuje návraty migrantů bez nároku na azyl každý týden.

Velkou kritiku od nevládních organizací i od opozice si vláda vysloužila minulý týden vyhlášením výběrového řízení na instalaci plovoucích bariér u řeckých ostrovů v Egejském moři, které mají omezit nelegální migraci ze sousedního Turecka.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový šéf CDU? O funkci má zájem tvrdý kritik Ruska

18.02.2020 12:07 Do klání o předsednictví německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) se nečekaně rozhodl…

Írán převezl USA. Svého občana vyměnil za vězněného Němce

18.02.2020 11:59 Írán v pondělí propustil německého občana odsouzeného k tříletému vězení, oznámila dnes íránská…

Babiš jedná v Estonsku. Řeč přišla na protiruské sankce či rozpočet EU

18.02.2020 10:55 Česko by mělo zorganizovat další konferenci o kybernetické bezpečnosti, řekl premiér Andrej Babiš…

Špionážní aktivity Huawei? Německo poslalo Američany k šípku, důkazy jsou…

18.02.2020 09:34 Americké důkazy o špionáži ze strany čínské telekomunikační společnosti Huawei, které Bílý dům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama