Uprchlická vlna sílí. Do Polska v sobotu dorazilo 129 tisíc lidí

Počet lidí, kteří uprchli před ruskými vojsky z Ukrajiny do Polska, přesáhl milion. Na twitteru o tom informovala polská pohraniční stráž, která uvedla stav k dnešním 20:00 SEČ. V posledních dnech ukrajinsko-polské hranice překročilo okolo 100.000 lidí denně, za sobotu polští pohraničníci odbavili asi 129.000 osob.

Obyvatelé Ukrajiny opouští kvůli válce zemi

Za dnešek do 15:00 SEČ registrovala pohraniční stráž příchod 81.400 uprchlíků.

"Dnes ve 20:00 počet lidí, kteří uprchli z Ukrajiny do Polska, přesáhl jeden milion. Je to milion lidských tragédií, milion lidí, které z jejich domovů vyhnala válka," napsali polští pohraničníci.

Do Polska míří největší část uprchlíků z válkou zasažené země, protože v Polsku už před začátkem konfliktu žila silná ukrajinská komunita.

Přicházejí ale i občané jiných zemí v různých částí světa včetně Uzbekistánu, Běloruska, Indie, Nigérie, Alžírska, Maroka a USA. Náměstek ministra vnitra Pawel Szefernaker v sobotu na twitteru informoval o tom, že z Katovic odletělo do vlasti přes 730 lidí z Uzbekistánu, Ázerbájdžánu a Egypta.

Z iniciativy polské první dámy Agaty Kornhauserové-Dudové jsou ve dvou vilách, které má k dispozici prezident, ubytovaní uprchlíci z Ukrajiny, řekl dnes polské agentuře PAP Adam Kwiatkowski, šéf kanceláře prezidenta Andrzeje Dudy. O které objekty jde, neuvedl. Polská hlava státu má kromě sídla ve Varšavě k dispozici rezidence na poloostrově Hel a ve Visle ve Slezských Beskydech. Kwiatkowski také řekl, že Kornhauserová-Dudová v uplynulých dnech pomáhala balit potraviny, hygienické potřeby, léky a hračky, které pak s další humanitární pomocí zamířily do západoukrajinského Lvova.

Za deset dní od vypuknutí bojů na Ukrajině uteklo do sousedních zemí přes 1,5 milionu lidí, oznámil dnes dříve na twitteru vysoký komisař OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi. Jde podle něj o nejrychleji rostoucí uprchlickou krizi v Evropě od konce druhé světové války. Kromě Polska Ukrajinci prchají i do dalších sousedních zemí - na Slovensko, do Maďarska, Rumunska a Moldavska, ale také do Ruska.

Ruský prezident Vladimir Putin začátek invaze na Ukrajinu ohlásil 24. února. Moskva tvrdí, že cílem takzvané speciální operace je demilitarizace a denacifikace sousední země.

V sobotu se cizinecké policii v Česku ohlásilo 3800 uprchlíků

V sobotu se cizinecké policii v Česku ohlásilo asi 3800 ukrajinských uprchlíků a celkem už přes 42.000. Vyplývá to z údajů, které dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. Počet nahlášených běženců z Ukrajiny, kterou vojensky napadlo Rusko, v posledních třech dnech klesal. Třeba v pražském uprchlickém centru, kam míří většina běženců z Ukrajiny, ale nápor dál roste. Na registraci na cizinecké policii mají uprchlíci po příjezdu tři dny. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už v pátek řekl médiím, že podle odhadů je v Česku již přes 50.000 uprchlíků z Ukrajiny.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. Od té doby uprchlo z Ukrajiny podle sobotních informací Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) zhruba 1,5 milionu lidí a podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 1,3 milionu. V Česku byl počet nahlášených uprchlíků z Ukrajiny nejvyšší zatím ve středu 2. března, a to skoro 11.000 lidí. Ve čtvrtek činil 8400 lidí a v pátek zhruba 5400. Speciálních víz určených pro lidi zasažené invazí udělilo vnitro zatím celkem 45.587, v sobotu jich bylo stejně jako v pátek vydáno skoro 12.000.

V celém Česku byla kvůli konfliktu na Ukrajině a příchodu uprchlíků vytvořena asistenční centra, která zajišťují kromě registrace a zdravotních prohlídek příchozích také ubytování, logistiku, humanitární pomoc či dopravu. Například v pražském středisku v Kongresovém centru nápor uprchlíků v posledních dnech roste. Ačkoli je kapacita střediska, sloužícího i pro Středočeský kraj, koncipována na 2000 lidí denně, v sobotu odbavilo přes 3000 uprchlíků. Většina běženců z Ukrajiny míří podle dřívějších informací vnitra právě do Prahy a Středočeského kraje.

Na cizinecké policii se uprchlíci musí registrovat do tří dnů po příjezdu. Pokud bydlí v nějakém ubytovacím zařízení, nahlásí je ubytovatel. Poté mají lidé 90 dnů na vyřízení víza, o které mohou žádat na pracovištích azylové a migrační politiky po celém Česku. Díky speciálním dlouhodobým vízům, které vydává ministerstvo vnitra, budou lidé z Ukrajiny automaticky zařazeni do systému veřejného zdravotního pojištění. Mohou si s nimi také vyřídit povolení k zaměstnání.

Do Moldavska z Ukrajiny uteklo 230 tisíc uprchlíků

Více než 230.000 lidí už uteklo před válkou na Ukrajině do Moldavska. Zhruba 120.000 z nich v zemi zůstalo, ostatní se vydali dál na západ Evropy. Při setkání s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem to dnes řekla moldavská premiérka Natalia Gavrilitsaová, informovala agentura Reuters.

„Na malou zemi, jako je Moldavsko, je to velké číslo,“ uvedla Gavrilitsaová. Země, která je jednou z nejchudších v Evropě, bude podle ní potřebovat s péčí o uprchlíky pomoc.

Blinken, který po návštěvě Moldavska zamíří ještě do Litvy, Lotyšska a Estonska, ocenil štědrost a pohostinnost Moldavanů. Přislíbil pomoc Spojených států.

Moldavsko má zhruba 2,6 milionu obyvatel. Bývalá sovětská republika je vklíněná mezi Rumunsko a Ukrajinu. Není členem NATO, ve čtvrtek ale požádala o vstup do Evropské unie.

Od počátku nezávislosti musí Moldavsko řešit otázku ruskojazyčné, Moskvou podporované, avšak nikým neuznané Podněsterské republiky. Podněstří se jednostranně odtrhlo od Moldavska v roce 1990 v obavách ze sjednocení republiky s etnicky a jazykově spřízněným Rumunskem. Separatisté a moldavské síly proti sobě v roce 1992 vedly krátkou válku a Podněstří ji neprohrálo hlavně proto, že se konfliktu účastnily ruské jednotky.

Podle ukrajinského generálního štábu mají kvůli ruské invazi na Ukrajinu nyní bojovou pohotovost i ruské jednotky v Podněstří. Agentura Reuters uvedla, že je v separatistické oblasti asi 1500 ruských vojáků.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas má…

20.05.2022 22:20 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

Čtyři další země hlásí první případy opičích neštovic

20.05.2022 21:12 Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Litva se od neděle obejde bez elektřiny z Ruska

20.05.2022 19:53 Litva od neděle přestane spolupracovat s ruským dodavatelem elektrické energie v regionu, skupinou…

Macron obměnil vládu, v čele diplomacie velvyslankyně z Londýna

20.05.2022 17:16 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes jmenoval svou novou vládu. V čele diplomacie stane…

Finsko přijde o ruský plyn, Gazprom od sobotního rána přeruší dodávky

20.05.2022 14:37 Aktualizováno Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska. Oznámila to…

Benzin na čerpacích stanicích na Slovensku dosáhl dalšího cenového maxima

20.05.2022 12:42 Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 na čerpacích stanicích na Slovensku vystoupila…

V Belgii budou moci do Evropského parlamentu volit už šestnáctiletí lidé

20.05.2022 12:00 Belgie snížila hranici pro volby do Evropského parlamentu na 16 let. Ve volbách v roce 2024 budou…

Německý resort obrany počítá s darováním tanků Česku

20.05.2022 09:36 Německé ministerstvo obrany v dopise určeném představitelům Spolkového sněmu přiblížilo podrobnosti…

Evropská komise zažalovala Česko za to, že nevynucuje pravidla pro…

19.05.2022 17:47 Aktualizováno Evropská komise dnes zažalovala Česko a další čtyři státy Evropské unie za to, že nevynucují nová…

Europoslanci chtějí tribunál pro zločiny z Ukrajiny a sankce pro Schrödera

19.05.2022 15:50 Aktualizováno Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali ke zřízení zvláštního tribunálu, který má vyšetřit…

Ve Finsku nebudou jaderné zbraně, ani základny NATO, ujistila premiérka

19.05.2022 12:15 Finsko po NATO nechce, aby na jeho území rozmisťovalo jaderné zbraně nebo zřizovalo vojenské…

Povinné očkování zdravotníků a pečovatelů v Německu proti covidu podle…

19.05.2022 12:00 Povinné očkování zdravotníků a pečovatelů proti nemoci covid-19 v Německu platí a není v rozporu se…

Související:

Právě se děje

reklama