V Nizozemsku ukradli osobní data tisíců trasovaných lidí

Z nizozemského programu pro trasování lidí nakažených koronavirem ukradl neznámý pachatel osobní data tisíců lidí. Únik citlivých informací dnes přiznalo vedení Nizozemského zdravotního úřadu (GGD) a okamžitě se za něj omluvilo, píše agentura Reuters. Ukradená data zahrnují jména, adresy, telefonní čísla, čísla pojištění a výsledky testů.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Podle GGD šlo o dvě samostatné krádeže dat z hlavního trasovacího systému a nikoliv z aplikace pro chytré telefony, která byla pod drobnohledem právě kvůli obavám ze zneužití dat. V jednom případě se zaměstnanci GGD zaměřili na osobní informace malého počtu prominentních osob a ukradli je. V druhém případě unikla celá sada dat, která byla nabídnuta k prodeji na internetu. Zatím není jasné, zda údaje někdo koupil.

"Úzce spolupracujeme s policií, soudy a specialisty na data a kyberkriminalitu. (...) Osoby, které překročily hranici, propustíme a slabá místa našeho bezpečnostního systému jsme již objevili a posílili jejich ochranu," uvádí GGD.

Premiér Mark Rutte vedle kritiky za únik dat čelí i důsledkům několik nocí trvajících nepokojů v mnoha městech, při kterých výtržníci rabovali v obchodech a stovky lidí byly zadrženy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama